Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Správná výživa pro zdravý vývoj mozku miminka

Vývoj mozku vašeho drobečka závisí na genetické predispozici, prostředí i na výživě. Jaká složka je pro zdravý vývoj mozku základním stavebním kamenem?

2minuty čtení Led 14, 2017

Ze všech živin potřebných pro vývoj mozku během prvních měsíců jsou těmi nejdůležitějšími bílkoviny. Pomáhají zdvojnásobit velikost mozku během prvních 18 měsíců a ztrojnásobit do dvou let věku dítěte. To není málo a pro vaše děťátko to znamená spoustu učení v krátkém čase. Tohle období ale bude vzrušující pro malého objevitele i pro vás.

Jak roste mozek?

Dětský mozek roste nejrychleji od poloviny těhotenství až do období mezi druhým a třetím rokem dítěte.

Tento jev se nazývá růstový spurt. V tomto období rychlých změn mozek roste nejen co do velikosti, ale rozvíjí se také kognitivní funkce vašeho broučka. Podstatným vývojem prochází také mozková kůra, tvoří se synaptická spojení.

Ve vrcholné fázi mozková kůra vytvoří neuvěřitelné dva miliony nových synapsí každou vteřinu.

Tímto se u dětí vyvíjí stupně duševního rozvoje, jako například barevné vidění a silné pouto k rodičům. Když má vaše děťátko dva roky, jeho mozková kůra obsahuje již více než sto bilionů synapsí.

Ta správná výživa

Jistě víte, že jako rodiče můžete ovlivnit kognitivní vývoj mozku svou láskyplnou péčí a stimulací, tím, že se miminku budete věnovat. Ve vývoji mozku ale hraje důležitou roli i výživa, konkrétně protein. Bílkoviny jsou mimo jiné prospěšné pro rozvoj mozku v oblastech, které ovlivňují řeč, pozornost a paměť.

V období prvních 1000 dní je pro děti velmi důležitá odpovídající výživa. Pozornost odpovídajícímu množství příjmu bílkovin věnujte zejména po šestém měsíci věku.

Obsah bílkoviny v mateřském mléku

Obsah bílkoviny v mateřském mléku přirozeně klesá a děti, které jsou odstaveny od kojení, se pak stávají více závislé na vnějších zdrojích bílkovin. Takto se malé děti mohou setkat s větším množstvím bílkovin, než je přirozeně žádoucí.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky