Arrow backLanguage
Od 4. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Péče o první zoubky

Myslíte si, že mléčným zoubkům není potřeba věnovat pozornost, když jsou dočasné? Chyba, už první zoubky jsou pro dítě velmi důležité a zaslouží si péči.

3minuty čtení Črv 3, 2017

Růst zubů začíná u většiny kojenců okolo půl roku života, nicméně není ani výjimkou, pokud se první zoubek objeví již ve třech měsících nebo naopak zase mnohem později. První zoubky se v průměru prořezávají dříve u děvčátek než u chlapců a jejich příchod je zcela nezávislý na fyzickém nebo psychickém vývoji dítěte.

Pozor: Pokud se první zub neobjeví do prvních narozenin, je lepší poradit se s vaším dětským lékařem nebo navštívit rovnou dentistu. Jak tedy k péči o mléčný chrup přistoupit? Prořezávání zoubků bohužel není příjemnou záležitostí ani pro miminka, ani pro maminky. Dásně miminek jsou v tu dobu hodně prokrvené a citlivé, někdy může růst zoubků provázet i teplota či horečka. Se zmírněním bolesti a nepříjemných pocitů pomohou znecitlivující gely nebo roztoky, stejně jako masáž dásní. Děti v tomto období také ocení různá kousátka stejně jako gumové návleky na prsty, tzv. prsťáčky, kterým rodič jednotlivé zoubky jemně masíruje. Tip: Místo prstových kartáčků stejně dobře poslouží i kousek navlhčené látky.

ZOUBKY A KLASICKÝ KARTÁČEK

Ptáte se tedy, kdy začít s klasickým kartáčkem? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá, jakmile dětem začnou růst stoličky a špičáky. V tu chvíli je třeba sáhnout po prvním opravdovém kartáčku. V obchodě vybírejte mezi takovými, které jsou uzpůsobeny malým dětským ústům i jemnému chrupu – ty poznáte podle silnější rukojeti, díky které děťátko kartáček snadněji uchopí, menší hlavě a jemným štětinkám. Kartáček většinou nese označení věku dítěte, pro který je určen. 

Tip:

Dětský kartáček měňte pravidelně zhruba jednou za dva měsíce. Po této době se totiž vlákna kartáčku používáním opotřebují - roztřepí, čímž se sníží jejich schopnost odstranit plak stejně dobře a rychle, jako když byl nový. První roztřepení vláken není viditelné pouhým okem, takže pokud již vidíte, že štětiny mění svůj tvar, je nejvyšší čas na výměnu.

KDY NA ZOUBKY ZAČÍT POUŽÍVAT I ZUBNÍ PASTU?

Nám dospělým připadá pasta a kartáček jako nerozlučná dvojice. Nicméně u malých dětí do jednoho roku používejte obyčejnou vodou a po pastě sáhněte až od 12 měsíců. Dětské pasty pro nejmenší mají většinou příjemnou sladkou chuť, která miminka láká k tomu, aby ji polykaly. Což by nebyl tak velký problém, kdyby neobsahovaly fluor. Ten je v malém množství skvělý pro zubní sklovinu, ale ve větším množství naopak způsobuje skvrny na zubech. Na kartáček tedy vždy nanášejte pouze menší množství pasty, dokud nebude dítě dostatečně velké, aby pastu nepolykalo.

ČIŠTĚNÍ ZOUBKŮ DVAKRÁT DENNĚ

Zoubky dítěti čistěte ráno po snídani a večer před spaním. Motivujte děťátko, aby si zoubky čistilo samo, ale potom po něm proveďte ještě jedno kontrolní čištění. Zubní hygiena je náročná na motoriku a dítě ji nedokáže provést pořádně dokonce až do šesti let věku.

PRVNÍ KONTROLA ZOUBKŮ U ZUBAŘE

Na první prohlídku u dentisty byste měla se svým miminkem přijít už asi v roce a půl a dále chodit na preventivní prohlídky každý půlrok, jelikož zubní kazy nejsou ani v tomto mladém věku výjimkou. Nebojte se s lékařem poradit ohledně techniky čištění chrupu, buď vám poradí sám, nebo vás odkáže k dentální hygienistce. Přečtě se si článek o pediatrických prohlídkách, které Vaše miminko čeká od narození až do 18 měsíců.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky