Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

3. týden těhotenství - 3. tt

Právě se nacházíte ve 3. tt. Jste na samém začátku cesty. Zatím není nic poznat, ale uvnitř se děje spousta věcí.

2minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Tělíčko děťátka má zatím podobu zárodečného terčíku velkého jako pouhé smítko. Je složen ze tří vrstev buněk, ze kterých se později vyvinou jednotlivé části těla. Je to neuvěřitelný zázrak přírody – z vnitřní vrstvy, endodermu, se vyvinou orgány trávicího ústrojí, játra, slinivka a orgány dýchací soustavy. Z vnější vrstvy zvané ektoderm se vytvoří nervový systém a jeho orgány a dále kůže, nehty a vlasy. Ze třetí vrstvy, mezodermu vznikne většina kosterního systému, srdce, močové cesty a pohlavní orgány. Uprostřed mezodermu se nachází notochord, neboli struna hřbetní, fungující jako dočasná páteř, ze které se v budoucnu vyvine centrální nervový systém, mozek a hlava. V průměru je notochord tenký stejně jako lidský vlas.

VAŠE TĚLO

Nedostala jste menstruaci v očekávaném termínu. Nejdřív jste tomu nejspíš nevěnovala pozornost. Ale potom…co kdyby? Udělala jste si těhotenský test a byl pozitivní. Blahopřejeme! Začíná skvělé dobrodružství, jedno z nejkrásnějších období vašeho života. Zatím není nic vidět, ale to nebude dlouho trvat. Zde naleznete seznam vyšetření, které je třeba v těhotenství absolvovat.

STRAVA

Nyní je nanejvýš důležité, abyste dbala o svou životosprávu a dávala pozor na to, co jíte. Těhotné ženy se často ptají, jestli mají „jíst za dva“. Odpověď zní ne! Alespoň ne v tom smyslu, že byste měla konzumovat dvakrát tolik jídla než obvykle. Měla byste si však vybírat vysoce kvalitní potraviny obsahující všechny potřebné živiny. Velmi důležitá pro vývoj plodu je kyselina listová, která se nachází v zelené listové zelenině, a zinek obsažený v celozrnných obilninách. Pro začátek si zapamatujte jedno důležité pravidlo: To, co je vhodné pro dítě, je dobré i pro vás.

TIPY

Některým potravinám byste se měla během těhotenství zcela vyhnout. Mezi takové potraviny, které mohou kvůli možné přítomnosti toxinů představovat riziko pro dítě, patří syrové mořské plody. Proto byste se měla na čas rozloučit s mušlemi, syrovými ústřicemi, sushi a sashimi se syrovým lososem. Bakterie, které mohou ublížit vyvíjejícímu se děťátku, mohou být přítomny také v nedostatečně tepelně upraveném drůbežím mase a v syrových nebo nedokonale uvařených vejcích. Proto je potřeba veškerou zeleninu, kterou budete konzumovat, dobře umýt a vyhnout se majonéze nebo salátům se zálivkou/dresinkem obsahujícím syrová vejce.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.