Arrow backLanguage
Od 7. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Jídlo má být zábava, ne noční můra.

Pokud jste rodič, články o harmonických rodinných večeřích vás určitě dokážou pěkně rozčílit. Stolování s vaším dítětem totiž většinou provází křik, hádky a hněv.

3minuty čtení Čer 1, 2021

Děti více než jídlo zajímá, jaké pohádky zrovna dávají v televizi, kdy si konečně zdřímnou nebo je zaujme poletující moucha. Takové situaci nepomáhá ani fakt, že sami rodiče jsou unavení, přepracovaní, nic nestíhají, a tak je dokáže rozčílit i drobnost. 

Pediatři se shodují, že společné setkání u jídla stmeluje celou rodinu. Protože vzájemná komunikace je velice důležité. Ale sami si uvědomují, že se jedná spíše o teorii. Když se taková konfliktní situace stále opakuje, stává se ze společného jídla noční můra. Jak tedy ven z tohoto bludného kruhu? Co udělat, aby vaše dítě jedlo to, co mu naservírujete? Aby se neustále nevztekalo? Kdyby na to existovala jedna univerzální rada, rodiče by za ni platili zlatem. Musíme vás však zklamat. Žádné zázračné recepty neexistují. Ale máme pro vás pár tipů, jak situaci aspoň zlepšit. 

Každé dítě je osobnost

V první řadě je důležité mít na paměti, že každé dítě je jiné – má své vlastní potřeby. Proto je dobré neřídit se radami výživových tabulek nebo porovnávat svého malého jedlíka s dítětem kamarádky. A rozhodně své dítě nikdy netrestat za to, že nechce jíst. Můžete mu tím způsobit trauma do budoucna a situace by se mohla ještě zhoršit.

Rodiče jako vzor

Nejčastějším tématem je odmítání některých potravin. A velmi často se jedná o zeleninu. V tomto případě platí, že rodiče by měli jít příkladem. Konzumovat ke každému jídlu zeleninu, jíst polévky a dítě si tak vypěstuje zdravé návyky. Pamatujte, že váš postoj může mít velký vliv na vašeho drobečka. Proto by rodiče měli sami jíst stejné potraviny jako jejich dítě. Ale vždy s pozitivním přístupem. A jak taková motivace vlastně funguje? Když děti experimentují a zkusí sníst něco nového, měli byste je pochválit a nějak odměnit. Více o zdravém stravování si můžete přečíst v našem článku.

„Dokud to nedojíš...“

Kolikrát v životě jste slyšeli větu: „Neodejdeš od stolu, dokud to nedojíš“? Je to skoro jako mantra rodičů, která se předává z generace na generaci. Ale je to správně?
Odborníci si myslí něco jiného. Děti mají totiž jiné a menší výživové potřeby než dospělí. 
Rodiče mají často tendenci podceňovat množství jídla, které jejich děti snědly. Ale ve skutečnosti to, co vypadá jako málo, je pro dítě víc než dost. Ideální je naučit se respektovat apetit vašeho dítěte a zabránit tomu, abyste ho nutili jíst víc než chce. 

Efekt plného talíře

Podle pediatrů je pro děti plný talíř příliš velká výzva, která je může odradit od toho, aby vůbec začaly jíst. Proto by rodiče měli svým jedlíkům servírovat menší porce a případně jim přidat. Tato metoda pomáhá děti motivovat a naučí je nemít „velké oči“.

Televiti vypnout!

Pro rodiče je často nejjednodušší zabavit u jídla své dítě moderními technologiemi. Když je dítě rozptýlené, jídlo se mu konzumuje snáz. Ale to je chyba! Jídlo by mělo být rodinnou událostí, kde má hlavní roli vzájemná komunikace a tu například televize vyřadí ze hry.

Motivace je zíklad

Jedním z nejúčinnějších postupů, jak děti při jídle motivovat, je zapojit je do celého procesu přípravy jídla. Udělat si z toho zábavu! Děti jsou pak nadšené, že mohou ochutnat něco, co samy pomáhaly připravit. Dalším osvědčeným nápadem je hravé servírování jídla – vytváření různých obrázků a soch.

Věříme, že vám naše rady pomohou a vaše jídlo se stane příjemnou rodinnou událostí.

 

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky