Arrow backLanguage
Těhotenství
Článek
Add this post to favorites

Rozvoj imunity v těhotenství a po narození miminka

Přečtěte si, jak se rozvíjí imunitní systém vašeho děťátka.

3minuty čtení Črv 3, 2020

Vytvoření imunitního systému dítěte začíná v děloze, pokračuje během porodu i kojení, a později také v průběhu života.1 Všeobecně je známo, že 80 % imunity se nachází ve střevech. Organismy, které utvářejí vyváženou střevní flóru, nazýváme probiotické bakterie. Díky těmto bakteriím se ve střevech objevuje obrovské společenství (tvz. mikrobiom), které je považováno za samostatný orgán. Ten se mění po celou dobu našeho života tím, jak se stravujeme. Odborníci dokonce říkají, že střevo je náš druhý mozek, který ovládá naše myšlenky a povědomí podobně jako mozek sám.

těhotenství miminko kojení

Správnou výživou v těhotenství můžeme ovlivnit celkovou imunitu dítěte. Další důležitý faktor představuje také typ porodu. Přičemž vaginálním porodem je zajištěno přenesení zmiňovaného mikrobomu.2 V případě císařského řezu se mikrobiom nepřenese, čímž se zvyšuje riziko novorozeneckých infekcí, alergií, astmatu, obezity a diabetu 1. typu.2 Imunitu můžete pozitivně ovlivnit zejména kojením minimálně do prvních 6 měsíců věku dítěte. Z těchto důvodů se doporučuje u dětí v raném věku vytvořit správné stravovací návyky.

 

kluk imunita imunita imunita

 

Existují 3 typy imunity

Vrozená imunita Imunita, která se rozvíjí již v děloze maminky, chrání organismus především po narození dítěte. 

Pasivní imunita Krátkodobá imunita předaná miminku např. protilátkami v kolostru a mateřském mléce.

Získaná imunita Imunita, která se rozvíjí v průběhu času v reakci na specifické hrozby infekcí, např. očkování a vystavování se bakteriím. Třetí typ imunity nazývající se získaná imunita se začíná rozvíjet v reakci na specifické patogeny. Časté vystavování virům a bakteriím v batolecím věku umožňuje hrozbu infekcí rozpoznat a vytvářet si proti nim specifické protilátky, které jsou ukládány do permanentní imunologické paměti. Na tomto základě stojí veškeré očkovací programy v dětství. Výživa hraje důležitou roli v rozvoji imunitního systému i po kojení. Některé vitamíny (zejména A, C, E) a minerály (především zinek) jsou životně důležité pro podporu vnější a vnitřní ochrany. Imunitní systém má 3 obranné linie:

  • Vnější ochrana zahrnuje především kůži a slizniční membrány bránící vstupu nebezpečných látek do lidského těla.
  • Vnitřní ochrana se skládá z bílých krvinek a bílkovin (proteinů) reagujících na nebezpečné látky, které pronikají do těla přes vnější obranu.
  • Třetí (adaptivní) obrannou jsou protilátky, které konkrétně reagují na daný druh mikroorganismu.

Oslabený imunitní systém a podvýživa zvyšuje riziko infekce, čímž může dojít k jeho zatěžování.

Těhotenství a imunita

Správná strava je tím nejjednodušším a nejlepším krokem pro Vás i Vaše miminko. Mateřství, způsob výživy a výběr zdravých potravin společně přispívají k optimálnímu fyzickému i kognitivnímu rozvoji dítěte. Jak v průběhu těhotenství, tak i následně po narození. Jíst za dva? Často slýcháme, že těhotné ženy potřebují více energie a živin, a proto by měly jíst "za dva". Ovšem to neznamená, že by měly jíst dvakrát tolik. Naopak by maminky měly přizpůsobit svůj jídelníček tak, aby zabránily nedostatku živin. Měnící se organismus nastávající maminky prodělává celou řadu změn. Přizpůsobuje se potřebám vyvíjejícího se plodu od orgánových změn, až po změny hormonální. Tělo těhotné ženy bude proto potřebovat zvýšené množství specifických minerálů, železa a vitamínů. Ty mohou být získány zdravou, pestrou a obvykle vyváženou stravou. Kojení je důležité nejen pro rozvoj imunity Mateřské mléko je zázrak přírody. Nejenže dodává miminku všechny potřebné živiny pro jeho zdravý růst a vývoj, ale zároveň vytváří také jedinečné citové pouto. Více informací o kojení a prospěšných látkách v mateřském mléce naleznete

Zdroje:
1Hanson LA, Korotkova M, Lundin S et al. The transfer of immunity from mother to child. Ann N Y Acad Sci. 2003, 987:199-206. 2Annales Nestlé Vol. 77, No. 1, 2019

Nástroje pro maminky
Recepty
recepty
Vyberte si vhodný recept

Chcete najít chutný a zdravý recept? Je to snadné.

Vyber jmena
výběr jména pro miminko
Generátor jmen pro miminko

Na jménech záleží, a proto pomáháme rodičům prozkoumat nová jména pro miminka, dokud nenajdou perfektní.

ovulacni kalkulacka
Kalkulačka
Ovulační kalkulačka

Využijte naší kalkulačky a spočítejte si své plodné dny.

tehotensky kalendar
Kalkulačka termínu porodu
Kalkulačka termínu porodu

Použijte kalkulačku termínu porodu, abyste měli vždy aktuální informace o svém porodu a zvládli se tak připravit na příchod vašeho miminka.

Rady pro rodice
ikona otaznik
Rady pro moderní rodiče

Čerpejte z mnoha rad moderním rodičům,které Vám usnadní Vaše rodičovství.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.