Příčin, proč vylučování nejde snadno, může být hned několik. Mezi nejčastější patří dehydratace, přechod na jiný typ stravy nebo lehčí onemocnění. Častěji jsou náchylné děti krmené kojeneckou výživou, než ty plně kojené. Protože je každé miminko jiné, není příliš směrodatné, kolikrát za den miminko kaká. Důležité je sledovat spíše konzistenci a velikost.
Pro zácpu bývá typické, že je miminko plačtivé, neklidné a má suché, malé bobečky nebo naopak nezvykle velké. Vylučování pak jde hůř nebo je dokonce bolestivé a dítě podvědomě může stolici zadržovat a zácpa se tak zhoršuje. Kvůli zácpě miminko může ztrácet chuť k jídlu, stolice může zapáchat, mohou ho víc trápit větry a může i špatně spinkat.
Jaké jsou nejčastější příčiny zácpy u dětí?
Nejčastějšími příčinami zácpy u kojenců jsou dehydratace, přechod na jiný typ stravy nebo lehčí onemocnění. Zácpa je častější u dětí krmených kojeneckou výživou.
Připravili jsme pro vás první pomoc, jak na tento nepříjemný problém vyzrát.
5 rad, jak miminku ulevit
- Uvolnit bříško a zmírnit bolest mohou pomoci jemné masáže nebo cvičení. Použijte dětský olejíček a masírujte miminku bříško ve směru hodinových ručiček od pupíku směrem ven. Netlačte, masáž musí být něžná a měla by se miminku líbit. Nožičkami cvičte tak, že jemně imitujte kopání nebo jízdu na kole.
- Vyzkoušejte terapii teplem. Vyžehlete látkovou plenku a ještě teplou, přiložte na bříško. Pozor, aby teplota nebyla příliš vysoká! Stejně tak můžete vyzkoušet teplou koupel, může podpořit přirozenou funkci střev. Po osušení můžete natřít bříško i zadeček speciálními olejíčky na zmírnění a prevenci bolesti.
- Klubíčko, tygřík a houpání. I na zácpu může pokaždé zabrat něco jiného. Zkuste se s děťátkem pohupovat na gymnastickém balónu, nosit ho chvíli v šátku nebo schoulené v klubíčku, případně houpat na rukou v pozici „na tygříka“ – tedy na bříšku s podepřenou hlavičkou. Houpavý pohyb, lidské teplo a pocit bezpečí, to vše může přinést úlevu.
- Pokud miminko krmíte kojeneckým mlékem, nezapomeňte na přísun tekutin. Můžete mu dát napít po lžičce převařené a vychladnuté kojenecké vody. Tekutiny by měl drobeček dostat mezi krmením. Ujistěte se, že kojenecká výživa je připravená správně (běžně 1 odměrka na 30 ml vody)! Špatná příprava může citlivému trávení miminka ublížit.
- Vyzkoušejte kojeneckou výživu Sensitive s obsahem probiotik Lactobacillus reuteri, prebiotik GOS/FOS a se zvýšeným množstvím hořčíku, která je vyvinutá speciálně pro citlivé zažívání a jako prevence zácpy, například BEBA Sensitive. Vlákninu GOS/FOS obsahuje také doplněk stravy BEBACARE FIBRE, který je vhodný pro vaše miminka již od narození.
Jak poznat, že má dítě zácpu?
Pokud je dítě plačtivé, neklidné a má suchou, malou stolici nebo neobvykle velkou stolici, může to znamenat zácpu. Vylučování při zácpě může jít hůře a být i bolestivé.
Jak lze ulevit od bolesti způsobené zácpou u dětí?
Bolesti způsobené zácpou u dětí mohou pomoci zmírnit jemné masáže bříška nebo cvičení nožiček, tepelná terapie (například teplá koupel nebo teplá plenka na bříšku), houpání na fit míči, v nosítku nebo v šátku nebo houpání na rukou v poloze "tygra".
Jaká je doporučená strava a příjem tekutin u dětí trpících zácpou?
Pokud je dítě krmeno mateřským mlékem a trpí zácpou, je důležité zajistit dostatečný příjem tekutin, například lžičku převařené a vychlazené kojenecké vody mezi krmeními. Klíčová je správná příprava kojenecké výživy (obvykle 1 odměrka na 30 ml vody). Je také dobré vyzkoušet kojeneckou výživu Sensitive obsahující probiotika, prebiotika a zvýšené množství hořčíku, která je speciálně vyvinuta pro citlivé zažívání a jako prevence zácpy.