Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Základní tahák pro budoucí tatínky

Pochybnosti, obavy i strach z budoucnosti patří k přirozeným pocitům všech nastávajících tatínků. Těhotenství je sice zcela přirozená záležitost. Pro nastávající tatínky to ale může být jedna velká neznámá. Aby se nikdo necítil ztracený, připravili jsme základní rady, jak se k těhotné partnerce chovat a na co si dát pozor.

3minuty čtení Říj 18, 2016

PÁR DŮLEŽITÝCH BODŮ

  • Jste s partnerkou ve fázi, kdy plánujete rodinu? Pokud nepatříte ke spontánním a nadšeným jedincům, kteří se na miminko těší už několik let, promyslete si, jak se zachováte, až se dozvíte radostnou novinu: „Miláčku, budeme mít miminko.“ V této chvíli od vás žena čeká radost, obdiv. Chce slyšet, že se těšíte spolu s ní!

  • Těhotenství trvá celkem 40 týdnů a je rozděleno do tří trimestrů. V každém z nich probíhají specifická vyšetření, běžný je i předporodní kurz. Pokud vás partnerka požádá, buďte ochotný a připravený ji doprovodit. I když nerozumíte všemu, co se kolem vaší ženy v těhotenství děje, buďte jí oporou a snažte se, aby se v průběhu celého těhotenství cítila co nejvíc v pohodě.

  • Ženské tělo se postupně přizpůsobuje potřebám rostoucího dítěte. Žena přibývá na váze, zvětšují se jí prsa, obvykle má i vyšší tlak. Může se ale přechodně změnit i její pleť i vlasy. Buďte ke všem změnám maximálně citlivý a ohleduplný a nepoukazujte na ně. Jsou to věci, které nastávající maminka neovlivní. Zkrátka se dějí a patří k životu. Po porodu se obvykle vše vrací zpět k normálu. Nemusíte se bát, že by se vaše partnerka nějak zásadně změnila.

  • Těhotenství přináší spoustu krásných chvil, je to ale pro ženu velká zátěž. V jeho průběhu se ženě vlivem těhotenských hormonů může velmi snadno měnit nálada a celkové rozpoložení. Potkat ji může také řada nepříjemných problémů jako například zvracení, dušnost, omdlévání, zácpa, bolesti zad a kloubů, nespavost či nevolnosti. Každé těhotenství je zcela individuální záležitost, proto i dopady na ženu samotnou mohou být různé. Naslouchejte své partnerce a nikdy nezlehčujte pocity, které vám sdělí.

  • Připravte se, že v tomto období možná budete mít více práce než kdy jindy. Bude potřeba připravit výbavičku pro miminko, nakoupit a sestavit nábytek, vybrat správný kočárek. Některé ženy výběr konzultují výhradně s maminkou a kamarádkami, jiné touží po názoru partnera. Buďte shovívavý, nechte si alespoň vše ukázat a nabídněte se, že věci vyzvednete nebo smontujete. Žena vám bude vděčná.

  • I když si žena pravděpodobně zjistí co nejvíce informací o blížícím se porodu, může mít z této velké chvíle obavy. Je to přirozené. Od vás se očekává podpora. Proaktivně si zjistěte co nejvíce informací, nebojte se společně navštívit předporodní kurz, mluvte společně i o svých obavách. Sblíží vás to a budete se cítit připravenější.

  • Kapitola sama pro sebe a citlivá jak pro ženu, tak muže, bývá sex v těhotenství. V první řadě je dobré vědět, že pokud vývoj miminka a těhotenství probíhá normálně, není nutné se sexu vyhýbat. Dítě je v děloze chráněné a nemůžete mu při milování ublížit. Bývá normální, že se partnerce zcela může změnit chuť. Některá je vzrušivější více, jiná vůbec. Myslete na to, že je dobré vždy hledat cestu kompromisu a ani intimnímu tématu se nevyhýbat a včas o všem mluvit, abyste byli spokojení oba.

I KDYŽ VÁM TO MŮŽE PŘIJÍT DĚTINSKÉ A VTIPNÉ, NÁSLEDUJÍCÍ VĚCI SVÉ TĚHOTNÉ PARTNERCE RADĚJI NEŘÍKEJTE:

  • „Zvládly to jiné, tak to budeš muset zvládnout taky.“

  • „Nejíš trochu moc? Nechceš přece tolik přibrat.“

  • „Nedělej kvůli porodu takový povyk, dříve ženský rodily doma.“

  • „Těhotenství přece není nemoc, tak něco dělej.“

  • „Ty můj hrošíku/sloníku/kuličko/otesánku/knedlíčku/melounku apod.…“

  • „Vypadáš jako bys čekala paterčata.“

  • „Moje máma říkala, že bys měla…“

  • „S tebou teda zase cloumaj hormony!“