Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Jak pečovat o pleť

Při péči o tělo nepodceňujte osvědčené babičkovské rady, říká korektivní dermatoložka Katarína Třísková. Řada změn, kterými musí tělo v průběhu těhotenství projít, se často podepíše na kvalitě pleti a pokožky těla.

4minuty čtení Říj 19, 2016

S korektivní dermatoložkou MUDr. Katarínou Třískovou z kliniky plastické chirurgie, laserové dermatologie a estetické medicíny MEDICOM Clinic, jsme si povídali o možnostech řešení, mezi nimiž není zapomenuto ani na osvědčené rady našich babiček.

PROČ JE OBDOBÍ TĚHOTENSTVÍ PRO PLEŤ NATOLIK ZÁSADNÍ, ŽE MNOHDY DOCHÁZÍ K JEJÍMU ZHORŠENÍ?

Podobně jako samotné těhotenství jsou i změny pokožky velmi individuální. Pokud někdo trpí nevolností, zvracením a nevyspáním, bude to velmi rychle poznat také na pleti. Naopak jiný se cítí výborně až do porodu. Všechny hormonální, metabolické a imunitní výkyvy či změny spojené s nárůstem váhy vyvíjejí vyšší tlak a pnutí na kůži, což se na ní rychle podepíše.

S JAKÝM PROBLÉMY SE ŽENY DLE VAŠICH ZKUŠENOSTÍ V TĚHOTENSTVÍ NEJČASTĚJI POTÝKAJÍ A LZE JE ÚČINNĚ ŘEŠIT?

Jeden z častých problémů představuje zhoršení akné, jehož stav se ale může měnit v těhotenství průběžně. V tomto případě se lokálně zaměřujeme na čištění pleti a dle potřeby můžeme aplikovat i přípravky na bázi antibiotik. Co se týká pigmentací. Mezi typické těhotenské skvrny na těle patří ztmavnutí prsních dvorců a bradavek. Kůže pigmentuje vždy směrem od pupíku do podbřišku, tzv. linea negra. Tento typ pigmentací většinou postupně odezní sám bez jakékoliv terapie. Složitější situace nastává s typem skvrn, tzv. melasmatem. Melasma (chloasma) vzniká či se zhoršuje účinkem slunečního záření a při hormonální nerovnováze. Nejčastěji se proto objevuje v období, kdy jsou ženy těhotné a kojící. Bojovat s těmito skvrnami se dá různými prostředky, například pomocí bělicích krémů s obsahem kyseliny glykolové a kojové, rostlinných extraktů a dalších, nebo chemickým peelingem. Pokud pigmentace odolává, nastupují mocnější zbraně v podobě intenzivního pulzního světla IPL nebo laseru. Samozřejmostí by proto mělo být používání přípravků s vysokým faktorem UV 50+. Dojít může také ke zvýraznění znamének, žilní kresby a u někoho až k popraskání žilek hlavně na dolních končetinách, což je doprovázeno otékáním nohou. Ulevit mohou podpůrné punčochy či podkolenky. Setkat se můžeme také se skvrnami až zarudnutím, rychlejším růstem nehtů nebo lámavostí. Pozorovat můžeme i zvýšené pocení, všechny tyto projevy se ale většinou samy upraví po porodu. Velmi častým případem je větší padavost vlasů právě v poporodním období, které ale ustane do jednoho roku. Podpůrně na něj pomáhá třeba užívání aminokyseliny methioninu.

JAKOU KOSMETIKU A PÉČI BYSTE ŽENÁM V OBDOBÍ TĚHOTENSTVÍ DOPORUČILA?

Zvolit by měly především přípravky, které se jim budou dobře nanášet na tělo – oleje a mléka nejlépe s obsahem kyseliny hyaluronové, urey, glycerinu nebo kyseliny mléčné. Vyhovovat mohou přípravky tzv. lékařské kosmetiky určené pro suchou či atopickou pleť, které jsou běžně k dostání v lékárnách. Své místo v péči o tělo by ale měly mít i typicky babičkovské prostředky osvědčené časem, třeba promazávání kůže nesoleným vepřovým sádlem.

POKOŽKA TĚLA V TĚHOTENSTVÍ ČASTO TRPÍ VZNIKEM NEŽÁDOUCÍCH STRIÍ. CO VEDE K JEJICH VZNIKU A DÁ SE JIM ÚČINNĚ PŘEDEJÍT?

Na vzniku strií – tzv. pajizviček, se podílejí hormonální a váhové změny, ale především rychlé nárazové přibývání na váze. Přispět k jejich vzniku mohou také rodinné dispozice. Odolnější proti jejich vzniku bude vždy zdravá hydratovaná kůže. Preventivně se doporučuje zdravá životospráva, těhotenské cvičení a hlavně ve druhé části těhotenství přibírat postupně cca 2-3 kg měsíčně. Důležité je stále kůži promazávat. Bohužel neexistuje žádný jistý způsob, jak jim předejít.

POKUD SE STRIE NA BŘÍŠKU JIŽ VYTVOŘÍ, EXISTUJE ZPŮSOB JAK JE PO PORODU MINIMALIZOVAT?

Strie patří k jizvám a ty představují pro kůži tzv. výsledný stav, který lze pouze korigovat. Někdy lépe, jindy hůře. Časem strie vyblednou a mají spíše bělavý opaleskující vzhled. Ten již měnit nelze.

JAKOU DOBU PO PORODU BY MĚLA ŽENA ZAČÍT JIZVIČKY ŘEŠIT, NAPŘÍKLAD S ESTETICKÝM DERMATOLOGEM?

Konzultace je možná kdykoliv a nejčastěji maminky přicházejí po šestinedělí. Strie lze korigovat třeba za pomoci cévního laseru, s nímž urychlíme vyblednutí. To však přijde zhruba do dvou let i samo. V případě, že jsou strie propadlé, dá se pro jejich korekci použít laser nebo radiofrekvence.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky