Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Práce v těhotenství - tipy a rady

Pokud Vaše těhotenství není rizikové, není nutné odcházet ze zaměstnání dříve než 6-8 týdnu před porodem.

3minuty čtení Říj 19, 2016

Pokud máte fyzicky náročnou práci, poraďte se s lékařem nebo porodní asistentkou – možná Vám doporučí, abyste svůj pracovní režim v průběhu těhotenství trochu upravila. Ať už pracujete u počítače nebo celý den stojíte na nohou, existuje pár věcí, které Vám mohou práci v těhotenství usnadnit.

UDĚLEJTE SI U PRACOVNÍHO STOLU POHODLÍ

Pokud se necítíte pohodlně, může být osm hodin opravdu dlouhá doba. Pokud máte na pracovišti možnost využít služby odborníka na ergonomii, poraďte se s ním, jaké změny by se daly provést, abyste se cítila pohodlněji. Rovněž existují různé relaxační a protahovací cviky, které Vám mohou pomoci lépe se soustředit na práci.

KROUŽENÍ CHODIDLY

Zvedněte nohy pod stolem tak, že kolena budou natažená a špičky nohou budou směřovat vzhůru. Nyní začněte nohama opisovat kroužky, nejprve po směru hodinových ručiček a pak obráceně. Toto cvičení uleví nateklým nohám a kotníkům.

PROTAHOVÁNÍ LÝTEK

Vsedě u stolu položte nohy rovně na zem. Nyní zvedněte prsty u nohou směrem vzhůru a 10 vteřin je držte v této poloze. Potom opět položte nohy rovně na zem, zvedněte paty co nejvýše a vydržte, dokud nenapočítáte do 10.

STAHOVÁNÍ HÝŽĎOVÝCH SVALŮ

Vsedě stáhněte hýžďové svaly, až ucítíte celý svalový pletenec. Vydržte, dokud nenapočítáte do šesti. Opakujte, kolikrát budete chtít.

KEGELOVY CVIKY

Stáhněte svaly kolem vagíny, jako byste chtěla zastavit proud moči. Vydržte, než napočítáte do osmi. Tyto cviky na posílení pánevního dna dělejte v sadách po deseti v průběhu celého dne. Díky nim si udržíte svalový tonus, což Vám pomůže k rychlejšímu zotavení po porodu.

VĚNUJTE POZORNOST BOLAVÝM ZÁDŮM

Pokud Vás bolí záda, zkuste si je při sezení u pracovního stolu podložit pevným malým polštářkem. Pokud si polštářek vložíte do oblasti kříže, odlehčíte tak unaveným svalům, které napíná Vaše rostoucí bříško.

POHODLNÁ POLOHA VESTOJE

Jakmile budete mít možnost, dejte nohy do zvýšené polohy. Pokud možno si při tom lehněte tak, aby byly nohy výše než srdce. Noste stahovací punčochy, které slouží jako prevence křečových žil. Během pracovní doby se přezujte, například z tenisek do sportovních sandálů, aby si nohy odpočinuly.

RIZIKOVÉ CHEMICKÉ LÁTKY

Většina povolání je pro těhotné ženy naprosto bezpečná. Nicméně zaměstnání, kde jste vystavena pesticidům, olovu a organickým plynům, které jsou obsaženy například v čisticích prostředcích, mohou být problematická.

PESTICIDY

Vyhněte se pesticidům, páskám proti škůdcům, obojkům a přípravkům chránícím domácí zvířata proti blechám a šamponům proti vši dětské.

ORGANICKÉ PLYNY

Tyto plyny se uvolňují z barev, odbarvovačů a dalších ředidel, přípravků na ochranu dřeva, aerosolových sprejů, čističů a desinfekčních prostředků, repelentních přípravků, osvěžovačů vzduchu, ze skladovaných paliv a dalších přípravků do automobilů, z různých kutilských přípravků a chemikálií pro suché čištění oděvů. Pokud v zaměstnání musíte používat některý z těchto prostředků nebo jste vystavena jejich působení, poraďte se s lékařem. V každém případě je však používejte přesně podle pokynů výrobce a pracoviště dobře větrejte.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.