Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

23. týden těhotenství

Právě se nacházíte ve 23. týdnu těhotenství. Vaše děťátko je nyní od hlavy až k patě 28 centimetrů dlouhé a váží okolo 500 až 550 gramů. Čeká vás ještě zhruba šestnáct týdnů!

2minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Nyní se dá poznat pohlaví Vašeho dítěte. Jedná-li se o holčičku, má již několik týdnů vaječníky a v její vagíně je dutý prostor. Je-li to chlapeček, má již penis a prostatu. Varlata se mu sice vyvinula už v druhém měsíci, ale stále se nacházejí v břišní dutině. To ovšem není důvod k panice, po čase samy klesnou, ať už to bude před porodem, nebo během prvních několika měsíců po narození. Další zajímavou změnou je, že nervové buňky v mozku děťátka nyní vytvářejí takzvanou „šedou mozkovou kůru“.

VAŠE TĚLO

Dlouhé koupele ve vaně mohou být v těhotenství velice příjemné a uvolňující, avšak mohou mít i nežádoucí účinek – někdy dokážou vyvolat kontrakce. Tudíž je nejlepší to nepřehánět. Voda ve vaně by taky neměla být moc horká. Navíc, můžete mít v těhotenství poměrně nestabilní krevní tlak. S příjemnými horkými koupelemi tedy opatrně a ideálně s někým poblíž. Opatrnosti není v době těhotenství nikdy dost!

STRAVA

S masem, v konzervách, moučnících, jednohubkách, brambůrkách a v mnoha dalších případech, kdy to přeháníme s ochucováním jídla, běžně zkonzumujeme dvakrát až třikrát víc soli, než naše tělo potřebuje. Asi už jste si vyslechla radu, že si máte dávat na příjem soli pozor, ale úplně ji ze stravy vynechat by také nebyl dobrý nápad. Sodík je nezbytný k pro udržení vyváženého množství vody v těle. Tuto vyváženost mohou v těhotenství narušit hormony, a tudíž je zapotřebí mít odpovídající přísun sodíku, aby mohlo tělo správně fungovat a nebylo dehydratované. Jenom si pamatujte, že odpovídající množství znamená špetku a ne každý den (jinak byste mohla zaznamenat otoky či zvýšený krevní tlak). Máte-li nějaké pochybnosti či dotazy, proberte je se svým lékařem.

TIPY

Pokud to lze, je v těhotenství příhodné zapojit také partnera. Zejména teď, kdy se pomalu blížíte k poslednímu trimestru. Jděte společně na těhotenskou prohlídku nebo schůzku s porodní asistentkou. Navrhujte spolu dětský pokojíček. A je-li to možné, navštěvujte spolu předporodní kurzy. Cílem je, abyste s partnerem trávili co nejvíc času společně, ještě než se děťátko narodí. V tomto období se ještě o maličké nemusíte starat a i bříško je stále ještě „únosné“. Vzpomeňte si, jak jste dříve chodili do kina, restaurace či společně vařili, a podnikněte to znovu. Dělejte vše, co vás sblíží.

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.