Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Co patří do zdravé výživy dětí?

U malých dětí je klíčovou součástí potravy mateřské mléko. Co ale do jídelníčku zařadit ve chvíli, kdy už mléko od maminky nestačí?

4minuty čtení Črv 3, 2017

KOJENCŮM PATŘÍ MLÉKO

V prvním roce života dítěte je správným základem jeho výživy mateřské mléko. Ideální je plné kojení až do šestého měsíce věku, nicméně mateřské mléko by mělo tvořit podstatnou část potravy nejméně do jednoho roku. Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete doplnit mateřské mléko náhradní kojeneckou výživou, vždy vybírejte tak, aby vaše dítě získalo dostatečné množství všech potřebných látek, které jsou důležité pro jeho zdravý vývoj. Patří sem bílkoviny, tuky, laktóza, probiotika, prebiotika, vitamíny a minerální látky. Bakterie mléčného kvašení podporují správný rozvoj střevní mikroflóry a imunity. Díky nim bude mít miminko spokojené bříško.

PRVNÍ LŽIČKA JE DŮLEŽITÁ

Jakmile dítě dosáhne půl roku, nastane vhodný čas začít i s pevnou stravou, jejíž složení mají zpočátku v rukou výhradně rodiče. Dbát by proto měli na vyvážený a pestrý jídelníček. Plnohodnotná výživa je totiž velmi důležitá jak pro správný fyzický vývoj dítěte, tak i pro jeho psychiku. Obecně se doporučuje začít s prvními příkrmy kolem šestého měsíce věku. Je možné, že dítě bude připravené až později, ale určitě by dítě nemělo přecházet na pevnou stravu dříve než od ukončeného čtvrtého měsíce. Dítě potřebuje dostat času na to, aby se seznámilo s neznámými chutěmi. Proto je důležité mu nové potraviny nabízet, ale nenutit.

Náš tip:

Jak si poradit s první lžičkou se dočtete v našem článku Začínáme s příkrmy. Při zavádění příkrmů není jediným cílem dítě zasytit a zpestřit mu jídelníček. Už první lžičkou začíná budování stravovacích návyků, které si pak s sebou člověk nese po celý život. Je proto dobré věnovat společnému stolování dostatečnou pozornost a jít dítěti příkladem.

krmení

5 TIPŮ, JAK SE POSTARAT O ZDRAVÝ A VYVÁŽENÝ JÍDELNÍČEK VAŠEHO DÍTĚTE:

 

1. Strava by měla být nejen zdravá, ale i chutná a pestrá

I méně oblíbené potraviny se dají připravit tak, aby dětem chutnaly. Zkuste podávat rozmanitá jídla. Vybírejte si zajímavé recepty, díky kterým zvládnete třeba i stejné suroviny připravit různými způsoby. Děti si tak snáze zvyknou na styl stravování dospělých a osvojí si stravovací zvyklosti. Dětské chutě se velmi rychle mění, takže pokud vaše dítě nechtělo k obědu špenát, neznamená to, že ho bude odmítat i za týden.

2. Vařte z přírodních surovin

Snažte se při přípravě pokrmů vyhnout polotovarům a vařte především z přírodních surovin. Při tepelné úpravě potravin upřednostňujte vaření či pečení. Co možná nejvíce omezte sůl a zcela vynechejte ostrá koření. V jídelníčku by naopak neměl chybět tuk, který je nejen důležitý pro správný růst dítěte, ale také největším zdrojem energie. V kvalitní stravě by se zároveň mělo přirozeně vyskytovat dostatečné množství bílkovin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků.

3. Zařaďte do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny

Sladkosti raději nechte na babičkách a doma naopak cukr ukliďte z dosahu dítěte. Místo toho mu do mističky připravte různé druhy ovoce a zeleniny, které může průběžně ochutnávat po celý den. Pokud vaše dítě ovoce a zeleninu odmítá, zkuste zapojit svou fantazii a vytvořte spolu z jednotlivých kousků oblíbená zvířátka nebo kytičky. Možná je pak začne jíst s chutí.

4. Pravidelné stravování je základ

Pravidelnost stravování je jedním z předpokladů správné výživy dítěte. Učte ho už od prvních příkrmů, že stravování má svá pravidla. Dětský organismus si pak lépe poradí s přísunem živin a dokáže si rozvrhnout zásoby energie. Nejpraktičtější je rozdělit denní příjem potravy do pěti dávek, a to na snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři. Neznamená to ale, že byste svému dítěti mezitím nemohli nabídnout kousek ovoce nebo zeleniny, pokud bude mít hlad.

5. Nezapomínejte na pitný režim

Součástí správného stravování je i pravidelný pitný režim, do kterého patří u dětí především voda, ředěné ovocné džusy nebo zeleninové šťávy a neslazené ovocné čaje. Malé děti si většinou samy neuvědomují pocit žízně, a proto je dobré jim pití neustále nabízet. Množství potřebných tekutin se mění podle věku. Čím je dítě starší, tím víc by mělo vypít. Správné množství tekutin například pro roční dítě je asi 1,5 litru. Záleží také na prostředí, ve kterém se děti pohybují, a na fyzické aktivitě, kterou zrovna vykonávají.

Pokud hledáte inspiraci, co Vašemu malému připtavit dobrého k jídlu, koukněte na naše recepty, které jsme si pro Vás připravili.

Naše značky