VÝVOJ DĚŤÁTKA
Nyní se dá poznat pohlaví Vašeho dítěte. Jedná-li se o holčičku, má již několik týdnů vaječníky a v její vagíně je dutý prostor. Je-li to chlapeček, má již penis a prostatu. Varlata se mu sice vyvinula už v druhém měsíci, ale stále se nacházejí v břišní dutině. To ovšem není důvod k panice, po čase samy klesnou, ať už to bude před porodem, nebo během prvních několika měsíců po narození. Další zajímavou změnou je, že nervové buňky v mozku děťátka nyní vytvářejí takzvanou „šedou mozkovou kůru“.
VAŠE TĚLO
Dlouhé koupele ve vaně mohou být v těhotenství velice příjemné a uvolňující, avšak mohou mít i nežádoucí účinek – někdy dokážou vyvolat kontrakce. Tudíž je nejlepší to nepřehánět. Voda ve vaně by taky neměla být moc horká. Navíc, můžete mít v těhotenství poměrně nestabilní krevní tlak. S příjemnými horkými koupelemi tedy opatrně a ideálně s někým poblíž. Opatrnosti není v době těhotenství nikdy dost!
STRAVA
S masem, v konzervách, moučnících, jednohubkách, brambůrkách a v mnoha dalších případech, kdy to přeháníme s ochucováním jídla, běžně zkonzumujeme dvakrát až třikrát víc soli, než naše tělo potřebuje. Asi už jste si vyslechla radu, že si máte dávat na příjem soli pozor, ale úplně ji ze stravy vynechat by také nebyl dobrý nápad. Sodík je nezbytný k pro udržení vyváženého množství vody v těle. Tuto vyváženost mohou v těhotenství narušit hormony, a tudíž je zapotřebí mít odpovídající přísun sodíku, aby mohlo tělo správně fungovat a nebylo dehydratované. Jenom si pamatujte, že odpovídající množství znamená špetku a ne každý den (jinak byste mohla zaznamenat otoky či zvýšený krevní tlak). Máte-li nějaké pochybnosti či dotazy, proberte je se svým lékařem.
TIPY
Pokud to lze, je v těhotenství příhodné zapojit také partnera. Zejména teď, kdy se pomalu blížíte k poslednímu trimestru. Jděte společně na těhotenskou prohlídku nebo schůzku s porodní asistentkou. Navrhujte spolu dětský pokojíček. A je-li to možné, navštěvujte spolu předporodní kurzy. Cílem je, abyste s partnerem trávili co nejvíc času společně, ještě než se děťátko narodí. V tomto období se ještě o maličké nemusíte starat a i bříško je stále ještě „únosné“. Vzpomeňte si, jak jste dříve chodili do kina, restaurace či společně vařili, a podnikněte to znovu. Dělejte vše, co vás sblíží.
K jakým změnám dochází u dítěte ve 23. týdnu těhotenství?
Ve 23. týdnu těhotenství dochází u dítěte k zajímavým změnám. Pohlaví dítěte je již rozpoznatelné - pokud je to dívka, má již několik týdnů vaječníky a v pochvě je dutý prostor, zatímco pokud je to chlapec, má již penis a prostatu. Varlata se mu vyvinula již ve druhém měsíci, ale jsou stále v břišní dutině. Další významnou změnou je, že nervové buňky v mozku dítěte nyní tvoří tzv. šedou kůru mozkovou.
Proč by si těhotné ženy měly dávat pozor na dlouhé koupele ve vaně?
Těhotné ženy by si měly dávat pozor na dlouhé koupele ve vaně, protože ty mohou někdy vyvolat kontrakce. Kromě toho by voda ve vaně neměla být příliš horká a také krevní tlak těhotných žen může být nestabilní, proto je dobré být opatrný a mít někoho nablízku.
Jaké je správné množství soli pro těhotné ženy?
Správné množství soli pro těhotné ženy závisí na individuálních potřebách, ale je důležité, aby měla dostatek sodíku pro udržení vyváženého množství vody v těle. Tuto rovnováhu mohou v těhotenství narušit hormony. Jen nezapomeňte, že přiměřené množství znamená špetku a ne každý den (jinak by se u těhotné ženy mohly objevit otoky nebo vysoký krevní tlak).