Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Proč je kojení tak důležité?

Přirozený proces a hodnotný start do života, který vás s děťátkem ještě více propojí. Začtěte se, proč je kojení tolik prospěšné.

3minuty čtení Říj 20, 2016

Když se miminko narodí, musí si postupně začít zvykat na velký svět. Je křehoučké a potřebuje cítit blízkost maminky. Také jeho orgánové soustavy ještě dozrávají. Mateřské mléko splňuje vlastně všechny potřeby děťátka v tomto věku. Když ho maminka krmí, je mu nejblíž, jak jen může. A složení mateřského mléka je dokonale vyvážené. Velmi lehce stravitelné s obsahem protilátek, které miminku pomohou vybudovat silnou imunitu. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro správný vývoj nervové soustavy. Dále prebiotika, která slouží jako potrava „přátelským“ bakteriím. Mateřské mléko tak podporuje kvalitu složení střevní mikroflóry.

 

10x ano pro kojení:

  1. Nejdokonalejší výživa pro bříško miminka. Nedá se ničím na 100 % nahradit.
  2. Obsahuje všechny důležité živiny a protilátky. V průběhu kojení dokonce mléko mění své složení podle počasí, věku dítěte, ale i v průběhu krmení! V každém období tak miminko dostane to nejlepší, co pro svůj vývoj potřebuje.
  3. Podpora imunity. Spousta protilátek, pomocné látky pro imunitní systém, bílé krvinky i prebiotika, která pomohou vytvořit správné prostředí ve střevech. Mateřské mléko přirozenou cestou nastartuje celý imunitní systém.
  4. Ochrana před infekcemi. Odborníci se shodují, že plně kojení přispívá k větší ochraně děti dětí před infekcemi dýchacích i močových cest, záněty středního ucha i střevními problémy.
  5. Přirozeně proti alergiím. Tím, že je mateřské mléko ideálním prvním pokrmem, dokáže zabránit i časnému rozvoji alergie na některou ze složek kravského mléka. Pozor ale na jídelníček maminky. Potraviny, které působí jako alergeny, se mohou přes mateřské mléko dostat k miminku a alergii vyvolat.
  6. Kdykoli po ruce, čerstvé, zdarma a teplota tak akorát. Ano, mateřské mléko má v tomto ohledu snadné použití.
  7. Snížení stresu. Zejména první dny mohou být pro maminku i miminko psychicky náročné. Společný kontakt při kojení uvolňuje v těle matky hormony štěstí (endorfiny). Miminko se cítí maximálně v bezpečí, protože dostává potravu a cítí rytmus dechu i tlukot srdíčka podobně jako v bříšku. Kojení tak prohlubuje pouto mezi nimi.
  8. Kojení napomáhá také k přirozenému zotavení z porodu. Snižuje dobu poporodního krvácení, a dokonce může pomoci snáze získat zpět tělesnou hmotnost jako před otěhotněním.
  9. Vědecké studie dokazují, že kojící matky mají menší riziko vzniku rakoviny vaječníků, prsou a také vzniku osteoporózy.
  10. V období, kdy maminka své dítě plně kojí, obvykle nemenstruuje. Výhoda je zejména v tom, že spolu s krví neztrácí zásoby železa, které jsou pro ni i miminko v prvních dnech velmi důležité. Mimo jiné se také v období velmi snižuje možnost dalšího početí. Není to ale 100 % ochrana!

Víte, že? Mateřské mléko je přizpůsobeno také pohlaví děťátka. Pokud máte chlapečka, mléko obsahuje více bílkovin než mléko pro holčičku. Kojení je proces, nelze ho uspěchat. Mnohdy maminky musí překonat počáteční obtíže, ale výsledek stojí za to. Zapojte tedy i rodinu, užijte si podporu a nabízenou pomoc, snažte se být v psychické pohodě a nestyďte se využít rad laktační poradkyně. Od 19. do 25. září slavíme českou část týdne kojení. A jako malý dáreček jsme vám připravili brožurku o kojení. Najdete v ní užitečné tipy a vaše nejčastější dotazy s podrobnými odpověďmi laktační poradkyně. Brožurku si můžete stáhnout, vyznačit to, co vás zajímá, nebo ji sdílet s kamarádkami. Kdy je vhodné přestat kojit a jak na to? To se dozvíte v tomto článku. Další tipy a rady pro kojení naleznete v tomto článku.

Brožurka o kojení
Doporučený produkt
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.