Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

První krok k samostatnosti s metodou BLW

Horký trend v zavádění pevné stravy do dětského jídelníčku. Metoda BLW rozvíjí motorické schopnosti dětiček a vede k jejich samostatnosti.

3minuty čtení Čer 6, 2023

Přechod na pevnou stravu představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání řady dosud neznámých vjemů. Jedním ze způsobů, jak se touto dosud neprobádanou cestou vydat, je metoda BLW, jež se stala velmi populární v posledních letech.

Zkratka BLW vychází z anglického výrazu Baby-Led Weaning, čili přístup, kdy dítě jí od malička samo a nemusíme ho krmit. Dle odborníků se jedná o jeden z nejpřirozenějších způsobů zavádění pevné stravy do jídelníčku malého jedlíka. Představuje filozofii výživy, ve které je zdůrazněna samostatnost, motorický vývoj děťátka a jeho zdravý vztah k jídlu.

Co stojí za její oblíbeností?

Dříve se k prvním příkrmům přistupovalo zásadně jedním způsobem, a to v podobě rozmixované stravy, jež je podávána dítěti rodičem po lžičkách. Metoda BLW si však dovoluje se od tohoto „tradičního“ přístupu oddálit. Namísto klasického krmení lžičkou se dítě učí jíst samo, držet potraviny v rukou, žvýkat a polykat. Metoda respektuje přirozený vývoj dítěte a umožňuje mu objevovat svět jídla vlastním tempem.

Co metoda BLW obnáší?

Děti si pomocí metody osvojují nové dovednosti – učí se samostatnosti a motorickým dovednostem jako je držení jídla v ručkách, žvýkání a polykání. Malý jedlík si sám rozhoduje, co bude jíst, jakým způsobem a v jakém množství. Všímá si chuťových vlastností a postupně si vybírá své oblíbené pokrmy. Děťátko může naplnit svou instinkty danou touhu napodobovat své rodiče a rozvíjet své schopnosti přirozeným a zároveň hravým způsobem.

Chcete-li s metodou BLW začít, umožněte svému dítku sedět s vámi u stolu při každém stolování.Až bude připravené, začne jídlo zkoumat, načež by se mu mělo dostat podpory a nabídnutého jídla ve velikosti přiměřené jeho malým ručičkám. Hned od začátku se dítko krmí samo, bez pomoci nikoho jiného objevuje různé chutě a textury pokrmů. Dostanete-li se do této fáze nezapomínejte, že to není pobídka k úplnému vyřazení mléka, právě naopak. Dítě by mělo mléko dostávat i nadále, kdykoli si o něj požádá.

Aby vaše dítě mohlo jíst samo, musíte mu samozřejmě jídlo náležite upravit. Jídla připravená metodou BLW jsou složená tak, aby si dítě mohlo vždy vybrat z několika potravin, které jsou přizpůsobeny malým a rostoucím ručičkám. Nejdříve rozsekáme zeleninu či ovoce na malé kousky, později přidáme krajíčky chleba.

Věděli jste, že...

dítě, vedeno svou vlastní chutí, instinktivně sáhne po jídle s výživnými látkami, které jeho tělíčko potřebuje.

Křupky ručička

Jaké výhody se s metodou pojí?

BLW s sebou nese řadu výhod. Váháte-li, zda se tímto směrem vydat, podívejte se na seznam vybraných benefitů.

  • Napomáhá v cestě k samostatnosti.
  • Přispívá k vývoji jemné motoriky, žvýkání a polykání.
  • Posilují se polykací a jazykové svaly, což pak napomáhá artikulaci.
  • Nese podíl na budování sebevědomí dětiček.
  • Zlepšuje vztah dětí k jídlu a snižuje se jejich vybíravost.
  • Vybírá si přesně ty potraviny, které jeho tělíčko vyžaduje

Kdy s BLW začít?

Ideální čas pro zavádění prvních příkrmů jasně vymezen není. Za nejnižší věkovou hranici je podle Světové zdravotnické organizace považován věk 6 měsíců – do tohoto věku by dle jejích doporučení děti měly být krmeny mateřským či umělým mlékem. Rozhodujícím faktorem pro zavádění pevné stravy do dětského jídelníčku je schopnost dítěte udržet jídlo v ručkách a pusinka schopná jídlo rozkousat nebo, pokud ještě nemá zoubky, rozmělnit. Důležitý je také projevený zájem o jídlo. Zaručenou známkou připravenosti je skutečnost, že si dává jídlo samo do úst.

BLW snadno a bezpečně s produkty GERBER

Zaujala vás metoda BLW a zvažujete, že ji se svými nejmenšími vyzkoušíte? Pak pro vás máme několik tipů, které můžete do jídelníčku vašeho jedlíka zařadit. Nabízí je pro vás značka GERBER.

GERBER se snaží usnadnit cestu k samostatnosti vašich nejmenších. Nabízí produkty té nejlepší kvality uzpůsobené jejich potřebám.

Ideální variantou, pokud s metodou BLW začínáte, mohou být například křupky GERBER Organic nebo GERBER Snack kukuřičné křupky. Křupky mají hravý tvar padnoucí do dětských ručiček. Díky své křehké textuře jsou navíc bezpečné – děťátku se samy rozplynou v pusince.

 

Zdroje:

Murkett T., Rapley G. (2015). Vím, co mi chutná. Dítětem vedené odstavení. Praha, Česko: Argo.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.