Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

19. týden těhotenství

Právě se nacházíte v 19. týdnu těhotenství. Váš malý podnájemník již nyní váží okolo 240 gramů a měří zhruba 15,5 centimetrů. Níže se dozvíte víc o devatenáctém týdnu.

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

V tomto týdnu dítě zase hodně roste, a i když je velice čilé, taky toho dost naspí. I 20 hodin denně! Biorytmus ovšem nemusí mít stejný jako vy a klidně vás může v noci svými nepokojnými pohyby budit ze spaní. Zkuste si během toho jemně hladit bříško a mluvit na něj, tím ho utišíte a třeba zase oba společně usnete. Ještě není zas tak velké, takže má dostatek prostoru k tomu, aby mohlo pohybovat rukama a nohama, kopat, šlapat, otáčet se a dělat kotrmelce. Chce-li změnit pozici, zapře se nohama o děložní stěnu. Proto se Vám občas objeví na bříšku hrbolek, jako když zevnitř tlačil nějaký „vetřelec“. Nezapomeňte si pohladit bříško, aby maličké poznalo, že jste tu s ním!

VAŠE TĚLO

Máte pocit, že se rychleji zakulacujete? Nebojte se, je to úplně normální - zatímco v 1. trimestru přiberete obvykle pouze 1 až 2 kg, ve 2. trimestru je to 5 až 6 kg. Možná vás také trápí bodavá bolest v oblasti podbřišku a na bocích. Děloha se v tomto období rychle zvětšuje, a to vyvolává napětí vazů, na kterých je děloha zavěšena. Napínání vazů často doprovází bolest, která se objevuje při změně polohy nebo na konci dne při odpočinku. Poraďte se s vaším lékařem pouze tehdy, pokud jsou bolesti velmi silné nebo se zhoršují.

STRAVA

Maso nebo ryby? Nemáte-li problémy s nadváhou, můžete jíst prakticky cokoliv. Dbejte na to, aby Vaše strava byla rozmanitá a vyvážená, a taky, aby Vám chutnala (tedy za předpokladu, že jste se přesvědčila, že jsou dané potraviny vhodné pro těhotné). Musíte-li si hlídat váhu, dávejte přednost libovému masu jako třeba králičímu, drůbežímu bez kůže a libovým kouskům červeného masa, například steaky. Pokud máte ráda ryby, jezte je, včetně tučnějších druhů. Jejich tuky jsou totiž nezbytné pro vývoj mozku děťátka. Řiďte se tím, co jsme uvedli dříve, a druhy ryb střídejte. K pokrytí Vašich potřeb stačí asi 120 až 150 gramů živočišných bílkovin na den.

TIPY

Hurá! Nacházíte se v polovině těhotenství. Ideální doba pořádně se poplácat po zádech! Vždyť jste dokázala něco úžasného. Pochopitelně, stejně jako mnoho jiných budoucích maminek, vás zajímají odpovědi na spoustu otázek, jako například, co se bude dít dál. Proto má cenu zajít na předporodní kurz. Když budete vědět, na čem jste, zmizí tím Vaše nejistota. Dále vůbec není od věci promluvit si s jinými budoucími maminkami a rodiči. Co se bude dít ve 20. týdnu?

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Průvodce dětskými jmény

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.