Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Proč by PREBIOTIKA neměla chybět ve stravě miminka?

Přečtěte si, proč jsou pro miminko tak důležitá prebiotika.

2minuty čtení Pro 30, 2016

K čemu miminko prebiotika potřebuje?

Prebiotika jsou nestravitelné složky potravin (vláknina). Jsou důležité pro střevní bakterie, pro které slouží jako „potrava“. Podporují jejich množení. V mateřském mléku se prebiotika vyskytují ve formě tzv. prebiotických oligosacharidů a jsou třetí nejčastěji zastoupenou složkou mateřského mléka.

Prebiotika i v náhradní kojenecké výživě

Tuto strukturu není snadné „zkopírovat“. Prebiotika jsou však potřebná také v náhradní kojenecké výživě. Právě proto byla již před lety vyvinutá speciální směs prebiotických oligosacharidů GOS/FOS. Tato směs obsahuje galaktooligosacharidy (GOS) s nízkou molekulovou hmotností a fruktooligosacharidy (FOS) s vysokou molekulovou hmotností. FOS se nacházejí v rostlinách, například v pšenici, cibuli, česneku, artyčoku nebo v čekance. GOS obvykle vznikají v průběhu enzymatického štěpení laktózy působením enzymu laktázy. Účinky GOS a FOS jsou vzájemně propojené a napodobují funkci oligosacharidů mateřského mléka. Tato směs je v kojenecké výživě nejpoužívanější a má nejvíce prokázaných klinických účinků:

  • Zlepšuje konzistenci stolice po vzoru kojených dětí.1
  • Vytváří střevní mikroflóru po vzoru kojených dětí.2
  • Snižuje opakované záněty horních cest dýchacích.3
  • Snižuje výskyt střevních infekcí.4


Reference:

  1. Vivatvakin B, Mahayosnond A, Theamoonlers A, Steenhout PG, Conus NJ. Efect of a whey-predominant starter formula containing LCPUFAs and oligosaccharides (FOS/GOS) on gastrointestinal comfort in infants. Asia Pac J Clin Nutr 2010; 19(4): 473-80.
  2. Knol J, Scholtens P, Kafka C, Steenbakkers J, Groß S, Helm K, Klarczyk M, Schöpfer H, Böckler H-M, Wells J. Colon microflora in infants fed formula with galacto- and fructo-oligosaccharides: more like breast-fed infants. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2005; 40:36-4.
  3. Bruzzese E, Volpicelli M, Salvini F, Bisceglia M, Lionetti P, Cionquetti M, Iacono G. Effect of early administration of GOS/FOS on the prevention of intestinal and extra intestinal infections in healthy infants. JPGN 2006;45(5):E95.
  4. Bruzzese E et al., A formula containing galacto- and fructo-oligosaccharides prevents intestinal and extra-intestinal infections: An observational study. Clinical Nutrition 2009;oi:10.1016/j.clnu. 2009. 01.008.
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky