Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

31. týden těhotenství - 31. tt

Právě se nacházíte ve 31. tt. Jak se rychle blíží den D, děťátko se začíná otáčet hlavičkou dolů. Je to šikulka, ale to už víte.

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko roste a roste. Jeho hmotnost v tomto týdnu odpovídá polovině porodní váhy. Také ještě o několik centimetrů povyroste. Mezitím se začíná nastavovat do polohy, kterou bude mít při porodu: u 95 % těhotenství probíhá porod hlavičkou napřed, dítě je tedy otočeno nohama vzhůru. Polohu dítěte bude Váš lékař zjišťovat při dalším ultrazvukovém vyšetření. Pokud se ukáže, že dítě není natočeno správně – což ovšem vůbec nemusí znamenat, že má nějaký problém – může Vám lékař navrhnout určitá opatření, která zajistí hladký průběh porodu. Jednou z možností je porod císařským řezem.

VAŠE TĚLO

Možná jste překvapená, jak se Vám zvětšila prsa, ale nezapomínejte, že se tělo připravuje na kojení. Vaše velká chvíle se blíží. Nedivte se, pokud na blůze či tričku objevíte žluté skvrny – jedná se o kolostrum, které se v prsou tvoří před tím, než je zahájena produkce mléka. Ve skutečnosti je to dobré znamení, které ukazuje, že jsou prsa připravena na kojení. Kolostrum, kterým budete dítě krmit v prvních dnech, obsahuje všechny protilátky, díky kterým se imunitní systém děťátka ihned po narození bude schopen bránit infekcím. Kolostrum se v této fázi vytváří jen u některých žen. Pokud jste jednou z nich, můžete začít používat vložky do podprsenky, které ochrání prádlo před zašpiněním. Koupíte je v každé drogerii.

STRAVA

Vzhledem k tomu, že děťátko ode dneška do dne porodu přibere ještě 1 až 1,5 kilogramu, tedy v průměru asi 200 g týdně, měla byste trochu upravit svůj jídelníček. To neznamená, že musíte radikálně zvýšit kalorický příjem. Jen byste si měla dát pozor, aby Vaše strava dostatečně pokrývala energetický příjem pro Vás i pro dítě. Měla by obsahovat hodně čerstvého ovoce a zeleniny, kvalitní proteiny a celozrnné potraviny a „dobré“ tuky. S takovým jídelníčkem dítě bude dostávat všechny potřebné živiny, aniž by Vaše tělo muselo sáhnout do zásob, což by ho před nadcházejícím zátěžovým obdobím zbytečně vyčerpalo.

TIPY

Velikost prsou nemá absolutně žádný vliv na to, jak budete schopna své dítě kojit. Opravdu zde neexistuje žádná souvislost. I když máte spíše menší prsa, s kojením byste neměla mít problém. Ženy s drobnými prsy neprodukují méně mléka než ženy vyvinutější – množství mléka závisí na tom, jak často dítě pije a jak dobře umí sát. Co se bude dít ve 32. týdnu?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.