Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Cvičení v těhotenství: Co byste měla vědět

Pohyb má řadu pozitivních přínosů pro tělesné, duševní a emocionální zdraví většiny těhotných žen. Svého oblíbeného cvičení se nemusíte vzdát ani v těhotentví.

3minuty čtení Říj 19, 2016

V prvním, druhém i třetím trimestru Vám cvičení dodá energii a elán, který budete potřebovat při porodu, a pomůže Vám regulovat tělesnou hmotnost. Důležité je, abyste si vybírala aktivity, které Vás baví a které Váš lékař bude považovat za bezpečné. Ne všechny sporty jsou v těhotenství vhodné, takže se předtím, než v těhotenství začnete s jakoukoli pravidelnou sportovní aktivitou, poraďte se svým lékařem.

 

VÝHODY CVIČENÍ

  • Pomůže Vám být stejně aktivní jako v době před těhotenstvím, nebo si na pravidelnou fyzickou aktivitu zvyknout.
  • Pomáhá Vám udržet si v těhotenství přiměřenou hmotnost.
  • Pomáhá udržovat přiměřenou hladinu glukózy v krvi.
  • Pomáhá bojovat s řadou běžných příznaků těhotenství, jako je únava, zácpa, bolesti zad, křeče v nohou a další obtíže.
  • Pomáhá Vašemu tělu připravit se na porod.
  • Urychluje proces zotavování po porodu.
  • Zvyšuje pravděpodobnost, že Vaše dítě bude mít přiměřenou porodní hmotnost.

 

NEJPRVE SE PORAĎTE S LÉKAŘEM

Většina zdravých těhotných žen s normálním průběhem těhotenství může v přiměřené míře sportovat a cvičit. Nicméně některé ženy patří do rizikové skupiny, u které by cvičení bylo nerozumné. Jedná se například o ženy, u kterých dříve došlo k samovolnému potratu či předčasnému porodu, ženy s preeklampsií (vysoký krevní tlak v těhotenství) a ženy s onemocněními srdce a plic. Než si nazujete tenisky, poraďte se raději s vaším lékařem. Lékař Vám může doporučit, abyste se cvičením počkala až do druhého trimestru v případě, že jste v době před otěhotněním žádné sportovní aktivity neprovozovala. Do té doby se věnujte každodenním fyzickým činnostem, jako je venčení psa nebo chůze do schodů.

RESPEKTUJTE SVÉ HRANICE

V těhotenství Vaše tělo produkuje hormon zvaný relaxin, který přispívá k uvolňování kloubů a svalů, aby pro vás těhotenství a porod byly snazší. Uvolněné klouby a svaly mohou zvyšovat riziko úrazu při provádění některých cviků. Existují i cviky, kterým byste se v těhotenství měla zcela vyhnout. Patří mezi ně nízké dřepy a cviky posilující břišní svaly, při kterých se zvedáte z lehu do sedu nebo zvedáte pokrčené či natažené nohy směrem k břichu. Zraněním můžete předcházet také tak, že se před cvičením pořádně rozcvičíte a na konci protáhnete.

KTERÝM AKTIVITÁM BYSTE SE MĚLA VYHNOUT

Ne všechny aktivity jsou pro těhotné ženy vhodné. Rozhodně se vyhněte všem aktivitám, při kterých by mohlo dojít k poranění břicha. V těhotenství se zvyšuje Vaše hmotnost a posouvá se těžiště těla, což může narušit vaši schopnost koordinace a rovnováhu. Tyto změny spolu s uvolněnými klouby a vazy zvyšují riziko úrazu. Proto byste se měla vyhnout následujícím aktivitám: Vysoce intenzivní sporty: Kontaktní a velmi rychlé týmové sporty, extrémní sporty, bruslení a intenzivní zvedání činek Cvičení ve velké nadmořské výšce – Pobyt ve výškách (nad 1800 metrů) se těhotným ženám nedoporučuje, protože by mohl ovlivnit přísun kyslíku do těla dítěte. Horko: Těhotným ženám se nedoporučuje cvičení při vysoké teplotě, jako je například bikram jóga. Na vysokou teplotu byste si měla dát pozor také při venkovních aktivitách v letních měsících. Rovněž relaxaci v sauně odložte až na dobu, kdy bude dítě na světě. Pokud si nejste jistá, jaké cvičení je pro Vás v těhotenství vhodné, poraďte se se svým lékařem.

V DEVÁTÉM MĚSÍCI STAČÍ PROTAHOVÁNÍ

V devátém měsíci těhotenství sportovní aktivity omezte na protahovací cviky, chůzi, jízdu na rotopedu a plavání. Pokud je pro vás cvičení ve třetím trimestru příliš náročné, zpomalte tempo nebo dobu cvičení zkraťte. V posledních dvou týdnech už možná nebudete mít do cvičení chuť a raději budete odpočívat před porodem.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ZÁSADY:

  • Vždy hlídejte intenzitu cvičení a sledujte svůj tep.
  • Před cvičení, při cvičení i po něm pijte dostatek vody.
  • Snažte se nepřehřívat.
  • Před zahájením jakékoli sportovní aktivity se poraďte s lékařem.

Pamatujte si: Pravidelná fyzická aktivita v těhotenství může usnadnit průběh porodu. Kdo by o něco takového nestál?

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.