Arrow backLanguage
Od narození
Článek
Add this post to favorites

Jak připravit dítě na příchod sourozence

Určitě se na další miminko moc těšíte a prožíváte radost z každého ultrazvuku. Bohužel ne vždy se se stejným radostným ohlasem setkáte u vašeho již narozeného děťátka.

2minuty čtení Říj 21, 2016

Nejhůře novou situaci zvládají děti mladší 24 měsíců. Proč? Maminka se mu předtím naplno věnovala, zatímco teď její pozornost zaměstnává z pohledu dítěte nějaký neznámý vetřelec. Dělení se o pozornost rodičů s někým dalším mohou leckteré děti špatně snášet. Poradíme vám 5 tipů, jak připravit brzy velkého brášku nebo velkou sestru na příchod nového sourozence tak, aby ho miloval stejně jako vy a třeba vám i trochu pomohl.

BUDEŠ MÍT SOUROZENCE

Pokud miminko teprve čekáte, řekněte to vašemu batoleti až v době, kdy už budete mít viditelné bříško. Až pak mu můžete vysvětlit, že uvnitř roste jeho budoucí bratříček nebo sestřička. Malé dítě by jinak vaše oznámení nepochopilo a zbytečně by se z neznámé situace stresovalo.

POMOCNÍK PŘI PLÁNOVÁNÍ

Zapojte vaše dítě do plánování, třeba do výběru oblečení nebo jména. Vysvětlete mu roli staršího sourozence a jeho důležitost a společně se chystejte na příchod nového potomka. Uvidíte, jak bude vaše starší dítě rádo, že vám může pomáhat a bude se na nového kamaráda těšit.

MYSLETE O KROK NAPŘED

Jestliže plánujete např. využít postýlku, kde nyní spí vaše starší dítko, nečekejte na to, až přijdete s miminkem z porodnice, ale začněte se změnou v předstihu. Starší dítě přesuňte na noc do větší postele nebo do vaší společné klidně i několik měsíců před porodem. Tak si nebude změny spojovat s narozením sourozence. V podobném duchu si počínejte i v dalších záležitostech.

BUĎTE POZORNÍ

Narozené miminko dostává spoustu pozornosti, lásky a hraček, nezapomínejte tedy i na vaše starší dítě – foťte se společně, dávejte mu hračky, mazlete se s ním, dávejte mu na vědomí, že jste stále ta samá rodina, jen vás je o jeden kousek navíc. Dítě musí nabýt dojmu, že i když už není na světě samo, vy jste tu pro něj stále.

NA NOČNÍK NESPĚCHEJTE

Jestli se starší dítě ještě nenaučilo chodit na nočník, naplánujte učení na pozdější dobu po porodu, až se situace v rodině uklidní. Chození na nočník vyžaduje spoustu trpělivosti, takže se nesnažte celé učení uspěchat. Raději nočník na pár týdnů či měsíců uložte, než aby se starší sourozenec cítil nervózně a ve stresu. V klidu tak budete oba dva.

Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

Naše značky