Arrow backLanguage
Od 10. měšíce
Článek
Add this post to favorites

Jak se stát detektivem na cukr?

Cukr se do nápojů často dostává skrytě pod jinou záminkou. Při nakupování se ujistěte, že znáte všechny podezřelé látky,které daná potravina obsahuje.

3minuty čtení Bře 22, 2023

Pachatelé jménem cukry

Ve věku 10-12 měsíců potřebují děti pít pouze mateřské mléko a vodu, takže pokud se budete držet těchto nápojů, nemáte se čeho obávat.

Některé nápoje obsahují přirozeně se vyskytující cukry, například fruktózu obsaženou ve 100% ovocné šťávě a laktózu obsaženou v mléce. Další cukry se do potravin a nápojů přidávají při jejich zpracování nebo přípravě. Přidané cukry dodávají prázdné kalorie a zároveň nenabízejí žádné živiny, které vaše dítě potřebuje. Džusy nejsou ve stravě vašeho dítěte nezbytné. Lepší volbou je nabízet celé ovoce. Pokud se rozhodnete džus dítěti podávat, vybírejte džusy stoprocentní. Denní dávka džusů by však neměla přesáhnout 120 ml a je vhodné je zařadit jako součást jídla nebo svačiny.


 

detektiv na cukr

Nakupujte chytře


Zde je seznam přidaných cukrů, které můžete najít na seznamu složek. Až půjdete příště do obchodu s potravinami, vezměte si tento seznam s sebou a použijte ho jako vodítko. Pokud na obalech nápojů, které plánujete koupit, uvidíte některou z těchto složek, možná budete chtít tuto položku zcela vyřadit a zůstat u vody, která je zdravější alternativou.

-    Hnědý cukr 
-    Kukuřičné sladidlo 
-    Kukuřičný sirup 
-    Dextróza 
-    Koncentráty ovocných šťáv 
-    Glukóza
-    Vysokofruktózový kukuřičný sirup 
-    Med 
-    Invertní cukr
-    Maltóza
-    Melasa 
-    Surový cukr 
-    Sacharóza
-    Cukr 
-    Sirup

detektiv na cukr

Nejlepší tipy

  1. Dávejte si pozor na názvy složek končící na "óza" - často se jedná o cukry.
  2. Pokud je v seznamu složek uvedeno sladidlo, jedná se o přidaný cukr, bez ohledu na to, jak přirozeně zní.

Kolik cukru konzumuje vaše dítě?


Zkontrolujte etikety a zjistěte, kolik cukru vaše dítě za běžný den zkonzumuje. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby maximálně 10 % kalorií dítěte pocházelo z cukru. To znamená, že průměrné zdravé jedenáctiměsíční dítě by nemělo během jednoho dne sníst více než 4 čajové lžičky (20 g) cukru. Toto množství zahrnuje cukr přidaný do potravin při jejich zpracování či přípravě. Do tohoto denního limitu se započítává také cukr v nápojích, včetně ovocných šťáv a koncentrátů. Nezahrnují se do něj však přirozeně se vyskytující cukry obsažené v mléce nebo čerstvém ovoci a zelenině. Vyvarujte se přidávání cukru do pití vašeho dítěte. Pamatujte, že jediné, co vaše dítě v tomto věku potřebuje pít, je mateřské mléko a voda.


 

detektiv na cukr

Duyff, RL (2017). Academy of Nutrition and Dietetics. Complete food and nutrition guide (5th ed.). Boston, MA: Houghton Mifflin Harcourt. 

Jequier E, Constant F. Water as an essential nutrient: the physiological basis of hydration. Eur J Clin Nutr 2010; 64(2):115-23. 

Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books. 

World Health Organization. Guideline: Sugars intake for adults and children. Geneva: World Health Organization; 2015.
 

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.