Kojené děti bývají navíc méně nemocné a méně často trpí na potravinové alergie. To ale není všechno, protože výhody mateřského mléka dětstvím nekončí. Ukazuje se, že lidé, kteří byli v prvních měsících života kojeni, se v dospělosti méně potýkají s takovými onemocněními jako je nadváha, obezita, cukrovka, choroby srdce a vysoký krevní tlak. Copak to není nádherné, že jako rodiče můžete ovlivnit zdraví svého dítěte nejen nyní, ale i pro dospělost? Není pochyb, že mateřské mléko je unikátní. Jeho výzkumu se vědecké týmy Nestlé věnují již 60 let. Jedním ze skrytých tajemství mateřského mléka, které je sice známo delší dobu, ale nyní bylo znovuobjeveno, jsou prebiotické oligosacharidy mateřského mléka (HMO).
Objev zvaný HMO – prebiotikcé oligosacharidy mateřského mléka
Prebiotické oligosacharidy tvoří (po laktóze a tucích) třetí1,2 největší složku mateřského mléka. Do struktury prebiotických oligosacharidů vstupuje pět „kostek“, čili monosacharidů, které se – podobně jako kostky Lego – mohou různými způsoby spojovat. Významný vliv na tvorbu prebiotických oligosacharidů má genetika ze strany matky. Většina matek má gen, který zajišťuje, že jejich mateřské mléko je bohaté na prebiotické oligosacharid, který se jmenuje 2´-fukosyllaktóza (zkráceně 2´-FL). Z pohledu množství je to nejdůležitější prebiotický oligosacharid mateřského mléka. Z hlediska jeho vlastností je také nejlépe prozkoumaný.
Ochranný účinek mateřského mléka
Prebiotické ligosacharidy mateřského mléka (HMO) jsou potravou pro prospěšné bakterie, které se nachází v trávicím traktu. Plní tak funkci prebiotik. Pokud jsou ve střevě v převaze prospěšné bakterie druhů Bifidobakterium a Laktobacillus, potenciální choroboplodné bakterie nemají šanci se v něm rozvíjet. Znamená to, že je dítě odolnější vůči infekcím. Snížené riziko vzniku gastrointestinálních infekcí pozorované u kojených kojenců, je spojeno se složením jejich mikrobiot, tedy vyskytujících se mikroorganismů, které kolonizují trávicí trakt, zejména s již zmíněnými druhy Bifidobakterium a Laktobacillus.
Prebiotické oligosacharidy mateřského mléka v kojenecké výživě?
Vědecko-technologický pokrok umožnil výrobu některých struktur prebiotických oligosacharidů mateřského mléka, a díky tomu je nyní možné přidávat tyto struktury do kojeneckých mlék. Tím se tato mléka ještě více blíží složení mateřského mléka. V nejbližší budoucnosti je možné očekávat jak další výzkum prebiotických oligosacharidů mateřského mléka HMO – jejich složení, struktury, metabolismus a funkce, tak výzkum kojenecké výživy obohacené o struktury oligosacharidů mateřského mléka. Zdroje: 1Zivkovic A et al. Proc Natl Acad Sci. 2010. 2 Bode L. Glycobiology. 2012.