Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Vývoj v prvním roku věku dítete

Možná se Vám zdá, že je to teprve chvilka, co jste vyšla s malým uzlíčkem z porodnice a dnes už společně sfoukáváte první svíčku na dortu. Vaše miminko za tak krátkou dobu ohromně vyrostlo. Víte, že znásobilo svoji porodní hmotnost 3 krát, je o polovinu delší a jeho mozek už má 60 % dospělé velikosti? A kolik tolik se toho naučilo! Přečtete si, co v sobě skrývá svět jednoročního dítěte.

3minuty čtení Říj 24, 2016

FYZICKÝ VÝVOJ

Za začátku bezbranné miminko se má najednou čile k světu, dokonce vyžaduje, aby některé úkony dělalo samo. Miminko nejčastěji samo pije a zvládne uchopit jídlo. Má dokonce už plnou pusinku mléčných zubů. Je to prostě velká holka nebo kluk! Děťátko umí celou řadu prostocviků - zvládne se samo překulit, sedět, lézt a dokonce si samo stoupá. Už jste udělali první krůčky? Je čas na nákup prvních botiček. Je sice těžké neodolat a koupit ty nejroztomilejší, které vidíte za vitrínou, ale lepší bude zajít do specializovaného obchodu, kde děťátku změří nožičku a poradí s výběrem pohodlné obuvi, která jeho nožičce zajistí maximální pohodlí a oporu. Dítěti se též zlepšuje jemná motorika – jeho úchop je jistější a jemnější a umí sbírat i menší předměty mezi palec a ukazováček. Miminko se také snadněji obléká, na požádání k vám totiž vztáhne končetiny nebo je natáhne.

TIPY JAK PODPOŘIT OBJEVOVÁNÍ SVĚTA KOLEM

  • Miminko by se již mělo seznamovat s předměty každodenní potřeby- lžička, hřeben, kartáček atd. Ačkoli jejich pokusy o samotné použití nebudou vždy úspěšné, motivujte je a vždy s klidem demonstrujte na sobě a nechtě ať zkusí po Vás úkon zopakovat.
  • Taky máte pocit, že vaše dítě má magickou moc k sobě přitahovat ty nejvíce nebezpečné předměty? Abyste úplně nebránila jeho objevování a byla více v klidu, upravte jednu ze spodních kuchyňských skřínek pro potřeby dítěte. Přemístěte sem vše nerozbitné: například plastové krabičky na skladování potravin, ideálně pokud jich dáte více do sebe, vařečky, plastové mísy a další bezpečné předměty ke zkoumání.
  • Roční děti jsou rozenými horolezci. Ani postýlka již nemusí být pro dítě to nejbezpečnější místo, zkuste snížit dno matrace, tak aby děťátko nemohlo přelézt a z postýlky přepadnout. Zabezpečte schody, sundejte ubrusy ze stolu a vše nebezpečné z kuchyňské linky.

DUŠEVNÍ VÝVOJ

Možná vás na slovo poslechne a samo zkouší vyslovovat první slůvka. Umí už vaše dítko říkat MÁ-MA a TÁ-TA? U některých miminek pomalu začíná tzv. období vzdoru, kdy si samo postaví hlavu, zlobí, odmlouvá a zkouší, kde jsou vaše limity. Pro vás je nyní důležité nastavit jasný význam slova NE. Nebojte se, tato fáze trvá jen pár měsíců. Jestliže nemá miminko vlastní postýlku, je na čase se trošičku osamostatnit! Děťátku se stále naplno věnujte, podněcujte ho ke hrám a buďte mu příkladem – ne nadarmo se říká, že malé děti všechny znalosti absorbují jako houba! A jsou skvělí v kopírování i vašich grimas, všimla jste si?

SPOLEČENSKÝ VÝVOJ

V jednom roce se děti stávají společenskými bytůstkami. Děťátko už mává na pozdrav a možná k tomu dodá roztomilé PÁ-PÁ. Chápe také rozdíl mezi maminkou a tatínkem – dokáže odlišit ženský a mužský svět. Pokud ho seznamujete s cizími lidmi, možná, že se začervená, i takhle malé děti se dokáží stydět. Děti v tomto období též trpí tzv. separační úzkostí. Ostatní miminka vaše dítě nechápe jako lidi, ale jako předměty na hraní. Nenechte je tedy do sebe kousat nebo jinak ubližovat!

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky