Výzvy single rodičovství: Jaké to je vychovávat dítě bez partnera?
Ivana byla více než připravená mít dítě a plně si uvědomovala všechny problémy, kterým bude muset čelit. Bezesné noci, záchvaty vzteku, nedostatek času, nová omezení její svobody – nic z toho ji ale neděsilo tolik, jako to, že by nikdy nemohla mít miminko. Její touha zkrátka hovořila silněji. Využila možnosti umělého oplodnění a o devět měsíců později se jí narodil syn Lukáš. "Díky tomu, že jsem otěhotněla až ve čtyřiceti, jsem si uvědomila, že jsem připravená nechat některé věci plavat," vzpomíná.
Single rodičovství přestává být unikátem
V roce 2016 se podle Eurostatu v Evropské unii narodilo 5,1 milionu dětí. V osmi členských státech EU se většina dětí narodila samotným nebo nesezdaným rodičům. To podle výzkumníků představuje výrazný nárůst oproti roku 2000.
Stát se součástí této statistiky pro Ivanu nikdy nebyl problém a bylo jí jasné, jak moc se její život po tomto rozhodnutí změní. Bude jí zbývat méně času na sebe a na všechny věci, které chtěla v životě dělat. Ale šlo jen o to to přijmout. "Když znáte jen jednu realitu, přizpůsobíte se, aniž byste přemýšleli o tom, jak by to mohlo vypadat, kdybyste na to byli dva," vysvětluje.
Přesto, jak sama říká, to zvládla hlavně díky tomu, že měla od začátku silnou podporu blízkých přátel. Od chvíle, kdy se syn Lukáš narodil, jí stále byla oporou také její maminka, která jí pomáhala. "V prvních dvou týdnech života mého syna mi opravdu hodně pomohla," vzpomíná Ivana. Pak už ale byla na všechno sama. Naštěstí ani jako single maminka nepotřebujete mnoho znalostí ani předchozích zkušeností. Mateřské instinkty se ve vás probudí automaticky.
Provoz domácnosti a finance – zlomek toho, co musíte zvážit
Podle Ivany jsou nezbytné tři faktory, které musí být v životě ženy přítomny, aby vše zvládla bez problémů. Miminko je totiž obrovská zodpovědnost, která se dvojnásobně zvýší, pokud jej vychováváte bez partnera. Je to již zmíněná podpora blízkých, profesní postavení a finanční stabilita. „Mohu odejít z práce ve chvíli, kdy mi zavolají ze školy, abych si dítě vyzvedla? Pokud ne, mám někoho, kdo to může udělat? Je opravdu důležité mít celou podpůrnou síť, ne pro každodenní věci, ale pro naléhavější situace,“ vypráví.
Co se týče každodenního provozu domácnosti, Ivana říká, že je to téměř jako „práce na montážní lince“. Time management je zásadní. Vše musí být perfektně zorganizováno, aby v životě dítěte nedocházelo k náhlým změnám. Brzy ráno odvádí syna do školy a poté ho vyzvedává na kole, aby se mohli projet a třeba se i zastavit v parku a pohrát si, než se vrátí domů. Kolem půl deváté večer chlapec usíná, což je chvíle, kdy má Ivana trochu volného času pro sebe.
„Nejtěžší je najít si čas na péči o sebe,“ vysvětluje. „Například když chci jít do posilovny nebo potřebuji jít do kanceláře, musím si pokaždé ráno přivstat.“
A když se jí syn jednoho dne zeptá na svého otce? Ivana už ví, jak si v takové situaci poradit. „Především řeknu pravdu,“ říká. Její syn měl vždy možnost setkávat se s postavami tatínků, ať už v televizi, nebo když viděl jiné děti s jejich tatínky a maminkami, takže Ivana ví, že na to musí být připravena. Nevylučuje však, že jednoho dne může vyhledat odbornou pomoc, pokud to bude nutné. Nechce nic nechávat náhodě.