Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Co se děje s miminkem bezprostředně po porodu?

Z tepla, šera a bezpečí se náročnou cestou děťátko dostane ven, kde je obklopeno zimou, světly, hlukem a vzduchem, na které není zvyklé. Pro miminko je příchod na svět obrovskou změnou i šokem. Přestože se celý zdravotnický tým jistě bude snažit, aby se mu na světě brzy začalo líbit, čeká ho hned zkraje několik nezbytných procedur.

3minuty čtení Říj 20, 2016

 

BEZPROSTŘEDNĚ PO NAROZENÍ

Zvyky na sálech se v jednotlivých porodnicích drobně liší. Nikde však nesmí teplota klesnout pod 25 °C. Už dávno se děti těšně po porodu neomývají, ale sestra je pouze lehce otře plenou od zbytku mazu, plodové vody či krve a následně položí na bříško maminky, kde dojde k jejich prvnímu kontaktu. Panuje obecná představa, že se miminko nejdříve rozpláče, ale není tomu tak. První reakcí po příchodu na svět představuje kašel a kýchání. Je to reflex, který pomůže zbavit se hlenů a zbytků plodové vody. Asi tři až čtyři minuty poté dochází ke splasknutí pupeční šňůry, ustane její pulzování. Porodní sestra ji sevře svorkami a přestřihne. Občas má tuto možnost také tatínek. Pozůstatek pupeční šňůry (pupečník) sestra ošetří. V některých porodnicích v tomto okamžiku sestřičky oddělí dítě od matky, označí číslem a připnou mu identifikační štítek. Jinde označení miminka probíhá až během vyšetření.

VĚDĚLA JSTE, ŽE?

První skutečné koupání miminka probíhá až na kojeneckém oddělení dvě až tři hodiny po porodu, když se na světě alespoň částečně aklimatizuje.

PRVNÍ HODINA DROBEČKA

Proběhne první celková a velmi detailní prohlídka, kdy pediatr zjišťuje, zda je vše v pořádku. V České republice jsou tyto prohlídky na velice vysoké úrovni. Právě díky tomu máme v porovnání se světem velmi nízkou úmrtnost kojenců.

  • Test Apgar skóre – hodnotí se tep srdce, barva kůže, reflexy, dýchání a svalové napětí. Provádí se minutu po porodu a následně po pěti a deseti minutách.
  • Odběr krve z pupeční šnůry a měření hodnot kyslíku. Pupeční šňůra neobsahuje žádné nervy a odběr je pro miminko bezbolestný.
  • Vážení a měření – kromě váhy a výšky sestra změří také obvod hlavy a hrudníku.
  • Hodnocení „zralosti plodu“ – probíhá již v období těhotenství z data poslední menstruace, prvních pohybů děťátka a výsledků ultrazvukových vyšetření. U novorozence se zralost hodnotí podle pokožky, nehtů, ochlupení na těle, rýhování na chodidlech, velikosti prsních žláz, tvaru uší, přítomnosti chrupavek v ušních boltcích a zralosti genitálií.
  • Prevence postižení očí, kredeizace – nakapáním do očí kapek s antiseptickým účinkem lékař zabrání gonokokovému postižení očí, které může způsobit kapavka nebo syfilis v době otěhotnění matky.
  • Lékař u každého novorozence zjišťuje průchodnost konečníku a měří tělesnou teplotu.
  • Každý novorozenec dostane do svalu injekci s vitaminem K jako prevenci proti krvácivé nemoci, na níž děťátka v minulých staletích často umírala.

U porodu císařský řezem je miminko po vyjmutí z bříška zbaveno pupeční šňůry a potom následuje stejný postup jako u normálního porodu. Pokud maminka absolvovala zákrok pod plnou narkózou, přichází o první setkání s dítětem na bříšku a tváří v tvář se potkají až později. A co čeká po porodu maminku?  

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.