Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Zácpa v těhotenství – jak nad ní vyzrát?

Pojďme si povídat o… zácpě? Ačkoli nás tento problém dokáže pěkně potrápit, nepředpokládáme, že takto začíná ani končí většina vašich rozhovorů s kamarádkami.

3minuty čtení Říj 16, 2016

Hormonální změny, které nastávají v našem těle během těhotenství, mají významný vliv na látkové výměny a funkci zažívacích orgánů. Dochází ke snížení přirozených pohybů trávicího ústrojí a to může mít za následek potíže se zažíváním. Právě zpomalení střevní peristaltiky je příčinou vzniku zácpy (obstipace). Své na tom nese i rostoucí děloha, která pomalu začíná utlačovat i váš žaludek.

PRVNÍ VOLBOU JE VLÁKNINA

Jedním z nejdůležitějších kroků k léčbě i prevenci zácpy je zvýšení příjmu vlákniny a s ním spojená změna stravovacích návyků. Množství vlákniny vychází ze zásad zdravé výživy. Denní příjem vlákniny by u dospělého člověka měl být 30g. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje zaměřit se na příjem vlákniny během těhotenství, protože právě vláknina zabraňuje tvorbě zácpy. Z výživových doporučení pro obyvatele České republiky (Společnost pro výživu) vychází doporučení spojená s vyšší spotřebou ovoce a zeleniny, pravidelnou konzumací celozrnných výrobků z obilovin vedoucích ke zvýšení obsahu vlákniny ve stravě. Správné množství vlákniny působí na vhodnou tuhost stolice, zkracuje průchod tráveniny střevem a podněcuje činnost střev. Důležitou úlohu hraje přiměřená pohybová aktivita a dostatečný příjem tekutin v množství cca 2 – 2,5 litry denně. Pokud už zácpou trpíte, není vhodné ji řešit projímadly či jinými léky. Používání laxativ je nutno vždy konzultovat s lékařem, silnější projímadla mohou ohrozit graviditu i váš zdravotní stav.

TEST: MYSLÍTE SI, ŽE V DOBĚ TĚHOTENSTVÍ JÍTE DOSTATEK VLÁKNINY?

Máte potíže se zácpou? Připravili jsme pro vás příklady 2 nutričně odlišných jídelníčků a spočítali obsah vlákniny. Co myslíte, jak byste obstála?

Jídelníček A vláknina/g B vláknina/g
Snídaně celozrnný chléb 80g máslo 20g eidam plátkový 50g rajče 100g 9,4 rohlík 2ks flora 20g vejce 1 ks 2,4
Svačina banán 1ks (120g) 2,2 pomerančový džus 250ml 0,5
Oběd pol. s kapáním (250g) slepice na papriceknedlík 4 pl. 0,3 pol. Žampionová (250g) přírodní vepřový plátek dušená rýže (140g) hlávkový salát 100g 8,2
Svačina rýžový chlebíček 30g lučina s pažitkou 50g 0,0 loupáček 1ks pudink 150g 0,6
Večeře kuskus s kuřecím masem a zeleninou (300g) mrkvový salát 150g 9,5 karbanátek bramborová kaše (250g) steril. okurek 100g 5,6
celkem   21,4   17,3

Propočet vlákniny programem Nutriservis Profesional I když se jídelníček A zdá vyváženější, příjem vlákniny se v obou případech pohybuje v rozmezí 17,3 – 21,4 g. Ani v jednom případě tedy není příjem vlákniny dostačující, a vlákninu je vhodné doplnit.

TIP PRO VÁS

Velmi jednoduchou formou doplnění příjmu vlákniny je 100% přírodní rozpustná vláknina OptiFibre. Rozpustná vláknina je označována jako „měkká vláknina“, která má schopnost ve střevě absorbovat vodu, zvětšuje střevní obsah a je fermentovatelná. Přispívá k udržování zdravé střevní mikroflóry, což se pozitivně odráží i na správném fungování imunitního systému. OptiFibre stačí pomocí odměrky nasypat do teplého nebo studeného nápoje, také lze přidat do nejrůznějších pokrmů (džus, kefír, jogurt a další) Nemění chuť ani konzistenci. Jeho výhodou je bezpečné, dlouhodobé užívání.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.