Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Jeden zub za každé těhotenství

Známé rčení možná vyděsí mnohé maminky, ale jak je to se zuby a péčí o ně v období těhotenství skutečně? 

3minuty čtení Říj 19, 2016

Mezi ženami koluje řada pověr, nad kterými zubaři a specialisté na dentální hygienu mnohdy jen nevěřícně kroutí hlavou. Těm nejčastějším jsme se podívali „na zoubek“.

1. Pověra: Při nevolnostech je potřeba si po každém zvracení řádně vyčistit zuby

V prvním trimestru, kdy se těhotenské nevolnosti objevují nejčastěji, mohou ženy zvracet i několikrát denně. Při zvracení se do úst kromě obsahu žaludku dostává také kyselina, která naleptává zubní sklovinu. V případě, že použijete kartáček a začnete zuby čistit, pak naleptanou sklovinu ještě více rozedřete a zuby oslabíte. V první okamžiku proto ústa pouze vypláchněte, čímž kyselinu rozředíte, a nebudete se muset obávat negativních dopadů. Za deset až patnáct minut již budete moci zuby normálně vyčisti

2. Pověra: Zuby se v období těhotenství více kazí

Zuby na péči, kterou jste jim dala před otěhotněním, nezapomínají. V případě, že jste pravidelně navštěvovala zubaře a alespoň dvakrát ročně absolvovala dentální hygienu, nemusíte se výrazného zhoršení stavu obávat. Pokračujte v pravidelném čistění zubů ráno a večer, proplachujte antibakteriální ústní vodou a jednou denně použijte mezizubní kartáček. Se správnou péčí v tomto období vám pomůže specialista na dentální hygienu, který zkontroluje stav dásní a odstraní zubní kámen.

3. Pověra: Rentgen, i léky proti bolesti jsou tabu

Ať jsou zuby v jakémkoliv stavu, nesmí žena během těhotenství žádný rentgen podstoupit. V případě léků proti bolesti ale najdeme rozdíly. U drobných kazů plombování zubař raději odloží po porodu, u větších komplikací velmi záleží na druhu léku a měsíci těhotenství. V 1. trimestru, kdy je riziko potratu vyšší, zubař anestezii nedoporučí. V pokročilejším stádiu gravidity lze již využít širší spektrum léků. Ať už vám zubař řekne cokoliv, vězte, že vrtání bez lokální anestezie je pro tělo obrovský šok. Kůra nadledvin totiž začne vyplavovat stresový hormon adrenalin, čímž dochází ke stažení cév a ke špatnému zásobování plodu krví. Vhodně zvolené anestetikum tedy zasáhne ženské tělo a plod výrazně méně.

4. Pověra: Dásně v těhotenství krvácejí

Během gravidity dochází k prohloubení a k urychlení těch zánětlivých procesů, které se v těle nachází ještě před otěhotněním. Stojí za tím rozdílná hladina hormonů. Pokud vám tedy dásně krvácely ještě před tím, budete při čištění krev objevovat stále. Řešení přestavují pravidelné prohlídky na dentální hygieně, které byste měla v tomto období absolvovat alespoň dvě.

5. Pověra: Každé těhotenství = jeden zub

Pokud přijímáte v těhotenství dostatek vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek, nemáte se čeho bát. Dříve se tímto způsobem vysvětlovala demineralizaci organismu. Bylo však již prokázáno, že odvápnění hrozí spíše kostem než zubům. I v jejich případě se vše po porodu vrátí do normálu, stačí jim dát trochu času a vyváženě se stravovat.

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.