Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Klíč ke zdraví a imunitě dítěte – Unikátní kombinace živin v mateřském mléce

Jedním z klíčových momentů v životě dítěte je správná výživa v jeho prvních 1000 dnech života.

2minuty čtení Úno 22, 2019

Výživa v tomto období je branou ke zdraví a správné funkci imunity nejen v průběhu dětství jedince, ale i v jeho dospělosti. Zdraví a imunitu člověka totiž z 80 % ovlivňují vnější faktory, především výživa. Zbylých 20 % je podmíněno geneticky. První výživou dítěte by mělo být mateřské mléko, které je svým složením jedinečné a nenahraditelné. Kojení, zvláště výhradní kojení v prvních 6-ti měsících a déle, snižuje výskyt a také vážnost infekčních onemocnění.1,2

Mateřské mléko není pouze výživou

1

Mateřské mléko je nesmírně důležité a nenahraditelné. V čem tkví jeho skrytá síla? Největší pevnou složkou mateřského mléka je mléčný cukr = laktóza. Laktóza je hlavním zdrojem celkového energetického příjmu, ovlivňuje osídlení střeva a  vstřebávání minerálních látek. Druhou nezastupitelnou složkou jsou tuky = lipidy. Ty jsou významným činitelem při vstřebávání vitamínů potřebných pro stavbu tělesných buněk a pro správné fungování metabolismu. Třetí největší složkou jsou HMO, neboli prebiotické oligosacharidy mateřského mléka. Je to znovu objevená struktura, která má významný vliv na imunitu dítěte v prvních měsících jeho života. Součástí mateřského mléka jsou také bílkoviny, stavební jednotky důležité především v období růstu a vývoje děťátka. Množství bílkovin musí být pro dítě optimální jak z hlediska kvality, tak z hlediska kvantity (množství), protože např. ledviny nejsou plně rozvinuté.

Probiotika a prebiotika

Probiotika jsou kultury živých organismů, které prospěšně ovlivňují zdraví člověka. Probiotika se vyskytují v mateřském mléce a podílí se na tvorbě zdravého střevního mikrobiotu kojených dětí. Ve střevech dochází ke vstřebávání minerálních látek a potřebných vitamínů, proto imunita začíná právě zde.  Současné klinické studie prokazují, že probiotika, mezi které řadíme zejména lactobacily a bifidobakterie, mají prokazatelně pozitivní vliv na imunitu6.  Některé, jako například Lactobacillus reuteri, mohou snižovat dobu pláče3-5 a snižovat bolest bříška u kojenců.7  Potravou probiotik jsou prebiotika, která patří do skupiny prebiotických oligosacharidů a vytváří dobré podmínky pro růst přátelských bakterií.

Trávící systémProbiotika a prebiotika

Věděli jste, že na imunitu dítěte mají vliv prebiotické oligosacharidy mateřského mléka HMO?

Mateřské mléko dodává dítěti nejen potřebné živiny ke správnému růstu, rozvoji mozku a nervové soustavy, ale především látky k podpoře imunity. Vaše dítěte je během těhotenství dokonale chráněno, avšak po narození ještě není imunita dokonale rozvinutá. Mateřské mléko obsahuje více než 200 struktur.

Reference:

  1. Duijts L, et al. Pediatrics. 2010 Jul;126(1):e18-25.
  2. Donovan SM, et al. Ann Nutr Metab. 2016;69 Suppl 2:42-51.
  3. Sung V et al. JAMA Pediatr 2013.
  4. Savino F et al. Pediatrics 2010.
  5. Szajewska H et al. J Pediatr 2013.
  6. Böttcher MF. Et al. Pediatr Allergy Immunol. 2008.
  7. Romano C. et al. Pediatr Child Health 2010.
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.