Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

28. týden těhotenství

Právě se nacházíte ve 28. týdnu těhotenství. . Už brzy se setkáte s Vaším miminkem naživo! Od temene k prstům u nohou zatím měří asi 38 cm a váží kolem 1,2 kg, což je asi třetina porodní hmotnosti.

2minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko je čím dál lépe připravené na vdechování vzduchu z vnějšího okolí. Kůže je méně vrásčitá, protože se pod ní začíná ukládat tuk. Dítě zatím stále vdechuje plodovou vodu, která zcela zaplňuje plíce i plicní sklípky, ale po porodu se rychle dostane ven. Děťátko je již schopno si samo regulovat vnitřní tělesnou teplotu. Díky tomu se bude schopno přizpůsobit teplotě okolního prostředí poté, co konečně opustí pohodlné hnízdečko uvnitř Vašeho těla.

VAŠE TĚLO

Pociťujete někdy napětí v zádech nebo tvrdnutí břicha? Může jít o Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčky. Nemějte obavy, znamená to, že se děloha pomalu připravuje na porod. Velmi intenzivní poslíčky mohou znamenat, že se příliš namáháte. Nezdvihejte těžké předměty a během dne často odpočívejte. Pokud kontrakce neustávají nebo zesilují, pak byste v každém případě měla navštívit svého lékaře (i kdyby to mělo být jen pro uklidnění).

STRAVA

S každým jídlem si Vaše dítě zvyká na chuť „pozemských“ potravin. Aromatické molekuly z potravin se k němu dostávají prostřednictvím plodové vody spolu s „hormony štěstí“ (ano, dítě má na jídelníčku i hormony). Po narození si tyto chutě bude pamatovat. Pokud budete děťátko kojit a konzumovat pestrou stravu i po porodu, bude ji cítit i v mateřském mléce. Děťátko je opravdu Vaším hostem a tyto společné chvíle Vám pomohou připravit se na vztah, který mezi Vámi vznikne, až se narodí.

TIPY

Mnohé ženy se obávají, že se jejich dítě narodí předčasně, i když většina dětí se rodí v termínu. Dobrá zpráva je, že pokud by se dítě chtělo narodit už nyní, bylo by pravděpodobně schopné samostatně dýchat. A jeho plíce budou dozrávat i nadále - budou se vyvíjet cévy a průdušky se budou rozvětvovat. Pro Vás je nejdůležitější, abyste se těmito obavami nenechala stresovat. A ani ničím jiným. Co se bude dít ve 29. týdnu?

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Průvodce dětskými jmény

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.