Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

12. týden těhotenství

Právě se nacházíte ve 12. týdnu těhotenství. V tomto období už je zřejmý obličej miminka. Přečtěte si více informací o 12. týdnu.

2minuty čtení Květen 17, 2018

 

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Ve 12. týdnu měří miminko asi 5,5 cm, tedy zhruba jako limeta, a váží asi 15 gramů. U děťátka už také můžete spatřit jeho obličej. A že je opravdu krásný! Kostní dřeň už je dostatečně vyvinutá, aby mohla začít vyrábět vlastní červené krvinky. Krvetvorbu během prenatálního vývoje zajišťují játra. Po narození se přesune do kostní dřeně, kde bude probíhat po zbytek života.

VAŠE TĚLO

Máme pro Vás dobrou zprávu. Většina nastávajících matek uvádí, že zhruba kolem 12. týdne u nich ze dne na den přestaly těhotenské nevolnosti. Pokud se už nemůžete dočkat, až ucítíte pohyby dítěte, máme pro vás ještě druhou skvělou zprávu – většinou se objevují kolem čtvrtého měsíce těhotenství. Nemějte obavy, pokud je neucítíte hned, zejména pokud čekáte první dítě. Možná jenom nevíte, co přesně máte cítit. Rozhodně to není žádné zemětřesení, spíše jako byste uvnitř cítila zamávání motýlích křídel. Až pohyby ucítíte, můžete si pohladit břicho a děťátko pozdravit.

STRAVA

Existuje celá řada potravin, jejichž konzumace je obzvlášť vhodná, abyste děťátku dodala živiny nezbytné pro vývoj mozku. Vitamin B najdete v pivovarských kvasnicích, pšeničných klíčcích, v rybách a vejcích. Kyselina listová, která je důležitá během celého období těhotenství, je obsažena v zelené listové zelenině. Esenciální mastné kyseliny najdete v tučných rybách a v tucích obsažených v ořeších a řepce. O vhodné stravě se poraďte s lékařem, abyste si mohla být jistá, že konzumujete ty správné druhy potravin.

TIPY

Mnoho žen zajímá, co se stane, pokud v těhotenství onemocní. Běžné nachlazení nebo zažívací potíže nemají na nenarozené dítě žádný vliv. O každé nemoci byste však měla informovat svého lékaře, který přesně ví, jaká léčba a jaké léky jsou pro nastávající maminku vhodné a neublíží dítěti. Rozhodně si nezkoušejte léky ordinovat sama.

Nástroje pro maminky

Recepty
recepty

Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko

Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu

Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik

Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.