Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Co čeká maminku po porodu?

Porod, tolik očekávaná chvíle pro maminku. Co ji však čeká poté? Zatímco se vzpamatovává, kolem ní je rušno.

2minuty čtení Říj 20, 2016

BEZPROSTŘEDNĚ PO PORODU

Péče o maminku po porodu probíhá velmi rozdílně v závislosti na náročnosti a druhu porodu. Samotná placenta by měla vyjít z ženy do hodiny po porodu. Většinou však k jejímu odloučení dojde po 5 – 15 minutách. Pokud byl lékař maminku nucen tzv. nastřihnout a během porodu došlo k dalšímu poranění, probíhá ošetření a šití. V závislosti na zvyklostech porodnice sestřička maminku omyje, pomůže ji na lehátko, kde ji podloží vložkami proti krvácení a případně zaleduje. Na sále může ještě následovat osprchování a toaleta. Pak maminku odvezou na oddělení šestinedělí.

DOPORUČENÍ PRO DALŠÍ DNY PO PORODU

  • Vstaňte a již první den cvičte na lůžku s rehabilitační sestrou. Vyzkoušejte si lehnout na bříško. Maminky po císařském řezu až od čtvrtého dne.
  • Mějte do porodnice připraveno dostatek porodních vložek. Často je vyměňujte a striktně dodržujte hygienu. Při odpočívání podložte vložky pod sebe a nechte případné šití rodidel větrat.
  • Pro správné zavinování dělohy je vhodné chodit na toaletu každé dvě hodiny, přestože nemáte potřebu.
  • Hodně pijte neperlivou vodu, čaje nebo ředěné džusy. Zvýšený příjem tekutin napomáhá dostatečné tvorbě mateřského mléka.
  • Z porodnice vás při spontánním porodu propustí po 72 hodinách. U císařského řezu pátý den po operaci. Při propuštění dostanete rovněž zprávu pro gynekologa.

DOPORUČENÍ PRO ŠESTINEDĚLÍ

  • Sprchujte se, koupání v tomto období vynechejte. Pokračujte s péčí o rodidla podobně jako v porodnici. Především v prvních týdnech se po každé toaletě opláchněte. Vložky proti krvácení měňte v případě jejich prosáknutí, nejpozději po každém kojení. Ve sprše klidně používejte gel určený pro intimní hygienu.
  • Používejte speciálně upravené podprsenky určené pro kojení. Pravidelně je vyměňujte a z důvodu samovolně odcházejícího mléka do nich vložte speciální prsní vložky. Ty je zapotřebí vyměnit po každém kojení. Po sprše bradavky jemně osušte ručníkem, netřete! O bradavky denně pečujte, potírejte je vatovým tamponkem namočeném v dětské pleťové vodě.
  • Ruce i prsty si myjte vlažnou vodou, ale bez mýdla! Zvýšené hygieny dbejte zejména ve chvílích, kdy se dotýkáte prsou a miminka. Jen tak zabráníte přenosu možných infekcí na dítě.

A co se děje bezprostředně po porodu s miminkem?

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.