Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

27. týden těhotenství - 27. tt

Právě se nacházíte ve 27. tt. Děťátko ještě musí povyrůst, ale v poloze vleže je zhruba stejně dlouhé jako Vaše předloktí od lokte ke dlani.

4minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko stále roste. Od temene hlavy k palcům u nohou měří asi 37 cm. Představte si, že hlavička už je velká asi jako malý pomeranč. Dýchací ústrojí má všechny nezbytné části, ale na skutečné dýchání zatím není dostatečně zralé. Plíce jsou rozděleny do 17 úrovní, které tvoří bronchiální strom, ale pokud by se dítě narodilo nyní, bylo by pro něj dýchání příliš obtížné. Plicní sklípky zatím nejsou dostatečně vyvinuté a až do 35. týdne těhotenství v nich není dostatek surfaktantu (látka pokrývající vnitřní stěnu alveolů, která usnadňuje otevírání buněk a chrání alveoly před smrštěním). Takže se uvolněte, zhluboka nadechněte a vychutnávejte si, že ještě chvíli můžete za Vašeho drobečka doslova dýchat.

VAŠE TĚLO

Možná se u vás závěrem druhého trimestru začínají objevovat nové potíže způsobené rychle se zvětšující dělohou, například křeče v nohou. Důvodem křečí v nohou v těhotenství je ve většině případů nadměrné zatížení nohou při denním pohybu a útlak žil a nervů v pánvi způsobené zvětšující se dělohou. Možnosti prevence křečí v nohou jsou stejné jako u prevence křečových žil: pravidelný pohyb, zvýšená poloha nohou během dne a spánek na levém boku. Zkuste také při náhlé křeči natáhnout nohu, vystrčit patu dopředu a nárt (noha ve flexi neboli "fajfce") naopak tlačit směrem k tělu.

STRAVA

Špatně se Vám spí? Naneštěstí je to v těhotenství docela běžné. Kvalitu spánku můžete zkusit zlepšit drobnými úpravami jídelníčku. Pokud je příčinou Vašich potíží reflux a pálení žáhy, zkuste si dát pod hlavu jeden polštář navíc, nebo můžete zkusit spát téměř vsedě. K večeři byste měla jíst lehčí jídla, abyste neusínala se zcela plným žaludkem.

TIPY

Kurzy předporodní přípravy pro Vás i Vašeho partnera mohou být velmi užitečné. Vědci neustále přicházejí s novými informacemi, které Vám mohou během těhotenství pomoci. Dále se často mění metody průběhu a vedení porodu. Kurzy Vám pomohou pochopit změny probíhající ve Vašem těle během porodu a naučíte se na nich používat relaxační techniky na zmírnění úzkosti. I když už jste zkušená maminka, na předporodní kurz se doporučuje přihlásit i v případě, že budete rodit v jiné porodnici, nebo pokud od posledního porodu už uběhlo několik let. Co se bude dít ve 28. týdnu?

Jaký je vývoj plodu ve 27. týdnu těhotenství?

Ve 27. týdnu těhotenství plod stále roste a od temene hlavy k prstům na nohou měří asi 37 cm. Jeho hlavička je již velká asi jako malý pomeranč. Dýchací soustava má všechny potřebné části, ale vlastní dýchání ještě není dostatečně zralé. Plíce jsou rozděleny do 17 úrovní a tvoří průduškový strom, ale pokud by se dítě narodilo v této době, dýchání by pro něj bylo velmi obtížné. Plicní sklípky nejsou dostatečně vyvinuté a surfaktant, látka potřebná k ochraně a otevření plicních sklípků, není v dostatečném množství přítomen až do 35. týdne těhotenství.

Jaké problémy mohou v tomto období nastat a jak jim lze předcházet?

V tomto období těhotenství se mohou vyskytnout problémy spojené s rychlým zvětšováním dělohy, například křeče v nohou. Křeče v nohou jsou často způsobeny nadměrným zatížením nohou při každodenním pohybu a útlakem žil a nervů v pánvi v důsledku rostoucí dělohy. Abyste předešli křečím v nohou, doporučuje se pravidelně cvičit, během dne zvedat nohy nad úroveň srdce a spát na levém boku. Při výskytu náhlé křeče je možné nohu natáhnout, patu vymrštit dopředu a metatarzální kost (nohu v ohybu) tlačit směrem k tělu.

Jak lze zlepšit kvalitu spánku v těhotenství?

Pokud máte problémy se spánkem, můžete zkusit několik drobných úprav svého stravovacího plánu. Pokud je příčinou vašich problémů reflux a pálení žáhy, můžete si pod hlavu dát další polštář nebo zkusit spát v téměř sedící poloze. K večeři je vhodné jíst lehčí jídla, abyste nešli spát se zcela plným žaludkem.

Co se můžete dozvědět na předporodních kurzech? 

Na kurzech předporodní přípravy se naučíte, jak používat relaxační techniky, které zmírní úzkost spojenou s porodem. Bez ohledu na to, zda jste již zkušená matka, je vhodné navštěvovat kurzy předporodní přípravy, zejména pokud se chystáte rodit v jiné porodnici nebo pokud od vašeho posledního porodu uplynulo několik let.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.