Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Jak poznám, kdy mám jet do porodnice?

Poznat začátek porodu může být poněkud obtížné, zejména pokud rodíte poprvé. Pokusili jsme se vám to usnadnit a sepsali jsme možné scénáře a příznaky.

2minuty čtení Říj 20, 2016

CO SE DĚJE PŘED PORODEM?

Před začátkem porodu samotného se v rozmezí několika dnů ve vašem těle odehraje několik změn: S nadcházejícím dnem D dojde k uvolnění hlenové zátky, která uzavírá děložní hrdlo. Poznáte to podle hustého výtoku. Ten se však může objevit už několik dní před skutečným začátkem porodu. „Praskne vám voda“. Zní to děsivě, ale je to přirozená a zcela běžná věc. Dojde k protržení obalů s plodovou vodou, která obklopuje miminko. Přípravné kontrakce nebo-li poslíčci. Řada žen pociťuje slabé kontrakce v průběhu celého třetího trimestru. Jedná se o stahy v podbřišku trvající asi 30 sekund. Zatím se nejedná o porodní bolesti, ale pravděpodobně o způsob, jakým se děloha „procvičuje“, aby byla v den porodu správně připravená. Tyto kontrakce jsou někdy také mylně považovány za začátek porodu. Pokud jsou kontrakce silnější než obvykle, mohou signalizovat začínající porod.

VYHLEDEJTE LÉKAŘSKOU PÉČI, JESTLIŽE:

  • Objeví se hlenovitý výtok z vagíny s příměsí krve.
  • Odteče vám plodová voda. Je jedno, jestli proudem nebo po kapkách.
  • Pociťujete kontrakce v pravidelných intervalech, které se postupně zkracují.
  • Intenzita kontrakcí se postupně zvyšuje.
  • Pociťujete bolest v břiše a v zádech.

Lékař nebo zdravotník Vám pravděpodobně doporučí, abyste jela do nemocnice nebo porodního domu, pokud budete mít kontrakce, které:

V PORODNICI SI VÁS NECHAJÍ, KDYŽ:

  • Kontrakce se pravidelně opakují.
  • Přicházejí pravidelně po cca 5 minutách.
  • Přetrvávají po dobu jedné hodiny nebo déle (je to individuální).

OBVYKLÝ SCÉNÁŘ

Termín porodu se blíží a můžete začít rodit každým dnem. Stejně jako velkou část třetího trimestru pociťujete stahy, které nezesilují, nejsou pravidelné a v určitých chvílích jsou slabší, nebo zcela ustanou. Jedná se sice o skutečné kontrakce, ale zatím nemají stejný účinek jako stahy, které budete mít během porodu. Přípravné kontrakce neboli poslíčci také většinou ustanou, pokud se začnete pohybovat. Naproti tomu porodní kontrakce jsou jasným příznakem porodu. Od poslíčků se liší tím, že postupně zesilují. Postupem času budou přicházet v pravidelných intervalech tak, že je budete schopná předvídat, a budou trvat 30 – 70 sekund. Interval mezi nimi se postupně zkrátí až na 5 a méně minut. U prvorodiček je celkem běžné, že přijedou do porodnice ještě před skutečným začátkem porodu, takže pokud do porodnice přijedete předčasně a pošlou vás domů, rozhodně se nemáte za co stydět. Berte to jako malý trénink.