Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

27. týden těhotenství

Právě se nacházíte ve 27. týdnu těhotenství. Gratulujeme, druhý trimestr máte za sebou! Děťátko ještě musí povyrůst, ale v poloze vleže je zhruba stejně dlouhé jako Vaše předloktí od lokte ke dlani.

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko stále roste. Od temene hlavy k palcům u nohou měří asi 37 cm. Představte si, že hlavička už je velká asi jako malý pomeranč. Dýchací ústrojí má všechny nezbytné části, ale na skutečné dýchání zatím není dostatečně zralé. Plíce jsou rozděleny do 17 úrovní, které tvoří bronchiální strom, ale pokud by se dítě narodilo nyní, bylo by pro něj dýchání příliš obtížné. Plicní sklípky zatím nejsou dostatečně vyvinuté a až do 35. týdne těhotenství v nich není dostatek surfaktantu (látka pokrývající vnitřní stěnu alveolů, která usnadňuje otevírání buněk a chrání alveoly před smrštěním). Takže se uvolněte, zhluboka nadechněte a vychutnávejte si, že ještě chvíli můžete za Vašeho drobečka doslova dýchat.

VAŠE TĚLO

Možná se u vás závěrem druhého trimestru začínají objevovat nové potíže způsobené rychle se zvětšující dělohou, například křeče v nohou. Důvodem křečí v nohou v těhotenství je ve většině případů nadměrné zatížení nohou při denním pohybu a útlak žil a nervů v pánvi způsobené zvětšující se dělohou. Možnosti prevence křečí v nohou jsou stejné jako u prevence křečových žil: pravidelný pohyb, zvýšená poloha nohou během dne a spánek na levém boku. Zkuste také při náhlé křeči natáhnout nohu, vystrčit patu dopředu a nárt (noha ve flexi neboli "fajfce") naopak tlačit směrem k tělu.

STRAVA

Špatně se Vám spí? Naneštěstí je to v těhotenství docela běžné. Kvalitu spánku můžete zkusit zlepšit drobnými úpravami jídelníčku. Pokud je příčinou Vašich potíží reflux a pálení žáhy, zkuste si dát pod hlavu jeden polštář navíc, nebo můžete zkusit spát téměř vsedě. K večeři byste měla jíst lehčí jídla, abyste neusínala se zcela plným žaludkem.

TIPY

Kurzy předporodní přípravy pro Vás i Vašeho partnera mohou být velmi užitečné. Vědci neustále přicházejí s novými informacemi, které Vám mohou během těhotenství pomoci. Dále se často mění metody průběhu a vedení porodu. Kurzy Vám pomohou pochopit změny probíhající ve Vašem těle během porodu a naučíte se na nich používat relaxační techniky na zmírnění úzkosti. I když už jste zkušená maminka, na předporodní kurz se doporučuje přihlásit i v případě, že budete rodit v jiné porodnici, nebo pokud od posledního porodu už uběhlo několik let. Co se bude dít ve 28. týdnu?

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Průvodce dětskými jmény

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.