Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

5. týden těhotenství - 5. tt

Právě se nacházíte v 5. tt. Přestože je děťátko zatím velké pouze jako hrášek, nepodceňujte ho, roste jako z vody. Níže najdete další informace o pátém týdnu.

3minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Ačkoli to na pohled není vidět, děťátku rychle roste mozek. Objevují se dvě hemisféry, ze kterých bude mozek složen. Zároveň se začínají objevovat smyslové orgány - rýsují se oči a uši, základy nosu a úst a celý obličej. Úžasným způsobem se postupně formuje dýchací a trávicí ústrojí. Srdce děťátka je nyní natolik vyvinuté, že se stává zřetelnějším. Pokud již v této době půjdete na ultrazvuk, můžete vidět jeho tlukoucí srdce. Je to k nevíře, ale v děloze se pomalu ale jistě vyvíjí malá lidská bytost. Na konci tohoto týdne vaše miminko měří zhruba 2mm.

VAŠE TĚLO

V pátém týdnu těhotenství možná budete cítit, že se něco změnilo. Tento pocit má už v této rané fázi mnoho žen. Možná se cítíte více nervózní a podrážděná než obvykle. To je způsobeno hormonálními změnami, které mají vliv na váš psychický stav, ale projevují se i na vašem těle. Možná se vám zdá, že máte plnější prsa a některé ženy pociťují pnutí nebo dokonce mírnou bolest v oblasti pánve způsobenou intenzivním prokrvením. To všechno je normální a k těhotenství tyto pocity patří.

VÝŽIVA

Možná vám bývá špatně od žaludku. Ranní nevolnosti se bohužel nevyskytují jen ráno. Naneštěstí jsou téměř nezbytnou součástí procesu, během kterého si vaše tělo zvyká na všechny změny. Existují způsoby, jak tyto nepříjemné stavy zmírnit. Zaprvé se snažte nevynechávat snídani. Dodá vám sacharidy nezbytné k tomu, aby vaše tělo mohlo vstoupit do nového dne v dobré formě, a může pomoci zmírnit nevolnost. Také si můžete zkusit naplánovat více menších jídel za den. Ke třem hlavním jídlům přidejte malou dopolední a odpolední svačinu. A neznepokojujte se, pokud na počátku těhotenství kvůli zvracení trochu zhubnete. Je to jen přechodná záležitost. V neposlední řadě byste neměla zapomínat pít hodně vody, aby tělo bylo dobře hydratované.

TIPY

Jak s jistotou poznáte, že jste těhotná? Prvním klasickým poznávacím znamením je vynechání menstruace. V pátém týdnu už lze těhotenství spolehlivě potvrdit těhotenským testem. Ale abyste si mohla být stoprocentně jistá, musíte navštívit lékaře. Čím dříve, tím lépe. Nejen proto, aby vám těhotenství s jistotou potvrdil, ale také proto, že může zmírnit riziko případných komplikací. Lékař může například posoudit, zda se oplodněné vajíčko správně uhnízdilo v děložní stěně, zjistí vaši krevní skupinu a určí krevní obraz nebo přítomnost protilátek ve vašem těle. Také vypočítá pravděpodobný termín porodu, což je docela důležité pro další plánování. První prohlídka by měla proběhnout mezi 6. a 10. týdnem těhotenství.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.