Ačkoliv se někomu může zdát, že porod představuje pro ženu vysvobození od velkého bříška a po zdravotní stránce ji od teď čekají už jen samé dobré věci, není tomu tak. V jejím těle totiž začíná hormonální karneval, na který tělo každé maminky reaguje individuálně.
ZVÝŠENÉ VYPADÁVÁNÍ VLASŮ
K nejčastějším problémům patří vypadávání vlasů. Maminky, které rodí podruhé a vědí, co je čeká, situace nepřekvapí. Naopak pro prvorodičky představuje jejich nadměrný úbytek skutečný šok. Odborníci sice označují stav za přechodný, přesto není důvod proč organismu nepomoci. Kromě hormonálních změn a celkové vyčerpanosti může vypadávání vlasů způsobovat nedostatek vitaminů ve stravě či nedostatečná výživa vlasových kořínků. Pokud se rozhodnete s vypadáváním vlasů bojovat, začněte správným výběrem vlasových přípravků. Ty s obsahem chemických látek, například sulfátů, minerálního oleje, niklu, pryskyřice, silikonů a dalších, raději z koupelny odstraňte. „Skutečně výživný šampón by měl obsahovat dostatek vitaminů a přírodních proteinových látek. Blahodárné účinky na vlasy mají vitaminy z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky či chmele,“ upozorňuje na správné složení přípravků tricholožka vlasového centra Clinical Hair & Health Lenka Kašpaříková a doplňuje, „v případě vypadávání vlasů představují vhodnou prevenci i léčbu přípravky s mořským kolagenem, buněčným extraktem z kvasnic nebo bioflavonoidy z ječmene a jírovce.“ Při výběru preparátů nestřílejte od boku a raději se rovnou poraďte s trichologem, který navíc vyšetří stav pokožky hlavy a vlasového kořínku speciální trichokamerou. Věděla jste? Vlas roste šest až osm let. Následně dojde k jeho oddělení od výživy, vlasová cibulka se ztenčí a zhruba za tři měsíce vlas vypadne. Do výživy vlasů výrazně promlouvá také kvalita stravy. Do jídelníčku proto zařaďte bílkoviny v podobě luštěnin, vajec či ryb, ale také ovoce a zeleninu pro vysoký obsah kyseliny listové a železa z důvodu dostatečného okysličování krve. Ryby představují rovněž skvělý zdroj omega 3 a 6 mastných kyselin, které se výrazně podílejí na kvalitě a lesku vlasů. Nenahraditelnými jsou rovněž vitaminy C, E a skupiny B. „Zpravidla velkým prohřeškem se stávají jednostranně zaměřené diety, k nimž se ženy uchylují ve snaze rychle získat ztracenou postavu. Jejich nasazení jen povzbudí vyčerpaní těla a nedostatek výživných látek,“ upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková.
NEHTY
Problémy s nehty většinou pramení z nedostatku vitaminů nebo minerálů. Výrazně k nim přispívá také celkové vyčerpání a stres spojený s péčí o miminko, jemuž je maminka vystavena. Ke zhoršení jejich stavu může přispět i neustálé mytí rukou. Pokud se rozhodnete zlepšit stav nehtů a nesáhnete po jiné alternativě třeba nehtech gelových, máme pro vás několik tipů.
- Zdraví nehtů ovlivňují hlavně vitaminy B-komplexu, vitamin D, vápník, zinek a železo. Kromě nich do jídelníčku zařaďte i kvalitní tuky obsažené v semenech, ořeších a rybách.
- V období mateřské mějte nehty raději krátké. Dlouhými byste mohla miminko snadno poranit a navíc předejdete možnému zatrhnutí. Používejte ostré nůžky a dřevěný či skleněný pilník. Jakmile se nehet začne třepit, zastřihněte jej nebo upilujte.
- Kupte si olejíček pro výživu nehtové kůžičky. Nejlépe je nehty promazávat po každém máchání rukou, ale postačí, když lůžka promažete vždy večer před usnutím a ráno po hygieně.
POKOŽKA
Obecně k největším problémům žen v těhotenství a následně po porodu patří hyperpigmentace. Vyskytuje se až u 90 % těhotných v podobě zřetelnějšího zbarvení prsních dvorců a bradavek. Dále se může pigmentace objevit směrem od pupíku do podbřišku, tzv. linea negra. Tyto projevy postupně odezní samy a nevyžadují zásah dermatologa. Naprosto odlišná situace nastává v případě tzv. melasma. Ta vzniká vlivem slunečního záření a k jejímu vzniku přispívá i hormonální nerovnováha po porodu. Z toho důvodu trápí mnoho kojících žen, ale obecně postihuje ženy až dvakrát častěji než muže. Projevuje se skvrnami s nepravidelnými okraji o průměru cca 1 centimetr a více. Jejich barva je různá – od světle karamelové až po kaštanově hnědou. Nejvíce viditelné jsou okolo kořene nosu, na spáncích a čele, dále kolem očí a velmi nepříjemnou oblast představuje horní ret. Existují přitom dva druhy. Epidermální – uložená v horní vrstvě pokožky, a dermální – nacházející se hlouběji v kůži. Boj s kožními skvrnami představuje dlouhodobou záležitost, proto se obrňte trpělivostí. Občas mají skutečně výdrž a rychle se vracejí do původního stavu. „Chování skvrn bohužel neovlivníme. I po zásahu se může stát, že je dokážeme pouze zesvětlit, nikoliv odstranit. Jinde se naopak skvrny neustále vracejí. Nejlepší obranu představuje prevence,“ říká dermatoložka Katarína Třísková z MEDICOM Clinic. Nejlepší prevencí vzniku pigmentových skvrn je mazání obličeje krémem s ochranným faktorem v průběhu celého roku, i když je zima, či se sluníčko schovává pod mraky. Pro zajímavost: dle evropských norem je nevyšším možným UV faktorem 50+.
TIPY NA ODSTRANĚNÍ PIGMENTOVÝCH SKVRN
- Bělící krémy s obsahem kyseliny glykolové, kojové či dalších složek. K pleti jsou šetrné a zakoupit je můžete v lékárnách. Na pihy či melasma v lehčích formách účinkují velmi dobře.
- Chemický peeling. Vhodný není pro ženy s příliš citlivou pletí. Moderní peelingy jsou velmi šetrné a sám dermatolog určí, který bude pro vás nejlepší.
- Mezi mocnější zbraně patří IPL (intenzivní pulsní světlo) nebo laser. Pomohou při přetrvávajících problémech a odstranění skvrn z větších ploch.
ZNÁTE DALŠÍ DRUHY PIGMENTOVÝCH SKVRN?
- Lentigo solaris. Vznikají většinou u lidí kolem 40 let v místech dlouhodobě vystavených působení slunce. Jedná se o skvrny větší velikosti hnědé až tmavohnědé barvy, u nichž dochází k postupnému slévání do rozsáhlejších ploch. Kromě obličeje je lze zaznamenat ve výstřihu, na krku, ramenou a na hřbetech rukou. Občas se jim říká stařecké či jaterní, ale s játry ve skutečnosti nemají nic společného.
- Melanodermitis toxica. Skvrny hnědo-šedé barvy s asymetrickým tvarem vznikají ve chvílích, kdy jsou některé látky v kůži vystaveny UV záření. Tzv. fotosenzibilizujících látek je široká škála – od léků až po chemikálie.
- Sekundární pigmentace. Trpí jí především tmavovlásky, u nichž došlo k zahojení zánětlivých projevů kůže. Jednat se přitom může o pozůstatek ekzému, infekční choroby či popáleniny.
- Ephelides (pihy). Roztomilé drobné skvrnky máme už od narození, ale jejich počet se s věkem nezvyšuje.