Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

17. týden těhotenství - 17. tt

Právě se nacházíte v 17. tt. Vaše maličké teď váží zhruba 150 gramů a měří 13 centimetrů. Vypadá každým dnem čím dál tím víc jako „skutečné“ děťátko.

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Jako obvykle se během tohoto týdne odehrává spousta věcí. Vývoj nervových drah Vašeho dítěte pokračuje stejně jako vývoj jeho nervové soustavy. Jeho pokožka je stále velice tenká a skoro průhledná, jsou skrze ni vidět i cévy. Až do 20. týdne těhotenství se budou po celém těle vyvíjet takzvaná Meissnerova hmatová tělíska. Míšní nervová vlákna se začínají obalovat myelinem, speciální izolační vrstvou z látky s vysokým obsahem lipidů, která zajišťuje správnou vodivost nervů. Dále se vyvíjejí střeva děťátka, která jsou nyní natrvalo umístěná v jeho bříšku. Všechno je, jak má být.

VAŠE TĚLO

U některých žen začíná být již zřetelně vidět bříško. Jste-li štíhlá, nebo máte-li už minimálně jeden porod za sebou, je pravděpodobné, že už „to“ na Vás bude vidět. Ale právě tohle je doba, kdy pro Vás začne být obtížné dopnout sukni nebo kalhoty a už pomalu nejde odlišit pas. Samozřejmě, že ne každá žena je s těmito změnami spokojená. Nejlépe se s tím vyrovnáte tak, když se budete snažit udržet fit (se svolením Vašeho lékaře). Už jenom kvůli tomu, že Vám to usnadní vrátit se po porodu zpátky do formy.

STRAVA

Tuky a esenciální mastné kyseliny by ve Vaší stravě rozhodně neměly chybět. Riziko, že by jich nemuselo být dostatečné množství, není moc vysoké. Níže najdete několik praktických tipů pro správný přísun tuků. Především s nimi při vaření šetřete. Stačí jenom trochu, aby byla pánev pokrytá tenkou vrstvou, jedna lžíce oleje obyčejně stačí. A vyzkoušejte i jiné způsoby vaření (na páře, pečení, atd.). Obojí Vám pomůže mít přísun tuků pod kontrolou. Dále do zálivek na salát používejte „kvalitní“ za studena lisované oleje. Některé jsou nenahraditelným zdrojem esenciálních mastných kyselin pro Vás i Vaše děťátko, kupříkladu řepkový a ořechový olej. Dobré pravidlo je dávat do salátu jednu lžičku na osobu!

TIPY

Umělá sladidla mají nevalnou pověst. Neexistuje však nic, co by dokazovalo, že by umělá sladidla – v rozumném množství samozřejmě – mohla mít na zdraví těhotných žen či jejich plodů neblahý vliv. AFSSA (Francouzská agentura pro zdravotní bezpečnost potravin) vydala prohlášení vycházející z nejnovějších informací poskytnutých EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin), v němž tvrdí, že je aspartam relativně bezpečný. Když záměrně nebudete vyhledávat výrobky s umělými sladidly, v případě, že netrpíte cukrovkou samozřejmě, nemusíte si dělat hlavu, pokud na nějaké potraviny s umělými sladidly narazíte i ve svém jídelníčku. Co si budeme povídat poctivý domácí med nebo například datlový sirup, Vám život stejně dobře osladí, ale dodají tělu i více prospěšných živin. Co se bude dít v 18. týdnu?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.