Dítěti dále nabízejte nová jídla a konzistence, zejména širokou škálu jídel bohatých na železo a hodně ovoce a zeleniny. A nezapomeňte být trpělivá – někdy je třeba nové jídlo dítěti nabídnout až desetkrát, než si na něj zvykne. Mateřské mléko nebo náhradní kojenecká strava je pro dítě důležitý zdroj výživy během celého prvního roku a dále do dvou i více let. Proto v kojení nebo krmení náhradní kojeneckou výživou pokračujte. Kdy přestat kojit a jak na to se dočtete v tomto článku.
NOVÉ CHUTĚ
Nové potraviny nabízejte vždy opakovaně. Než si dítě vytvoří zdravé stravovací návyky, může to trvat dlouho. Děti nové potraviny často nejprve odmítají, ale pokud jim je nabídnete několikrát v různých úpravách, na většinu z nich si zvyknou. Běžte dítěti příkladem a zařazujte tyto potraviny i do jídel, které připravujete pro zbytek rodiny. Pokud dítě některou z nových potravin odmítá, možná na ni dostane větší chuť, když uvidí, jak si na ní ostatní pochutnávají.
ZDE JE NĚKOLIK POTRAVIN, KTERÉ MŮŽETE DÍTĚTI ZAČÍT NABÍZET, POKUD JSTE JE JEŠTĚ DO STRAVY NEZAŘADILA:
- Jídla, která jí celá rodina – rozmačkaná nebo nakrájená na sousta a jen jemně ochucená, ideálně bylinkami, soli se snažte vyhnout.
- Těstoviny, rýže, pečivo
- Nové druhy ovoce: Rozmačkaný nebo nadrobno nakrájený meloun, nebo oloupané meruňky, švestky.
- Nové druhy zeleniny: malé kousky dušené brokolice nebo květáku.
- Bílkoviny: Nadrobno pokrájená vařená vejce, mleté maso, drůbež, ryby bez kostí, tofu, luštěniny a fazole.
- Náhradní kojenecká výživa nebo voda z hrníčku.
JÍDLA S OBSAHEM ŽELEZA
Při zavádění dalších nových jídel nezapomínejte dítěti každý den servírovat dvě porce potravin bohatých na železo. Dobrou volbou je maso, vhodná volba je hovězí, jeho alternativy nebo železem obohacené obilné kaše. Pokud budete rostlinné zdroje železa podávat společně s potravinami bohatými na vitamín C, podpoříte tím vstřebávání železa do těla. Přečtěte si další informace o tom, proč je železo tak důležité.
NOVÉ KONZISTENCE
Nabízejte dítěti potraviny s novou konzistencí, abyste mu pomohla rozvíjet jeho motorické a žvýkací dovednosti. Kolem 8. až 9. měsíce dítěti začněte dávat jídla jemně pokrájená nebo rozemletá. Dávejte pozor, aby jídlo dítěti nezaskočilo. Zjistěte si další informace o tom, která jídla jsou pro dítě vhodná a kterým byste se měla vyhnout. Kolem 9. až 12. měsíce dítěti nabízejte měkká jídla pokrájená na kousky, aby se dítě naučilo jíst rukou. Zjistěte, která jídla jsou pro tento účel vhodná.
ČAS K JÍDLU
Staršímu dítěti byste měla nabízet 3 – 4 jídla denně. Snažte se co nejvíce jídel jíst společně s celou rodinou, aby dítě pochopilo i společenské aspekty jídla a naučilo se od ostatních zásadám stolování. Ostatní členové rodiny mají skvělou příležitost ukázat, jak moc jim chutnají zdravé potraviny jako například zelenina. U dětí starých 9-11 měsíců můžete očekávat, že při jednom jídle snědí množství odpovídající ½ šálku nebo jednomu kopečku zmrzliny. Zde je několik příkladů jídel, která dítěti můžete nabízet. Podle chuti byste měla dítěti denně nabízet taky 1 až 2 svačiny. Díky zdravým a výživným svačinám bude Vaše dítě veselé a bude mít dostatek energie až do dalšího jídla. Vhodnou svačinou v tomto věku je mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa. Můžete také vyzkoušet několik našich chutných receptů pro malé i velké.
SIGNÁLY HLADU A SYTOSTI
Stejně jako v době zavádění prvních příkrmů bude dítě i nyní vydávat signály, podle kterých poznáte, zda chce ještě, nebo už má dost. Pokud se je naučíte rozpoznávat již nyní, můžete děťátku pomoci osvojit si zdravé stravovací návyky.
Většina dětí projde několika obdobími růstového spurtu během prvních 12 měsíců života. V tomto období má dítě častou potřebu příjmu potravy (potřeba krmení třeba i každou hodinu).
Pamatujte si, že...
Vaším úkolem je jídlo s láskou připravit a naservírovat (v kreativitě se meze nekladou) a na dítěti nechat, aby rozpoznalo, kolik toho může sníst.
Zde jsou některé projevy signalizující hlad a sytost, které můžete pozorovat u dětí starých 8-12 měsíců:
ZNÁMKY HLADU
- Natahuje se po jídle
- Ukazuje na jídlo
- Raduje se, když mu jídlo nabídnete
- Vydává zvuky vyjadřující chuť na určitá jídla
ZNÁMKY SYTOSTI
- Při jídle zpomalí
- Pevně sevře ústa nebo jídlo odstrkuje
- Vrtí hlavou, jako by říkalo „dost“.
PITÍ Z HRNEČKU
Ať už kojíte nebo dítě krmíte z lahvičky, možná budete v tomto období chtít vyzkoušet pití z hrnečku. Nejlepší je začít učit dítě pít přímo z běžného otevřeného hrnečku, ale někteří rodiče raději začínají s hrnečkem opatřeným víčkem a pítkem, který je vhodnější na cesty. Nácvik pití z otevřeného hrnečku je celkem náročný, od vás bude vyžadovat, abyste dítěti pomáhala a zpočátku hrneček přidržovala. Vaše trpělivost se Vám ale vyplatí, protože děti se rády učí novým věcem a rovněž odborníci doporučují, aby dítě začalo z běžného hrnečku pít co nejdříve, protože tím lze předejít vzniku zubního kazu v prvních letech života. Učení této nové dovednosti se také neobejde bez vylívání a dělání nepořádku. Když dítěti začnete nabízet otevřený hrneček, dejte do něj nejdříve jen několik doušků nápoje. Také je vhodné dávat do hrnečku čistou vodu a na ostatní nápoje používat šálek s pítkem, aby po vylití nebyly sedačka, podlaha a dítě příliš upatlané. Chce to dávku trpělivosti, ale my víme, že to zvládnete.
Tipy pro krmení
- Vždy zavádějte jen jedno nové jídlo a poté vyčkejte tři až pět dnů, než dítěti nabídnete další – abyste zjistila, zda nedošlo k alergické reakci.
- Stále dávejte pozor, aby se dítě nedusilo. Dušení může způsobit jakékoli jídlo, takže vždy zajistěte, aby dítě jedlo v sedačce a pod dozorem. Zjistěte si další informace o bezpečném krmení.
- Co nejčastěji jezte společně s celou rodinou a jděte dítěti příkladem tím, že budete všichni jíst zdravě.
- Naučte se rozpoznávat signály, kterými dítě dává najevo, že je hladové či syté a věřte mu, že pozná, kdy má dost.
- Nácvik pití z otevřeného hrnečku začněte v prostředí, kde je dítě pod dozorem, například u kuchyňského stolu.
- Podporujte dítě v tom, aby se samo krmilo malými sousty vhodnými do ruky.