Arrow backLanguage
Od 4. měsíce
Článek
Add this post to favorites

Začínáme s příkrmy

Zjistěte, jak na to, když už mléko nestačí. Výživová poradkyně Magdalena Fišerová radí, jak začít s objevováním prvních chutí.

6minut čtení Črv 18, 2017

Váš drobeček už půl roku objevuje svět a v poslední době ho nejvíce fascinují chvíle, kdy jíte. Přesně v takovém období je ideální začít s prvními příkrmy. Jakmile vašemu děťátku přestává stačit kojení, případně umělá mléčná výživa, projevuje zájem o jiné potraviny, zkuste mu je nabídnout. Ale jak na to? Nebojte se. Není to velká věda. Snažte se jen dodržet několik základních zásad, které zaručí, že vaše dítě bude spokojené a že si budete společné stolování opravdu užívat.

Připravit, pozor, příkrmujeme!

Zavádění příkrmů však není žádný závod. Všechno má svůj čas a u jídla to platí dvojnásob. Vývoj každého dítěte je jiný, a proto není nikde přesně dáno, kdy bude zrovna vaše děťátko připravené na svou první lžičku. Obecně se doporučuje začít s příkrmy kolem šestého měsíce. Dítě tou dobou obvykle dosahuje nejméně dvojnásobku porodní váhy a dokáže držet hlavičku vzpřímeně, takže je možné je krmit lžičkou. Zároveň dává najevo, že mu pouze mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa k úplnému nasycení nestačí. Může plakat hlady, častěji se dožadovat mléka, ukazovat na vaše jídlo, nebo se po něm dokonce natahovat.

Naslouchejte proto svým instinktům a využijte zájmu vašeho dítěte. Pořiďte malé mističky, lžičky a bryndáky a pusťte se směle do této nové životní etapy. Určitě se vám bude hodit i jídelní židlička nebo polohovací lehátko, pokud vaše dítě zatím samo nesedí. S příkrmy je dobré začít během oběda. Nicméně pokud máte pocit, že má vaše dítě nejlepší náladu hned po ránu nebo až později odpoledne, zvolte dobu, která mu vyhovuje nejvíce.

Ovoce, nebo zelenina? Obojí, ale postupně

Zpočátku jsou pro dítě nejvhodnější jemná pyré z jednoho druhu lokální zeleniny. Vyzkoušet můžete nejen mrkvičku, ale i dýni nebo batáty, které mají sladší chuť.  Nic však nezkazíte ani pastinákem, cuketou, červenou řepou či bramborem. Záleží pouze na vás, zda si budete příkrmy připravovat doma, nebo využijete hotovou kojeneckou výživu v lahvičkách.

Náš tip

Při vaření do pokrmu kápněte trochu oleje, který je důležitý pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Olej zároveň pomáhá předejít případné zácpě, než si vaše děťátko zvykne na pevnou stravu. Pro teplou i studenou kuchyni můžete využít řepkový olej, pro studenou slunečnicový.

Důležité je do jídelníčku nejprve zařazovat vždy jen jeden druh zeleniny. Uvařenou ji pak podáváte přibližně tři až pět dní. Jedině tak včas zjistíte případné alergické reakce. Pokud se žádné neobjeví, je možné tuto zeleninu vyzkoušet i v syrovém stavu, třeba v podobě zeleninové šťávy. Zároveň můžete v dalších dnech přidat nový druh. Ve chvíli, kdy už dítě zeleninu dobře snáší, přidejte do příkrmu také maso. Mělo by být čerstvé, libové a dobře uvařené. Když nemáte moc času, nebojte se sáhnout po hotových masozeleninových příkrmech, např. po brokolici s hráškem a krůtím masem. Nejprve stačí menší množství, které budete postupně kolem jednoho roku navyšovat. Po několika týdnech, kdy si dítě už začalo zvykat na masozeleninové příkrmy, můžete do jídelníčku začít zařazovat ovoce. Opět je nejlepší začít s místním ovocem, které trochu povaříte. Vhodná jsou jablka, hrušky nebo švestky. Vyzkoušet můžete kapsičku hruška, jablko a banán. Banán dokonce můžete podávat rovnou v syrovém stavu, avšak jinému exotickému ovoci se na začátku pro jistotu zcela vyhněte. V našich podmínkách mu dětský organismus nebývá zcela přizpůsobený, takže může vyvolat silné alergické reakce.

Mléko jako tekutá strava

Mléko samo o sobě sice není nápoj, přesto není potřeba kojeným dětem podávat žádné další tekutiny. Avšak v případě horečky či tropických veder můžete přidat dětský čaj nebo kojeneckou vodu. Se zaváděním příkrmů ovšem můžete svému děťátku nabídnout také dětské ovocné čaje nebo kojeneckou vodu. Později přidejte i ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, které však nedoslazujte, aby si dítě zbytečně nezvykalo na příliš sladkou chuť. Dětem lze v tomto věku podávat i kaše. Do jídelníčku je můžete zařadit kdykoli během dne. Často se dětem podávají večer, protože některé děti po nich lépe spí, ale není to pravidlem. Jednou z možností je přidávat nemléčnou kaši do mateřského či hypoantigenního mléka pro děti s rizikem vzniku alergií. Například kaše GERBER Natural jsou vhodné při zavádění lepku do stravy. Použít můžete i plnohodnotnou mléčnou kaši, která již mléko obsahuje. Kravské mléko se doporučuje zavádět až po prvním, ideálně třetím, roce života dítěte s ohledem na to, že má nízký obsah železa a obsahuje nevhodnou bílkovinu. Jednou z nejčastějších dětských alergií je právě alergie na bílkovinu kravského mléka. Chcete-li začít s mléčnými výrobky, doporučuje se především kvalitní bílý jogurt.

Odborníci radí

  • První příkrmy doporučují zavádět mezi 17. a 26. týdnem věku dítěte. Zavádění příkrmů v tomto věku vysloveně doporučují odborní alergologové.
  • Není ani nutné odkládat první příkrmy u dětí s rizikem vzniku alergie, pokud jejich rodiče nebo sourozenci alergii mají
  • Není nutné odkládat zavádění potenciálně alergenních potravin.
  • Při zavádění příkrmů doporučují pokračovat v kojení.

Pro více informací a často kladené otázky ohledně potravinových alergií doporučujeme navštívit stránku alergienapotraviny.cz, kde naleznete zajímavé informace od alergologů a dalších odborníků, kteří chtějí sdílet a šířit pravdivé a vědecké informace o potravinové alergii.

Nechce nic jíst, co s tím?

Co ale dělat, když vaše dítě zpočátku příkrmy zcela odmítá? Pokud je vaše dítě zdravé a dobře prospívá, nic se neděje. V opačném případě je samozřejmě lepší vše konzultovat s pediatrem, který vám poradí, jak dále postupovat. Může se samozřejmě stát, že vaše děťátko ještě není v šesti měsících připraveno na příjem pevné stravy. Musí se ji nejdřív naučit posouvat v ústech a polykat. I tak mu však potraviny dále nabízejte. V žádném případě ho ale k ničemu nenuťte, aby nakonec k jídlu nezískalo spíše odpor. Dopřejte zkrátka dítěti dost času, aby si zvyklo na novou chuť a konzistenci potravy.

Náš tip

Zapamatujte si zlaté pravidlo - Nabízet, ale nenutit. Platí nejen při zavádění prvních příkrmů, ale i u jakéhokoli dalšího jídla v pozdějším věku všeho dítěte.

Některé děti naopak akceptují příkrmy mnohem dříve. Dejte však pozor na to, že s příkrmy by se mělo začínat nejdříve od ukončeného čtvrtého měsíce. Ať už příkrmy budete zavádět kdykoli, mějte na paměti, že zpočátku nenahrazují mléčnou stravu, ale pouze ji doplňují. Je proto vhodné dítě po podání příkrmu ještě dokrmit mlékem. Nejpřirozenější potravou je pro každého kojence mateřské mléko. Proto by zejména v prvním roce života mělo tvořit podstatnou část příjmu potravy.

Vybudujte zdravé návyky

Při zavádění příkrmů není jediným cílem dítě zasytit a zpestřit mu jídelníček. První lžičkou také začíná budování stravovacích návyků, které si člověk s sebou nese po celý život. Je proto důležité, aby během stolování doma vládla pohodová a klidná atmosféra. Jezte s dítětem společně a nikdy při jídle nespěchejte. Servírujte raději menší porce, které v případě potřeby doplníte, než abyste dítě nutili dojídat to, co není schopné sníst. Děti mají ve svých rodičích velký vzor. Vše se učí opakováním a chtějí dělat přesně to, co dělá jejich maminka nebo tatínek. Buďte jim příkladem. Chcete-li, aby vaše děti jedly zdravě a vyhýbaly se tučným jídlům či sladkostem, upravte i svůj jídelníček. V budoucnu vám za to určitě poděkují.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky