Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Tátové, připravte se, rodíme

Domluvili jste se s partnerkou, že u porodu budete s ní? Pak se vám budou hodit následující řádky. Zjistíte, co vás čeká a na co byste neměl zapomenout.

3minuty čtení Črv 14, 2016

MĚJTE SBALENO

Doma, nejpozději měsíc před termínem porodu, s partnerkou připravte tašku s věcmi, které budete v porodnici potřebovat. Některé porody trvají dlouho, jindy se ale vše může seběhnout velmi rychle, takže byste neměl dost času si „sbalit“. Zkontrolujte také stav vašeho auta. Ujistěte se, že je pojízdné a že máte v nádrži dostatek paliva, abyste cestou do porodnice nemuseli nikde zastavovat.

DÁ SE TAM PARKOVAT?

Zjistěte si předem, kudy se k porodnici nejlépe jede. Pokud můžete, promyslete si i alternativní trasu, kdyby bylo potřeba vyhnout se koloně nebo nehodě. Informujte se o tom, kde je možné u porodnice zaparkovat a jak se z parkovacího místa nejrychleji dostanete na porodní sál. Pokud je u porodnice placené parkoviště, nezapomeňte si doma drobné do automatu. Několik desetikorun si můžete předem připravit i do přihrádky v autě. Po příjezdu do porodnice nejprve doprovoďte svou partnerku dovnitř a až potom běžte zaplatit parkovné. Času na to budete mít dost v době, kdy bude nastávající maminka procházet vstupním vyšetřením.

MASÁŽÍ K ÚLEVĚ OD BOLESTI

Vyzkoušejte doma různé masáže, které jsou vaší partnerce příjemné. Až nastane den D, dokážete jí během chvilky alespoň trochu ulevit od bolesti. Při porodu obvykle pomáhá masáž šíje, zad a ramen. Příjemná ale může být i masáž chodidel nebo rukou.

POROD PODLE PLÁNU

Projděte si se svou partnerkou porodní plán a zeptejte se na všechno, čemu na poprvé neporozumíte. Díky tomu budete znát její přání a vědět, jakou má o svém porodu představu. Ve chvíli, kdy už bude vyčerpaná, můžete převzít iniciativu a domlouvat se s porodními asistentkami na dalším postupu.

NIKDO VÁM JI NEVYMĚNIL

Počítejte s tím, že se vaše partnerka může chovat jinak než obvykle. Ženské tělo je sice na porod připravené, ale i tak je příchod miminka na svět obrovská fyzická i psychická zátěž. Vaše žena možná bude křičet bolestí a proklínat vás, lékaře i porodní asistentky. Nebo může naopak zcela mlčet. To vše je naprosto přirozené. Až bude v náručí držet váš nový přírůstek do rodiny, určitě se jí rozzáří oči radostí.

ANO, JE VAŠE

Miminko je konečně na světě, ale vám se na první pohled zdá, že vám není ani trochu podobné? Je celé pomačkané, zašpiněné a mokré? Nebojte se, tak opravdu vypadají všechna čerstvě narozená miminka. Dětská sestra vašeho drobečka brzy osuší, ošetří a zabalí do zavinovačky. A vy budete mít pocit, že se díváte na to nejkrásnější dítě na světě.

NENÍ TO POVINNOST

U porodu být můžete, ale samozřejmě nemusíte. Jestli se na to necítíte, nestyďte se za to. Promluvte si se svou partnerkou, určitě vás pochopí. Zároveň ale respektujte, pokud si vaši přítomnost u porodu žena nepřeje. Nepochybně pro to má svůj důvod a není to tím, že by vás najednou neměla ráda.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.