Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Víte, kterým potravinám se vyhnout?

Pokud jde o stravování a zdravý životní styl, existuje několik věcí, na které byste si v těhotenství měla dávat pozor.

5minut čtení Říj 19, 2016

Nejen, že byste měla dbát o vyváženou a pestrou stravu, ale také byste měla vědět, že existují potraviny, kterým byste se v těhotenství měla vyhnout nebo konzumovat se zvýšenou opatrností. Je to z toho důvodu, že některé potraviny mohou obsahovat bakterie, které mohou Vás a děťátko ohrozit.

MEZI POTRAVINY, KTERÝM BYSTE SE V TĚHOTENSTVÍ MĚLA VYHNOUT, PATŘÍ:

  • Potraviny z nepasterovaného mléka - sýry, mléko, měkké a polotvrdé sýry, jako je Brie, Camembert nebo hermelíny
  • Sýry s modrou plísní, například niva (pokud mléko použité k výrobě nebylo ošetřeno pasterací)
  • Syrové nebo nedovařené maso
  • Nedovařená játra a tuk z tresčích jater
  • Nepasterizovaný cider a vaječný likér. Vejce naměkko nebo jídla obsahující syrová vejce, jako jsou domácí majonézy dezerty, například pěny.
  • Syrové a nedovařené ryby, především ne ty mořské, a mořské plody
  • Nesušené uzeniny, jako je boloňský salám, roastbeef a krůtí prsa. Pokud chcete jíst tyto uzeniny, nechte je projít horkou párou. Dále byste neměla jíst neohřáté párky - vždy je před konzumací řádně povařte.

BEZPEČNOST POTRAVIN

Při výběru a přípravě jídla se řiďte jednoduchými pravidly:

  • Před přípravou jídla a před jídlem si pečlivě umyjte ruce.
  • Ovoce a zeleninu včetně balených salátů před konzumací důkladně omyjte a chlazené nebo mražené potraviny vždy dejte do lednice, případně mrazničky, co nejdříve po nákupu.
  • Maso vždy důkladně tepelně upravte. Nejezte syrové nebo nedovařené maso.
  • Ohřívané jídlo musí být při podáváním vařící a jídla byste neměla ohřívat víc než jednou.
  • U všech kupovaných potravin zkontrolujte datum spotřeby.
  • Při nákupu jater a výrobků z nich, jako jsou paštiky a masové pomazánky, si vybírejte trvanlivé verze, které před otevřením není třeba uchovávat v lednici.
  • Jídla obsahující čerstvá játra a vnitřnosti vždy důkladně uvařte. Játra jsou velmi bohatá na vitamin A. V prvních třech měsících těhotenství konzumujte nanejvýš jednu porci (75 g) jater týdně.

LÁTKY, KTERÉ VÁM A DĚŤÁTKU MOHOU UBLÍŽIT

O některých látkách je poměrně dobře známo, že mohou být v těhotenství nebezpečné. Někdy je ale dobré si zjistit, v čem konkrétně nebezpečí spočívá, aby pro Vás bylo snazší se mu vyhnout.

KOUŘENÍ

Při kouření se do těla uvolňuje nikotin, dehet a oxid uhelnatý. Pokud v těhotenství a po porodu kouříte, ohrožujete tím svoje zdraví i zdraví dítěte. Čím dřív přestanete, tím lepší to pro dítě bude. Také byste se měla snažit přesvědčit svého partnera a ostatní členy rodiny, aby rovněž s kouřením přestali, protože i pasivní kouření Vás i dítě ohrožuje.

KOFEIN

Kofein je obsažen v kávě, čaji, kole, energetických nápojích a čokoládě a v některých lécích. Ačkoli se v těhotenství a v období kojení nemusíte kofeinu zcela vzdávat, odborníci doporučují, abyste jeho příjem omezila na 300 mg denně. Příliš vysoká spotřeba kofeinu v těhotenství může způsobit komplikace včetně nízké porodní hmotnosti.

ALKOHOL

V těhotenství nelze doporučit konzumaci jakéhokoli množství alkoholu, protože vědci jednoduše nevědí, jaká dávka je ještě bezpečná. Vzhledem k negativním účinkům alkoholu na vyvíjející se dítě odborníci doporučují, abyste se alkoholu v těhotenství důsledně vyhýbala a v období kojení jeho spotřebu omezila na minimum.

LÉKY

Na vaše dítě mohou mít vliv také různé druhy léků. Některé mohou způsobovat závažné vrozené vady nebo jiné zdravotní problémy. Proto byste měla svého lékaře informovat o všech lécích, které jste před těhotenstvím užívala. Rovněž byste neměla užívat jakékoli léky, ať na předpis nebo volně prodávané, bez předchozí domluvy s lékařem.

PŘÍRODNÍ LÉČIVA, BYLINNÉ PŘÍPRAVKY A DOPLŇKY STRAVY

Přírodní a bylinné přípravky jsou často považovány za bezpečné, protože jsou vyrobeny z rostlin nebo jiných přírodních látek, ale vždy je velmi důležité přečíst si příbalovou informaci. Mnoho z těchto produktů nemusí být pro těhotné ženy bezpečné. Než začnete užívat jakýkoli přírodní léčivý přípravek, vždy se poraďte se svým lékařem.

Které potraviny by měla těhotná žena ze svého jídelníčku vynechat?

Těhotná žena by se měla vyvarovat potravin, které mohou obsahovat bakterie a představovat riziko pro ni i pro dítě. Mezi tyto potraviny patří:

  • Sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka, jako je Brie, Camembert nebo Emmerlin.
  • Sýry s modrou plísní, jako je niva, které se vyrábějí z nepasterizovaného mléka.
  • syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso.
  • Nevařená játra a olej z tresčích jater.
  • Nepasterizovaný jablečný mošt a vaječný koňak.
  • Syrové a tepelně neupravené ryby, zejména mořské ryby.
  • Neuzené uzeniny, jako je salám, hovězí pečeně a krůtí prsa.
  • Neohřívané klobásy.

Jaké bakterie se mohou nacházet v potravinách a mohou představovat riziko pro těhotnou ženu a dítě?

V potravinách se může vyskytovat celá řada bakterií, které mohou představovat riziko pro těhotnou ženu a dítě. Mezi tyto bakterie patří například Listeria monocytogenes, Salmonella, Campylobacter a E. coli. Tyto bakterie se vyskytují zejména v syrovém a nedostatečně tepelně zpracovaném mase, sýrech, vejcích, mořských plodech a dalších potravinách, které nebyly správně skladovány nebo tepelně zpracovány.

Jaká je správná úprava teploty ohřívaných potravin při konzumaci v těhotenství?

Ohřívané potraviny by měly být při podávání vařící. Je důležité zajistit, aby jídlo bylo správně uvařené a dostatečně horké, aby se zabránilo riziku bakteriální kontaminace. Jídla by se neměla ohřívat více než jednou a měla by být důkladně ohřátá na vysokou teplotu, zejména masné výrobky a potraviny obsahující vejce.

Které látky by měla těhotná žena vynechat kvůli riziku pro zdraví dítěte?

Těhotná žena by měla vynechat některé látky, které by mohly mít negativní vliv na zdraví dítěte. Mezi tyto látky patří např:

  1. Nikotin a toxiny obsažené v cigaretách. Kouření v těhotenství může mít vážné důsledky pro zdraví dítěte, proto by se těhotná žena měla snažit přestat kouřit úplně a vyhnout se i pasivnímu kouření.
  2. Kofein. Příjem kofeinu by měl být omezen na 300 mg denně, protože vysoká konzumace kofeinu může způsobit komplikace, včetně nízké porodní hmotnosti.
  3. Alkohol. Konzumace jakéhokoli množství alkoholu se v těhotenství nedoporučuje, protože není známo žádné bezpečné množství alkoholu, které by nemělo negativní vliv na dítě.
  4. Léky. Některé léky mohou mít negativní vliv na vyvíjející se dítě, proto je důležité informovat svého lékaře o všech lécích, které užíváte, a užívat pouze léky schválené pro těhotné ženy.
  5. Přírodní léky, bylinné přípravky a doplňky stravy. I přírodní produkty mohou mít vliv na těhotné ženy a dítě, proto je důležité, abyste se o užívání těchto produktů poradila se svým lékařem.


Je třeba dbát na opatrnost ve stravování a zvolit zdravý životní styl, aby se minimalizovalo riziko pro těhotnou ženu a dítě.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.