Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Jak o sebe pečovat po porodu

Vaše děťátko je konečně na světě, vy byste ale neměla zapomínat najít si občas čas sama pro sebe. Přinášíme Vám několik typů, jak o sebe pečovat v období po porodu.

3minuty čtení Říj 18, 2016

Požádejte o pomoc tatínka

Když se zapojíte oba, bude péče o dítě a domácnost snazší a zábavnější. Z domácích prací dělejte jen to, co je naprosto nezbytné, vše ostatní může počkat.

Vařte jednoduchá jídla

Nyní není vhodná doba na to, abyste zkoušela vařit složitá jídla náročná na přípravu. Místo toho se naučte vařit jednoduché, zdravé pokrmy, které nevyžadují nákup spousty surovin, složitou přípravu a následný úklid. Pokud se Vám přátelé nabídnou, že přinesou večeři, rozhodně je neodmítejte.

Neplánujte si na víkendy příliš mnoho akcí

Užívejte si víkendy jako rodina. Hrajte si, dejte si společné jídlo a kdykoli dítě spí, odpočívejte nebo dělejte to, co vám dělá radost. Pokud si chcete pozvat přátele na návštěvu, pamatujte si, že nemusíte mít dokonale uklizeno. Ne každý telefonát musíte vyřídit hned. Nikdo nemá čas na zbytečné hovory a matky malých dětí už vůbec ne. Na důležité hovory odpovídejte, když se Vám to bude hodit, a nevyžádané hovory ignorujte.

S přáteli si navzájem pohlídejte děti

Máte přátele s malými dětmi? Můžete se domluvit na vzájemném hlídání. Změna prostředí jednou za čas je pro dítě přínosná a Vy budete mít čas si odpočinout, vyřídit si potřebné věci nebo se prospat.

Pravidelně se hýbejte

Udržujte se v kondici tím, že budete chodit na procházky s kočárkem nebo cvičit. Díky tomu načerpáte energii na péči o rostoucí děťátko. Před tím, než začnete po porodu znovu cvičit, se poraďte s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Udělejte si den sama pro sebe

Po porodu byste se neměla zaměřovat jen na to, aby se Vaše tělo dostalo zpět do kondice, ale měla byste také dostatečně odpočívat. Zaplaťte si osvědčenou chůvu nebo poproste partnera, aby o víkendu miminko a případné starší děti občas pohlídal. Starosti na chvíli hoďte za hlavu a dělejte cokoli, co Vám přináší radost. Zajděte do knihovny, ke kadeřníkovi nebo na nákupy. Dejte si oběd s kamarádkou. Pokud je to nutné, můžete se na chvíli zastavit doma, ale rozhodně si volný den nevyčítejte a užijte si ho.

Matka_odpocinek

Napusťte si vanu

Postavte kolem vany svíčky a dejte si teplou koupel. Taková relaxace přímo u Vás doma je skvělý způsob, jak se rozmazlovat a odpočinout si.

Zajděte si s manželem či s partnerem na večeři

Vyrazte někdy na večeři pro dva, abyste si mohli chvíli v klidu popovídat a znovu navázat kontakt.

Požádejte o pomoc, pokud ji potřebujete

Pokud máte pocit, že nestíháte, odpočiňte si. Povolejte posily - úklidovou firmu, chůvu, někoho, kdo za Vás zařídí nezbytné záležitosti. Možná máte k dispozici více pomocníků, než tušíte. Nebojte se požádat o pomoc.

Najděte si způsob, jak čas krmení využít pro sebe

Při kojení nebo krmení dítěte z lahvičky si pusťte tichou hudbu, podcast nebo audioknihu, abyste si tento poklidný čas užila.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.