Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

19. týden těhotenství - 19. tt

Právě se nacházíte v 19. tt. Váš malý podnájemník již nyní váží okolo 240 gramů a měří zhruba 15,5 centimetrů. Níže se dozvíte víc o devatenáctém týdnu.

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

V tomto týdnu dítě zase hodně roste, a i když je velice čilé, taky toho dost naspí. I 20 hodin denně! Biorytmus ovšem nemusí mít stejný jako vy a klidně vás může v noci svými nepokojnými pohyby budit ze spaní. Zkuste si během toho jemně hladit bříško a mluvit na něj, tím ho utišíte a třeba zase oba společně usnete. Ještě není zas tak velké, takže má dostatek prostoru k tomu, aby mohlo pohybovat rukama a nohama, kopat, šlapat, otáčet se a dělat kotrmelce. Chce-li změnit pozici, zapře se nohama o děložní stěnu. Proto se Vám občas objeví na bříšku hrbolek, jako když zevnitř tlačil nějaký „vetřelec“. Nezapomeňte si pohladit bříško, aby maličké poznalo, že jste tu s ním!

VAŠE TĚLO

Máte pocit, že se rychleji zakulacujete? Nebojte se, je to úplně normální - zatímco v 1. trimestru přiberete obvykle pouze 1 až 2 kg, ve 2. trimestru je to 5 až 6 kg. Možná vás také trápí bodavá bolest v oblasti podbřišku a na bocích. Děloha se v tomto období rychle zvětšuje, a to vyvolává napětí vazů, na kterých je děloha zavěšena. Napínání vazů často doprovází bolest, která se objevuje při změně polohy nebo na konci dne při odpočinku. Poraďte se s vaším lékařem pouze tehdy, pokud jsou bolesti velmi silné nebo se zhoršují.

STRAVA

Maso nebo ryby? Nemáte-li problémy s nadváhou, můžete jíst prakticky cokoliv. Dbejte na to, aby Vaše strava byla rozmanitá a vyvážená, a taky, aby Vám chutnala (tedy za předpokladu, že jste se přesvědčila, že jsou dané potraviny vhodné pro těhotné). Musíte-li si hlídat váhu, dávejte přednost libovému masu jako třeba králičímu, drůbežímu bez kůže a libovým kouskům červeného masa, například steaky. Pokud máte ráda ryby, jezte je, včetně tučnějších druhů. Jejich tuky jsou totiž nezbytné pro vývoj mozku děťátka. Řiďte se tím, co jsme uvedli dříve, a druhy ryb střídejte. K pokrytí Vašich potřeb stačí asi 120 až 150 gramů živočišných bílkovin na den.

TIPY

Hurá! Nacházíte se v polovině těhotenství. Ideální doba pořádně se poplácat po zádech! Vždyť jste dokázala něco úžasného. Pochopitelně, stejně jako mnoho jiných budoucích maminek, vás zajímají odpovědi na spoustu otázek, jako například, co se bude dít dál. Proto má cenu zajít na předporodní kurz. Když budete vědět, na čem jste, zmizí tím Vaše nejistota. Dále vůbec není od věci promluvit si s jinými budoucími maminkami a rodiči. Co se bude dít ve 20. týdnu?

Jak vypadá dítě v 19. týdnu těhotenství?

Dítě v 19. týdnu těhotenství váží asi 240 gramů a měří asi 15,5 centimetru. Miminko v tomto týdnu hodně roste, a přestože je velmi živé, také poměrně hodně spí. Má dostatek prostoru pro pohyb rukou a nohou, kope, našlapuje, otáčí se a dělá kotrmelce.

Jak můžete svému miminku pomoci s častými pohyby v noci?

Pokud miminko v noci budíte ze spánku svými neklidnými pohyby, zkuste ho jemně hladit po bříšku a mluvit na něj při tom, to ho uklidní a možná oba společně usnete.

Jak ulevit od bolesti kyčlí a podbřišku? 

Pokud vás trápí bodavá bolest v podbřišku a bocích, je to důsledek toho, že se děloha v tomto období rychle zvětšuje a způsobuje napětí ve vazech, na kterých je zavěšena. Napínání vazů je často doprovázeno bolestí, která se objevuje při změně polohy nebo na konci dne při odpočinku. Pokud je bolest velmi silná nebo se zhoršuje, měla byste se poradit se svým lékařem.

Co jíst v 19. týdnu těhotenství?

Pokud jde o stravu v 19. týdnu těhotenství, můžete jíst prakticky cokoli, pokud nemáte problémy s váhou. Vaše strava by měla být pestrá a vyvážená. Pokud si potřebujete hlídat váhu, dávejte přednost libovému masu, jako je králík, drůbež bez kůže a libové kusy červeného masa. Pokud máte rádi ryby, jezte je, včetně tučnějších druhů. K pokrytí vašich potřeb stačí přibližně 120 až 150 gramů živočišných bílkovin denně.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.