Dítě, které si dokáže hezky hrát, má v budoucnu i vyšší předpoklad ke snadnějšímu vstupu na základní školu. Odborníci potvrzují, že pro rozvoj dítěte jsou hračky důležité v jakémkoliv věku. Zatímco se trendy mění, kolují nejoblíbenější hračky v rodinách po generace. To potvrzuje fakt, že se fyzický a psychický vývoj dětí především v období předškolního věku převratně nemění. Není proto žádnou výjimkou, že stavebnice, která zaujala kdysi tatínka, upoutá po letech také syna.
SPRÁVNÁ HRAČKA POMŮŽE DÍTĚTI:
- lépe koordinovat pohyby, jednotlivé svaly a jejich sílu,
- pochopit, jak věci fungují,
- ovládat věci v jeho okolí,
- řešit první jednoduché problémy,
- najít cestu, jak si hrát samo.
VYBÍRÁME HRAČKU ANEB KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Univerzální návod k jejich nákupu nikde nenajdete. Existuje však několik zásad, jak při výběru hračky postupovat. Pokud k nim přidáte rodičovský instinkt, uvidíte, že nakonec vyberete tu pravou.
- Hračka očima dítěte. V první řadě musí hračka dítě zaujmout a vyvolat v něm touhu po poznání. Sami nejlépe víte, co vašeho drobečka nejvíce upoutá, co ho baví a zajímá. Někdo rád kreslí, jiný zase raději staví stavebnici. Častou chybou rodičů bývá, že nakupují hračky, které se líbí jim, ale děti nezajímají.
- Hračka musí být přiměřená věku. Hračku vždy přizpůsobte psychickým a fyzickým schopnostem dítěte. Nesmí být pro něj příliš náročná, jinak o ni ztratí zájem. Na druhou stranu myslete trochu dopředu a berte hru jako způsob učení. Ukažte dítěti s její pomocí novou barvu, tvar či pohyb. Tímto způsobem jej donutíte přemýšlet a nenásilnou formou posunete dětské schopnosti dopředu.
- Hračka jako výzva. Rozvoj kreativity jednoznačně omezují ty hračky, které neumožňují uplatnit dětskou představivost a schopnost objevovat nové věci. V takových případech dochází ke zpomalení rozvoje tvořivosti, myšlení, prožívání i představivosti dítěte. Dnes umí hračky velké množství funkcí, které dětem ukazují pouze zmenšenou realitu, nenutí je si domýšlet příběh, který hračka má. Ve výsledku tak obyčejný dřevěný koník může vést k většímu rozvoji fantazie, než hračka co řehtá, pohybuje se atd.
- Bezpečná a kvalitní hračka. Bezpečnost dětí je při výběru na prvním místě. Kvalitní výrobci proto produkty testují dle platných bezpečnostních norem. V Evropě je znakem kontroly prohlášení výrobce, tzv. značka shody – písmena CE. Především u dětí do tří let pozorně sledujte, zda hračka neobsahuje malé součástky. Ty může batole snadno vdechnout. Drobné prstíky si navíc s malými kousky hračky nedokáží poradit. Současně sledujte další technické parametry – použité materiály, barvy či tvary.
Ať už se nakonec v obchodě rozhodnete pro roztomilého plyšáka nebo dřevěnou postavičku, myslete na to, že by v žádném případě neměly být náhražkou za společně prožité chvíle. Tou nejdůležitější potřebou malých dětí je totiž pozornost rodičů a celé rodiny.