Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

10. týden těhotenství

Právě se nacházíte v 10. týdnu těhotenství. Do chvíle, kdy svůj malý poklad poprvé uvidíte, zbývá ještě 29 týdnů. Přečtěte si, co se děje v tomto týdnu.

3minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Děťátko už začíná opravdu připomínat malou lidskou bytost. Má obličej se všemi jeho částmi. Hlava dítěte je stále mnohem větší než zbytek těla, ale už ji může otáčet. Na těle je spousta svalů a dítě hýbe rukama a nohama, i když stále ještě nevědomě. V břiše pracují velká játra a začínají vytvářet červené krvinky. Rychle se vyvíjí také mozek – počet nervových buněk exponenciálně roste, aby mohly vznikat nervové spoje. V 18. týdnů jich bude neuvěřitelných 12 až 14 miliard! Až mozek dosáhne kolem osmnácti let věku plné zralosti, tento počet se v rámci přirozeného procesu sníží.

VAŠE TĚLO

Před chvílí jste skákala radostí nad tím, že jste těhotná, a nyní jste k smrti vyděšená? Ano, změny nálad v prvním trimestru jsou někdy opravdu prudké. Pokud jsou u Vás podobné stavy zvláště výrazné nebo se celkově necítíte dobře, máme pro Vás dobrou zprávu – brzy to přejde. Ve druhém trimestru, který začne zanedlouho, se hladiny hormonů opět vyrovnají a pro většinu nastávajících maminek je toto období mnohem klidnější a spokojenější.

STRAVA

Tento týden bychom Vám chtěli připomenout, jak důležité jsou bílkoviny. Konzumujete je v dostatečném množství? Bílkoviny jsou zcela zásadní pro Vás i pro vyvíjející se dítě. Pomáhají přepravovat živiny v těle, podílejí se na výstavbě zdravých kostí a přispívají ke zdravému vývoji a fungování tkání. Bílkoviny jsou obsaženy v potravinách živočišného i rostlinného původu. Živočišné bílkoviny jsou bohaté na všechny aminokyseliny, které si lidské tělo není schopno vytvořit samo, a jsou proto důležitou součástí stravy. Žádná potravina rostlinného původu s výjimkou sójových bobů neobsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Vegetariánská strava může poskytovat dostatečný přísun bílkovin, pokud obsahuje sójové boby, luštěniny, ořechy a případně mléčné produkty a vejce. Pokud jste vegetariánka nebo veganka, informujte o tom svého lékaře.

TIPY

Lidé se někdy ptají, zda těhotné ženy starší 35 let vyžadují zvláštní péči. Odpověď zní, že vlastně ani ne. Na druhou stranu je pravda, že ženy starší 35 let, u jejichž dětí existuje mírně vyšší riziko chromozomálních vad, by měly zvážit prenatální diagnostiku. Jedná se o soubor prenatálních vyšetření zdravotního stavu embrya. Jedním z těchto vyšetření je aminocentéza, neboli odběr plodové vody. Rozhodnutí, zda toto vyšetření podstoupit, je obtížné a závisí čistě na matce. Často může pomoci, pokud si o vyšetření promluvíte s jinými ženami, které ho mají za sebou, a vyměníte si s nimi zkušenosti. Také byste měla vyšetření probrat se svým gynekologem. Obojí Vám pomůže k tomu, abyste se mohla rozhodnout v klidu. Co se bude dít v 11. týdnu?

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Průvodce dětskými jmény

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.