Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

15. týden těhotenství - 15. tt

Právě se nacházíte v 15. tt. Děťátko se sice stále nachází hluboko ve Vašem lůně, tento týden se však u něj začne vyvíjet čich. Přečtěte si o patnáctém týdnu něco víc.

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

U dítěte by měl tento týden začít fungovat čich. Jeho hrudní koš se začne zvedat a klesat. Zatím jsou tyto pohyby nepravidelné, ale znamenají, že dítě vdechuje plodovou vodu. A právě tímto způsobem začne jeho čichová soustava „cítit“ vůni prostředí v děloze – prostřednictvím aromatických molekul v plodové vodě. Nicméně skutečně vnímat pachy děťátko začne až s příchodem sedmého měsíce, kdy bude dostatečně vyvinutá nervová soustava.

VAŠE TĚLO

Za přibližně 24 týdnů bude Vaše dítě na světě. Možná se cítíte skvěle, jste z těhotenství nadšená a plná energie. Ale můžete se zrovna tak cítit zmožená, jako byste nebyla ve své kůži. Obojí je naprosto normální. Pro jistotu ještě jednou – je to naprosto normální. Patříte-li do druhé skupiny a občas jste skleslá, promluvte si o tom se svým lékařem. Nebudete první a nejspíš Vám poradí, co máte dělat, abyste se zase cítila lépe.

STRAVA

Pociťujete problémy s vyprazdňováním? Můžeme Vás uklidnit, zácpa je v těhotenství velice běžná. Dobrá zpráva je, že mnoho potravin může Vašim problémům ulevit. Pro zmírnění těchto obtíží radíme pít hodně vody a jíst potraviny bohaté na vlákninu, například čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnný chléb a müsli (a různá zrníčka jako taková!), hrách a fazole. Když to nepomůže, zkuste v rámci snídaně sníst i misku otrub, ty se však nedoporučují při přetrvávajících problémech se zažíváním. Budou-li obtíže s vyměšováním pokračovat, proberte to se svým lékařem. Určitě Vám poradí nebo předepíše vhodný lék.

TIPY

Zajímalo by Vás, jak je to se sexem během těhotenství? Z lékařského hlediska se není čeho bát. Pohlavní styk ještě nenarozenému dítěti neublíží, ani mu nezpůsobí trauma. Je bezpečně schované! Spíš záleží na Vašem zájmu. Některé ženy jsou těhotenstvím natolik pohlcené, že na to prostě nemají náladu. Navíc mají hormonální změny vliv na ženské pohlavní orgány. A někteří budoucí otcové mohou mít zase problém přizpůsobit se nové situaci. Nicméně hodně párů žije během těhotenství velice intenzivním sexuálním životem. Není třeba brát antikoncepci, další otěhotnění nehrozí a mnoha mužům připadá jejich partnerka v tomto období ještě atraktivnější než obvykle. Vaše křivky se zakulatí, ňadra zvětší. To jsou všechno erotické signály. A hlavně důvody, proč se cítit obzvláště přitažlivá. Co se bude dít v 16. týdnu?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.