Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Když kojení bolí

Jemná a intimní chvíle mezi maminkou a miminkem – to je ideální představa kojení. V malou noční můru se může změnit ve chvíli, když ženu trápí rozpraskané bradavky nebo se prsa bolestivě nalévají. Lze těmto problémům nějak předcházet?

2minuty čtení Říj 20, 2016

Rozpraskané a bolestivé bradavky mohou maminku velmi potrápit. Objevit se přitom mohou už po několika dnech či týdnech života dítěte. Panuje domněnka, že za jejich vznikem stojí dlouhé nebo časté sání mléka, ale není tomu tak. Skutečným důvodem je nesprávná technika kojení, tedy špatné přiložení miminka k prsu. V této situace uděláte nejlépe, když vyhledáte laktační poradkyni, porodní asistentku nebo problémy proberete s pediatrem. Ukážou vám, jak musí miminko bradavku uchopit, a to včetně okolního dvorce.

Vyzkoušet můžete i několik následujících doporučení:

  • Při každém kojení měňte polohu, aby tlak na bradavky nebyl vyvíjen vždy do stejného místa.
  • Na nic nečekejte a sama si určete čas kojení. Brečící a hladové miminko je mnohem náročnější přiložit odpovídajícím způsobem. Při pláči totiž jazyk směřuje k hornímu patru a dítě se nemůže správně přisát.
  • Před kojením přiložte na prsa vlhké zábaly a jemně prsa promasírujte. Urychlíte tím vypuzovací reflex a dítě bude klidnější.
  • Správnému kojení neprospívají ani příliš plná prsa. Pokud ucítíte, že jste připravena k dalšímu kojení, miminko probuďte nebo použijte odsávačku.
  • Pokuste se miminku nabídnout méně bolestivý prs a poté prsa vyměňte.
  • V případě, že chcete kojení ukončit, nebo prsa vyměnit, vložte dítěti malíček do vnitřního koutku úst, abyste zastavila jeho sání, a následně prsa vyměňte.
  • Po kojení nechte prsa volně uschnout na vzduchu.
  • Investujte do chráničů bradavek, které zabrání dalšímu odírání pokožky a udrží je v suchu. Rovněž nezapomeňte na vložky do podprsenky. Ty zachytí unikající mléko a pokožka zůstane v suchu.
  • V době kojení prsa nikdy neomývejte mýdlem.

Bolestivé nalévání prsou

U některých žen dochází krátce po porodu k bolestivému nalévání prsou, které doprovází otoky a tvrdnutí. Vyvolat může také slabou horečku. I za těmito obtížemi se může schovávat nesprávná technika kojení. Maminkám mohou pomoci teplé a vlhké zábaly aplikované zhruba deset minut před kojením a jemná masáž prsou. K ústupu bolesti po kojení naopak pak přispívají studené nebo chladivé zábaly přiložené po dobu 15 – 20 minut. Snažte se dát dítě napít nejen z postiženého, ale i druhého prsu pravidelně po dvou hodinách. Docílíte tím stálého vyprazdňování. Dle potřeby můžete použít i

STÁHNOUT BROŽURKU O KOJENÍ

Brožurka o kojení
Doporučený produkt
lacto+
Nové

Od narození

BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g
5
4.9/5
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.