Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Když má miminko intoleranci laktózy

Když kojenec trpí kolikami, průjmy a trávicími obtížemi, je na místě poradit se s pediatrem, aby zjistil, zda miminko nemá poruchu trávení laktózy.

2minuty čtení Říj 20, 2016

Co je intolerance laktózy?

Toto onemocnění si spousta lidí plete s alergií na bílkovinu kravského mléka. Každé je ale něco jiného. Intolerance laktózy znamená, že tělo nemá dostatek enzymu LAKTÁZY, který je nezbytný pro správné trávení laktózy.

Laktóza je mléčný cukr, který se vyskytuje v mléce savců. Když ho enzym laktáza nerozloží ve střevech, způsobuje obtíže jako nadýmání, bolesti, koliky, průjmy, nevolnost nebo kručení a nepříjemné pocity v břiše. U miminek jsou tyto pocity pak samozřejmě spouštěče neutěšitelného pláče.

Včasná diagnóza

Aby se miminku ulevilo, je nezbytné poradit se s dětským lékařem, který může z jednoduchého vyšetření toto onemocnění potvrdit, či vyvrátit. Nejběžnější se provádí laktózový toleranční test z krve. Po nakrmení děťátka mu lékař odebere malý vzorek krve a sleduje se hladina cukru. Jestliže hladina cukru nestoupá, jedná se o intoleranci.

Co dál?

Důležité je vědět, že striktní a doživotní bezmléčná dieta většinou není nutná! Hranice snášenlivosti je ale u každého člověka, i dítěte jiná. Proto je nutné jednoduše vypozorovat, co vašemu drobečkovi dělá dobře a čemu by se měl naopak vyhýbat. Kojenci by měli přejít na kojeneckou výživu bez obsahu laktózy, což je osvědčeným řešením, jak miminku ulevit. Maminky mohou sáhnout také po speciální kojenecké výživě s označením BEBA EXPERTpro Lactose free.

Výjimečná situace

Intolerance laktózy existuje ještě ve speciální podobě – jako přechodné onemocnění. Dochází k ní u miminek obvykle po průjmových onemocněních nebo třeba po skončení užívání antibiotik. Ve střevech je narušená mikroflóra a vstřebání laktózy je složitější. V tomto období, které trvá obvyklé 1 – 3 týdny, je rovněž vhodné použít výživu bez obsahu laktózy.

Rada na závěr

Pokud miminko trpí nesnášenlivostí laktózy, před nasazením jakýchkoli léčiv se vždy poraďte s lékařem a pečlivě prostudujte příbalový leták léků, které děťátku podáváte. Spousta běžných léků totiž obsahuje laktózu a mohou způsobit další nepříjemnosti a bolení.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky