Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

28. týden těhotenství - 28. tt

Právě se nacházíte ve 28. tt . Už brzy se setkáte s Vaším miminkem naživo! Od temene k prstům u nohou zatím měří asi 38 cm a váží kolem 1,2 kg.

3minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko je čím dál lépe připravené na vdechování vzduchu z vnějšího okolí. Kůže je méně vrásčitá, protože se pod ní začíná ukládat tuk. Dítě zatím stále vdechuje plodovou vodu, která zcela zaplňuje plíce i plicní sklípky, ale po porodu se rychle dostane ven. Děťátko je již schopno si samo regulovat vnitřní tělesnou teplotu. Díky tomu se bude schopno přizpůsobit teplotě okolního prostředí poté, co konečně opustí pohodlné hnízdečko uvnitř Vašeho těla.

VAŠE TĚLO

Pociťujete někdy napětí v zádech nebo tvrdnutí břicha? Může jít o Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčky. Nemějte obavy, znamená to, že se děloha pomalu připravuje na porod. Velmi intenzivní poslíčky mohou znamenat, že se příliš namáháte. Nezdvihejte těžké předměty a během dne často odpočívejte. Pokud kontrakce neustávají nebo zesilují, pak byste v každém případě měla navštívit svého lékaře (i kdyby to mělo být jen pro uklidnění).

STRAVA

S každým jídlem si Vaše dítě zvyká na chuť „pozemských“ potravin. Aromatické molekuly z potravin se k němu dostávají prostřednictvím plodové vody spolu s „hormony štěstí“ (ano, dítě má na jídelníčku i hormony). Po narození si tyto chutě bude pamatovat. Pokud budete děťátko kojit a konzumovat pestrou stravu i po porodu, bude ji cítit i v mateřském mléce. Děťátko je opravdu Vaším hostem a tyto společné chvíle Vám pomohou připravit se na vztah, který mezi Vámi vznikne, až se narodí.

TIPY

Mnohé ženy se obávají, že se jejich dítě narodí předčasně, i když většina dětí se rodí v termínu. Dobrá zpráva je, že pokud by se dítě chtělo narodit už nyní, bylo by pravděpodobně schopné samostatně dýchat. A jeho plíce budou dozrávat i nadále - budou se vyvíjet cévy a průdušky se budou rozvětvovat. Pro Vás je nejdůležitější, abyste se těmito obavami nenechala stresovat. A ani ničím jiným. Co se bude dít ve 29. týdnu?

Jaká je velikost dítěte ve 28. týdnu těhotenství?

Ve 28. týdnu těhotenství měří dítě od temene hlavy k prstům u nohou asi 38 cm a váží asi 1,2 kg. To je asi třetina jeho očekávané porodní hmotnosti.

Jak se dítě připravuje na dýchání vzduchu z vnějšího prostředí?

Dítě se postupně připravuje na dýchání vzduchu z vnějšího prostředí. Kožní vrásky se vyhlazují ukládáním tuku pod kůži. Mezitím stále dýchá plodovou vodu, která vyplňuje jeho plíce a plicní komory. Po narození však plodová voda rychle odejde a dítě bude schopno regulovat svou tělesnou teplotu a přizpůsobit se teplotě svého okolí.

Co jsou Braxtonovy-Hicksovy kontrakce? A jak se na ně můžeme připravit?

Braxtonovy-Hicksovy kontrakce jsou děložní stahy, které se objevují během těhotenství. Jedná se o druh cvičení dělohy, při kterém se děložní svaly stahují a následně uvolňují. Tyto kontrakce mohou způsobovat napětí v zádech nebo ztuhlost břicha. Je důležité si uvědomit, že Braxtonovy-Hicksovy kontrakce nejsou známkou skutečného porodu. Pro zmírnění napětí se doporučuje vyhýbat se zvedání těžkých břemen, odpočívat během dne a v případě potřeby konzultovat intenzitu a frekvenci kontrakcí s lékařem.

Jak snížit stres ze strachu z předčasného porodu?

Pokud se obáváte předčasného porodu, je důležité nenechat se těmito myšlenkami stresovat. Je dobré si uvědomit, že většina dětí se rodí v termínu. Pokud by se dítě chtělo narodit předčasně, mělo by již schopnost samo dýchat. Nejlepším způsobem, jak snížit stres, je zachovat si pozitivní a klidnou mysl, vyhýbat se situacím, které vyvolávají nadměrné napětí, a vyhledat podporu partnera, rodiny a zdravotnického týmu.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.