Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

40. týden těhotenství - 40. tt

Právě se nacházíte ve 40. tt. Už je čas! Jestli se dítě ještě nenarodilo, během několika dnů se tak určitě stane.

2minuty čtení Květen 17, 2018

VÝVOJ DĚŤÁTKA

Tohle bude nejkratší odstavec o vývoji dítěte, protože dítě už je zcela připraveno na porod. Takže už žádné novinky, nic zásadního se neděje, dítě i Vy už jen čekáte, až TO přijde. Nemějte obavy, když se dítěti ani po 40. týdnu nebude chtít opustit útulné prostředí Vaší dělohy. Jen velmi málo dětí se rodí v přesně vypočteném termínu. Hlavně prvorozené děti si někdy dávají načas. Dítě má nárok odpočívat ještě dalších 14 dní, a pak lékař vyvolá porod.

VAŠE TĚLO

Tohle je poslední „oficiální“ týden těhotenství. Porod je obrovský fyzický výkon pro matku i pro dítě. Důležitá úloha dítěte spočívá v tom, že nohama kope proti děloze a porodním cestám a rotuje tělíčko tak šikovně, že se postupně „vyšroubuje“ z Vašeho těla ven. Je to vymyšleno tak chytře, že dvě lebeční kosti dítěte zatím nejsou srostlé, takže se při porodu mohou stlačit. Mezery mezi kostmi, které tvoří lebku Vašeho miláčka, srostou až kolem 18. měsíce po narození.

STRAVA

Nic přelomového vám nyní neprozradíme, ale... V uplynulých devíti měsících jste se snažila stravovat dostatečně na to, abyste měla dostatek živin pro sebe i dítě, a zároveň tak, aby bylo jídlo zdravé. Ačkoli byste v tomto přístupu měla pokud možno pokračovat, nezapomeňte se v tomto týdnu občas odměnit. Zasloužíte si to! I když se nic nemá přehánět, pokud máte chuť na zmrzlinu nebo čokoládu, nyní je skvělá příležitost si je dopřát. Dobrou chuť!

TIP

Bezprostředně po narození většinou porodní asistentka položí dítě na Vaše břicho, aby mohlo vnímat Vaše teplo, vůni, slyšet Váš hlas a tlukot srdce, a tak se i v neznámém prostředí cítilo bezpečně. Je dobré položit dítě na nahou kůži a přiložit ho k prsu, aby Vás cítilo a zkusilo poprvé sát. Potom si můžete svého vytouženého drobečka po vší té dřině konečně pochovat v náruči. Nezapomenutelná odměna! Gratulujeme a přejeme hodně štěstí v nové a vzrušující kapitole života!

Nástroje pro maminky
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.