Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Spánkový režim dle věku vašeho miminka

Spánkový režim malých miminek je velmi nepravidelný a skloubení s tím vaším může být zpočátku náročné.

3minuty čtení Črv 3, 2017

Spánek do 2 týdnů

Novorozenci ke spánku přistupují v podstatě velmi jednoduše - spí, když jsou unavení. Tento fakt vy ani miminko nijak zásadně neovlivníte. Netlačte tedy na pilu, a když váš drobeček spí, nechejte jej prostě spát. Pokud toto převedeme do reálného času, buďte tedy připravena, že v prvních několika týdnech vás k sobě miminko zavolá každé 2 – 3 hodiny, tzn., vzbudí se zhruba 6 až 8krát během 24 hodin. Dobrou zprávou je, že po každém krmení zase téměř okamžitě znovu usne. Nutno podotknout, že tento režim je obvyklý u novorozenců, kteří dostatečně pijí a pohodlně spí.

Spánkový režim od 2 týdnů

Přibližně ve dvou týdnech se spánkový režim mění a fáze spánku a bdělosti se postupně začínají prodlužovat. Nicméně stále je vše hlavně v režii miminka. A tak namísto stresu a tlaku, ať už konečně spí celou noc, se mu snažte dodat zejména pocit jistoty. Buďte mu nablízku, kdykoliv se vzbudí, bez ohledu na to, ve kterou noční či denní hodinu to bude. Věřte, že toto období uteče jako voda a ještě moc rádi na něj i přes jeho obtížnost a váš spánkový deficit budete vzpomínat. Je možné, že zrovna vaše miminko patří k těm, která mají převrácený noční a denní režim. Ani z toho si nic nedělejte a vydržte. Miminko začne přes den více jíst, což znamená, že si dělá postupně zásoby, aby vydrželo spát déle přes noc. Než se tak stane, snaže se o to, aby byla v pokojíčku, kde spinká, v noci tma a ticho a stimulujte ho pouze ve dne.

Nezapomeňte, že...

miminko je vždy potřeba pokládat na záda, abyste snížila riziko syndromu náhlého úmrtí (SIDS).

dítě

 

Spánek miminka od 3 až 6 měsíců

V tomto období už začne vaše soužití s miminkem být poněkud předvídatelnější a z pohledu spánku během noci veselejší. Ve věku 4 měsíců prospí celou noc poměrně velká část dětí. Děti v tomto věku většinou spí třikrát během dne – denní odpočinek pomáhá k lepšímu spánku v noci. Některé děti však ve věku 3 až 6 měsíců ještě vyžadují jedno noční krmení (zejména, pokud jsou kojené). Je důležité, abyste v tomto případě miminku věnovala pozornost, protože může plakat i z jiných důvodů.

Spánek miminka po 6 měsíci věku

Zhruba od 6 měsíců jsou děti schopny v noci spát souvisle až 8 hodin. Navíc, pokud se probudí a netrápí je nic zásadního, jsou zase obvykle schopné samy znovu usnout. Aby nebyly večer přetažené a dobře se jim usínalo, měli byste jim ještě stále přes den dopřát alespoň dvě kratší prospání.

Několik tipů pro Vás:

  • K lepšímu spánku může dítěti pomoct tichá zvuková kulisa, například šumění ventilátoru nebo tichá hudba či tikající hodiny.

  • Aby dítě lépe usínalo, je dobré ho ukládat každý den ve stejnou dobu a dodržovat neměnné uspávací rituály.

  • 2 hodiny před spaním je pak vhodné nepoužívat intenzivní modré světlo, ale naopak tlumené s teplejšími barvami a na noc zatemnit ložnici před světlem z pouličního osvětlení. 

  • Chcete, aby se vaše děťátko naučilo usínat samo? Pak ho zhruba od 3 měsíců dávejte do postýlky, když je ospalé, ale ještě zcela nespí.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky