Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Kojení dospělých mužů: Úchylka nebo prospěšná věc?

Kojení miminek všem připadá naprosto přirozené, ale jak je to s kojením tatínků?

3minuty čtení Črv 9, 2018

Existuje vůbec něco takového? Ano, a dokonce již od dob antiky. Přečtěte si více.

První pomoc, romantika, nebo zvrhlost?

Některé maminky ale i tatínkové jsou zvedaví, jako mateřské mléko chutí. Někteří ochutnají kapku odstříkaného mléka, jiní by ho nejraději vyzkoušeli přímo od zdroje. „Chuť mateřského mléka se výrazně odlišuje od kravského, které já nám dospělým, kteří mléko pijeme, blíže. Tatínkové tak většinou po prvním ochutnání prohlásí, že jim mateřské mléko nechutnají, a nadále už zájem nemají,“ říká laktační poradkyně Hana Strejčková. Zdá se to možná neobvyklé, ale jsou to právě otcové, kteří mohou poskytnout při kojení první pomoc. Když se mamince nalijí prsa natolik, že tzv. zatvrdnou, čili z nejrůznějších důvodů dojde k zatvrdlinám v prsu, kvůli kterým není miminko schopno se kojit, je nutné mléko jakkoli odsát. Stává se, že si s takovou retencí neporadí ani ruce, ani ruční či domácí elektrická odsávačka. A to je chvíle pro tatínky. Pokud se partneři dohodnou, může muž zkusit mléko odsát, a tým mamince ulevit. Nejen řadu žen, ale i mnoho mužů představa kojení tatínků vysloveně odrazuje. Ženy považují kojení nejen za přirozený způsob výživy miminka, ale znamená to pro ně i možnost trávit se svým miminkem čas v těsném kontaktu, a díky tomu se s ním stále více sbližovat. Jsou to však chvíle, které si chtějí nechat jen pro sebe, a představa muže přisátého k prsu jim připadá opravdu zvrhlá. Muži zase zpravidla považují kojení za něco, co prostě patří jejich dítěti. Navíc chtějí ženy i nadále vnímat jako své partnerky, a s kojením jako se sexuální praktikou se neztotožňují.

Kojení dospělých znali již v antice

Přestože se o kojení dospělých lidí téměř nehovoří, nejedná se o novou záležitost. Údajně je takový fenomén znám již z dob antiky. Popisuje jej například příběh zvaný Roman Charity. Vypráví o muži odsouzeném ke smrti vyhladověním. V žaláři však tohoto muže navštěvovala jeho dcera, která ho tajně kojila, aby dále žil. Jakmile celá událost vyšla najevo, dojal její čin soudce natolik, že byl muž zproštěn viny a propuštěn na svobodu. Příběh následně inspiroval řadu výtvarných děl a zůstává otázkou, co umělce k tomuto tématu tolik přitahovalo. Zda to byl neobvyklý způsob, jak pomoci přežít blízkému člověku, nebo sepíše erotický podtext celé události. „Kojení dospělých mužů je známý jav, jde však o velmi intimní záležitost, která není veřejně příliš probírána,“ uvádí laktační poradkyně. „Některým mužům připadají kojící ženy vzrušující, ale v praxi platí, že většina žen se první týdny po pôrodu soustředí především na své dítě a projevy intimity od svého partnera obvykle přijímá s rozpaky. Pokud by novopečený tatínek přišel bez jakékoli předchozí domluvy s požadavkem, že chce takové nakojit, mohl by tým svou partnerku opravdu uvést do rozpaků či zaskočit,“ doplňuje Hana Strejčková. Některé muže však představa kojení vzrušuje a touží po zpestření sexuálního života právě tímto způsobem. V takové situaci je ovšem nezbytné, aby i žena byla naladěna stejně. Pokud by jeden z partnerů i přes nesouhlas druhého neustále naléhal, může to vést až k partnerské krizi.

Mám kojit své dítě i muže zároveň?

Záleží jen na vás. Nikdo vás nemůže nutit, abyste kojila svého partnera. Mějte však vždy na paměti, že v prvním roce života dítěte je základem jeho výživy v ideálním případě mateřské mléko. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje miminko plně kojit minimálně do šestého měsíce věku a v kojení pokračovat i nadále při zavádění příkrmů, a to nejlépe do dvou let a déle. Co týče kojení tatínka, tak je otázkou, jakým způsobem taková aktivita ovlivní váš vzájemný vztah. Je rozdíl, když vám partner výjimečně pomůže od bolesti způsobené zatvrdlinami v prsou, nebo když má z kojení potěšení a vyžaduje ho stále častěji. Pokud s tím ovšem oba nadšeně souhlasíte a máte pocit, že vám kojení tatínka prospěje, vyzkoušejte to. V opačném případě si raději užívejte společné chvilky jiným způsobem. Můžete třeba požádat babičku o hlídání a vyrazit do kina nebo na romantickou večeři.

STÁHNOUT BROŽURKU O KOJENÍ

Brožurka o kojení
Doporučený produkt
lacto+
Nové

Od narození

BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g
5
4.9/5
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.