Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Jak vybrat správnou hračku pro dítě

Hračky tvoří nedílnou součást dětského světa. V současnosti jich na trhu najdeme nepřeberné množství, podle čeho však zvolit tu správnou? Myslete na to, že hračky pro děti představují nejen zdroj zábavy, ale také cestu k rozvoji fantazie a kreativního myšlení.

3minuty čtení Črv 13, 2017

Dítě, které si dokáže hezky hrát, má v budoucnu i vyšší předpoklad ke snadnějšímu vstupu na základní školu. Odborníci potvrzují, že pro rozvoj dítěte jsou hračky důležité v jakémkoliv věku. Zatímco se trendy mění, kolují nejoblíbenější hračky v rodinách po generace. To potvrzuje fakt, že se fyzický a psychický vývoj dětí především v období předškolního věku převratně nemění. Není proto žádnou výjimkou, že stavebnice, která zaujala kdysi tatínka, upoutá po letech také syna.

SPRÁVNÁ HRAČKA POMŮŽE DÍTĚTI:

  • lépe koordinovat pohyby, jednotlivé svaly a jejich sílu,

  • pochopit, jak věci fungují,

  • ovládat věci v jeho okolí,

  • řešit první jednoduché problémy,

  • najít cestu, jak si hrát samo.

VYBÍRÁME HRAČKU ANEB KDO SI HRAJE NEZLOBÍ

Univerzální návod k jejich nákupu nikde nenajdete. Existuje však několik zásad, jak při výběru hračky postupovat. Pokud k nim přidáte rodičovský instinkt, uvidíte, že nakonec vyberete tu pravou.

  • Hračka očima dítěte. V první řadě musí hračka dítě zaujmout a vyvolat v něm touhu po poznání. Sami nejlépe víte, co vašeho drobečka nejvíce upoutá, co ho baví a zajímá. Někdo rád kreslí, jiný zase raději staví stavebnici. Častou chybou rodičů bývá, že nakupují hračky, které se líbí jim, ale děti nezajímají.

  • Hračka musí být přiměřená věku. Hračku vždy přizpůsobte psychickým a fyzickým schopnostem dítěte. Nesmí být pro něj příliš náročná, jinak o ni ztratí zájem. Na druhou stranu myslete trochu dopředu a berte hru jako způsob učení. Ukažte dítěti s její pomocí novou barvu, tvar či pohyb. Tímto způsobem jej donutíte přemýšlet a nenásilnou formou posunete dětské schopnosti dopředu.

  • Hračka jako výzva. Rozvoj kreativity jednoznačně omezují ty hračky, které neumožňují uplatnit dětskou představivost a schopnost objevovat nové věci. V takových případech dochází ke zpomalení rozvoje tvořivosti, myšlení, prožívání i představivosti dítěte. Dnes umí hračky velké množství funkcí, které dětem ukazují pouze zmenšenou realitu, nenutí je si domýšlet příběh, který hračka má. Ve výsledku tak obyčejný dřevěný koník nebo jiná klasická dřevěná hračka může vést k většímu rozvoji fantazie, než hračka co řehtá, pohybuje se atd.

  • Bezpečná a kvalitní hračka. Bezpečnost dětí je při výběru na prvním místě. Kvalitní výrobci proto produkty testují dle platných bezpečnostních norem. V Evropě je znakem kontroly prohlášení výrobce, tzv. značka shody – písmena CE. Především u dětí do tří let pozorně sledujte, zda hračka neobsahuje malé součástky. Ty může batole snadno vdechnout. Drobné prstíky si navíc s malými kousky hračky nedokáží poradit. Současně sledujte další technické parametry – použité materiály, barvy či tvary.

Ať už se nakonec v obchodě rozhodnete pro roztomilého plyšáka nebo dřevěnou postavičku, myslete na to, že by v žádném případě neměly být náhražkou za společně prožité chvíle. Tou nejdůležitější potřebou malých dětí je totiž pozornost rodičů a celé rodiny.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky