Arrow backLanguage
Od 4. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Proč svému miminku pouštět hudbu?

Miminka začínají hudbu poslouchat už u maminky v bříšku a na melodie tak reagují od prvních měsíců života. Někdy to může být jediná věc, která je uklidní. Hudba hraje zásadní roli ve vývoji miminek a rozvíjí i větší děti. Nepodceňujte její význam a zařaďte ji do komunikace s vaším miminkem. 

3minuty čtení Lis 2, 2022

Malý virtuóz už v bříšku

Sluch je jedním z prvních smyslů, které se u dětí rozvíjí. Už v pátém měsíci těhotenství je miminko schopno slyšet a rozlišovat některé zvuky. Právě v tuto chvíli je vhodné, když rodiče začnou pouštět hudbu i pro své miminko. Některé maminky jsou si dokonce jisté, že jejich děti reagují na určitou skladbu, která se pro ně nakonec stane jakýmsi soundtrackem prvních měsíců vývoje dítěte. A nejsou vůbec daleko od pravdy.

Hudba je však mnohem víc než to. Napomáhá rozvoji mozku miminek a dětí, zejména v oblastech souvisejících s jazykem a čtením, jak ukázala studie provedená v roce 2016 Institutem pro mozek a kreativitu na Univerzitě Jižní Kalifornie. 

Díky hudbě vaše miminko lépe porozumí okolí

Poslech hudby může také zlepšit vztah mezi rodiči a jejich dětmi. Studie, kterou v roce 2018 zveřejnila Arizonská univerzita, zjistila, že rodiče a děti se společnými hudebními zážitky v době dospívání k sobě mají bližší vztah. Podle vědců sdílení hudebních zájmů způsobuje, že rodiče a děti mají podobný vkus, a pomáhá dětem rozvíjet empatii. 

Existuje mnoho studií na toto téma, ale zdá se, že všechny docházejí ke stejnému závěru:
Hudba je pro rozvoj miminek a dětí skutečně přínosná a je důležité ji dětem dopřávat ve všech fázích jejich vývoje. 

Někteří pediatři dokonce rodičům radí s výběrem hudby. Například tiché a klidné melodie doporučují ve stresových chvílích, kdy pomáhají dítě uklidnit. Úspěch ale vždycky závisí na vkusu dítěte, který rodiče můžou formovat již od velmi raného věku. 

clanek-hudba2


Tancem k rozvoji správné motoriky

Hudba pomáhá také rozvíjet motorické schopnosti dětí. Když děti poslouchají písničku, která se jim líbí, mají tendenci se pohybovat do rytmu, což jim pomáhá rozvíjet některé pohyby mnohem rychleji. Nezapomínejte ani na hudební nástroje. Možnost hrát na ně pomáhá miminkům a dětem rozvíjet zručnost prstů a zároveň stimuluje rozvoj jejich mozku již v útlém věku. 

Zapište své dítě například do některého ze zájmových hudebních kroužků. Některá zařízení se na tuto oblast specializují a často mají kurzy určené speciálně pro miminka, která se v nich seznamují s různými hudebními žánry a rozmanitými typy melodií, což pomáhá urychlit jejich vývoj. 

Takže, milí rodičové – milovníci hudby, pokud se chcete o své oblíbené melodie podělit se svým miminkem, nebojte se a rozezvučte reproduktory co nejdříve!

 

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.