Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Vybíráme předporodní kurz

S těhotenstvím a porodem se pojí řada otázek, domněnek a přirozených obav z nepoznaného. Maminky hledají informace na internetu, v časopisech nebo naslouchají zkušenostem kamarádek, přesto z nich dostatečný přehled nezískají. Zdrojem ověřených informací se proto stávají předporodní kurzy. Jak však v široké nabídce vybrat ten správný pro vás?

3minuty čtení Říj 18, 2016

Po příchodu z porodnice, kdy se žena ještě vzpamatovává z prožitého porodu, je okamžitá starost o novorozence náročná. Velkými změnami projde i rodinný život a z bezdětného páru se najednou stávají rodiče s mnoha povinnostmi. Tomu všemu předchází samotný porod, o kterém maminka intenzivně přemýšlí až několik měsíců dopředu. Jaký asi bude, jak intenzivní jsou kontrakce a porodní bolesti nebo co očekávat od miminka představuje pouze několik z dlouhé řady otázek. Právě k jejich zodpovězení slouží předporodní kurzy.

JAKÉ ODPOVĚDI VÁM PŘINESE PŘEDPORODNÍ KURZ

Podobně jako těhotenství je také porod velmi individuální záležitostí. Přesto se maminky, které absolvovaly předporodní kurzy, shodují, že právě informace o průběhu normálního porodu byly pro ně jedny z nejužitečnějších.

KURZY VÁS SAMOZŘEJMĚ NEPŘIPRAVÍ NA VŠECHNY MOŽNÉ SITUACE, ALE ZÍSKÁTE NA NICH INFORMACE O:

Na kurzech navíc můžete najít spřízněné duše pro sdílení obav a pro pozdější případné setkávání s dětmi. Partner naopak získá lepší představu o jeho roli při porodu a oběma přinese kurz příležitost mluvit o rodičovství. Velmi užitečné jsou také informace o kojení a péči o miminko, nácvik poloh pro porod společně se cviky pro těhotné. Ne všechny kurzy však tak rozsáhlé informace přinášejí. Dejte pozor! Přestože je cvičení pro těhotné velmi důležité, důkladnou předporodní přípravu nenahrazuje.

KDY ZAČÍT KURZ NAVŠTĚVOVAT

Většina kurzů začíná v době pokročilého těhotenství. Pokud se chcete dozvědět o správné životosprávě v těhotenství více, pak vybrané z nich můžete začít navštěvovat již na začátku. S výběrem kurzu vám může pomoci gynekolog či porodní asistentka, ale zeptat se můžete přímo v porodnici či v mateřském centru.

DRUHY PŘEDPORODNÍCH KURZŮ

Aby kurz pokryl všechna zásadní témata, měl by obsahovat 6 – 10 lekcí zhruba po dvou hodinách. Pak záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. Některé kurzy pouze předávají informace, jiné se více věnují praktickému nácviku dovedností. Podobně jako u jiných vzdělávacích kurzů i zde hodně záleží na osobnosti lektora. Těmi se většinou stávají porodní asistentky, fyzioterapeuti, psychoterapeuti či psychologové. Právě původní zaměření lektora nejvíce ovlivňuje metody a techniky používané během kurzu. O kvalitě lektora vám může více napovědět již práce s dospělými. V jeho zájmu je především maximálně využívat dosavadních zkušeností účastníků a pomoci jim vyjádřit vlastní názory. Zapomínat by neměl ani na potřeby ženy a jejího partnera, nikoliv je pouze přesvědčovat o vlastních názorech na rodičovství a mateřství. Jedna z hlavních úloh školitele spočívá v předávání informací o dostupných možnostech porodní a předporodní péče. Současně by měl páru poradit, jak efektivně sdělit zdravotníkům jejich přání. Z toho důvodu musí velmi dobře znát základní porodní předpisy a mít přehled o porodních trendech. Pokud není schopen informaci poskytnout, měl by vám pomoci s výběrem odpovídajícího odborníka v oboru. Při výběru se orientujte podle způsobu předávání poznatků. Pokud vám vyhovuje praktický nácvik, pak zvolte prožitkově zaměřený kurz. Nedejte jen na lákavě vypadající obsah a třeba oslovte přímo lektora s dotazy – jak dlouho se kurzům věnuje, jakou má kvalifikaci nebo co si myslí o roli partnera. Zvažte, jak na vás lektor působí, a zda ve vás a v partnerovi budí dostatek důvěry.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.