Arrow backLanguage
0-3 měsíců
Článek
Add this post to favorites

Výhody kojení

Odborníci se shodují, že mateřské mléko je pro děti to nejlepší. Obsahuje všechny potřebné živiny a přináší vám a vašemu děťátku i další výhody.

4minuty čtení Říj 21, 2016

Výhody kojení uvedeny níže, představují jen zlomek důvodů, proč je podle doporučení pro výživu dětí nejvýhodnější kojení v prvních šesti měsících života dítěte, a pak pokračující kojení do dvou let nebo déle, jak to situace umožňuje.

1. Mateřské mléko obsahuje dokonale vyváženou kombinaci živin

Mateřské mléko je pro dítě nejlepší, protože obsahuje všechny správné živiny v dokonale vyvážené kombinaci. Nenechte se zmást jeho řídkou až vodnatou konzistencí a téměř namodralou barvou. Mateřské mléko je plné kvalitních, dobře stravitelných živin a mělo by být pro vaše dítě hlavním zdrojem výživy po celý první rok jeho života.

2. Mateřské mléko je pro dítě lehce stravitelné

Bílkoviny obsažené v mateřském mléce jsou jiné než bílkoviny obsažené v mléce kravském. Jsou přizpůsobeny bříšku miminka tak, aby byly snadno stravitelné. Vše, co mateřské mléko obsahuje, odpovídá potřebám děťátka a aby byl zajištěn jeho optimální růst i vývoj.

3. Mateřské mléko obsahuje protilátky, které vaše dítě chrání

Kolostrum a mateřské mléko obsahují ochranné protilátky, které dítěti pomáhají bojovat s běžnými dětskými nemocemi a napomáhají i rychlejšímu zotavení. Mateřské mléko dále obsahuje další ochranné složky, které v trávicím ústrojí pomáhají udržovat prostředí schopné bojovat proti infekcím. To přispívá ke snížení rizika průjmů, ušních infekcí a alergií. Pokud budete kojit tak dlouho, jak budete moci, prodloužíte tím účinek výhod této přirozené a výživné stravy.

4. Složení mateřského mléka se přizpůsobuje podle potřeb dítěte

Mateřské mléko má zázračnou schopnost přizpůsobovat se měnícím se potřebám dítěte. V prsou se nejprve tvoří kolostrum, pak tzv. přechodné mléko a nakonec zralé mléko.

První tři až čtyři dny

Vaším prvním mlékem je kolostrum - nažloutlá, průhledná tekutina bohatá na bílkoviny (včetně protilátek), vitamíny a minerály, která vaše děťátko vyživuje a chrání ho před infekcemi. Kojenci často při jednom kojení vypijí jen malé množství kolostra, takže zpočátku můžete očekávat, že bude třeba dítě přikládat častěji. Toto první mléko funguje také jako laxativum, aby se ze střev snadno vyloučila první stolice v podobě smolky.

Mezi třetím a desátým dnem

Kolostrum se mění na tzv. přechodné mléko s vyšším obsahem vody. Možná se Vám bude zdát řidší a vodnaté, ale pro novorozence je skvělou potravou. Zároveň budete mít s rostoucím objemem mléka také plnější prsa.

Kolem desátého dne

Mléko se opět mění - tentokrát na zralé mléko, které je plné lehce stravitelných bílkovin pro rostoucí děťátko. Tato skvělá potravina pro děti se nadále mění v průběhu každého kojení, aby uspokojila měnící se potřeby dítěte. Na začátku kojení dostává dítě více vody, která uhasí jeho žízeň. Po pár minutách následuje mléko s větším obsahem bílkovin a tuků, které mu dodají energii, zajistí hmotnostní přírůstek a zaženou hlad.

5. Mateřské mléko může snížit riziko vzniku alergie

Výzkumy ukazují, že u dětí, v jejichž rodině se vyskytují alergie, snižuje výhradní kojení po dobu nejméně prvních čtyř měsíců riziko výskytu alergie. Doporučujeme, abyste, pokud je to možné, vaše miminko výhradně kojila v prvních šesti měsících života kvůli celkovému zdraví, růstu a vývoji.

Pro více informací a často kladené otázky ohledně potravinových alergií doporučujeme navštívit stránku alergienapotraviny.czkde naleznete zajímavé informace od alergologů a dalších odborníků, kteří chtějí sdílet a šířit pravdivé a vědecké informace o potravinové alergii

6. Kojení napomáhá vývoji děťátka

Sací pohyby, které dítě při kojení provádí, přispívají k vývoji čelisti a motoriky úst.

7. Kojení vám pomáhá zlepšit fyzickou kondici a pozitivně ovlivňuje celkový zdravotní stav

Saní dítěte stimuluje hormony, které vyvolávají kontrakce dělohy. Podle studií se díky kojení spalují kalorie, což může napomoci k rychlejšímu návratu na vaši původní váhu. Odborníci se také domnívají, že kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu.

8. Při kojení se vytváří intimní vazba mezi dítětem a matkou

Přitulte se k sobě. Kojení má dlouhodobý pozitivní vliv na výživu a celkový vývoj dítěte. Vaše miminko je při kojení v přímém kontaktu s Vaší kůží a také s vámi může navázat oční kontakt. Přitom se živí tou nejdokonalejší potravou, kterou příroda vymyslela.

10. Kojení je pohodlné, ekonomické a neomezuje vás v pohybu

Kojit můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv a navíc vás krmení dítěte ani nic nestojí.

Brožurka o kojení

STÁHNOUT BROŽURKU O KOJENÍ

Odborníci radí

Pro více informací a často kladené otázky ohledně potravinových alergií doporučujeme navštívit stránku alergienapotraviny.czkde naleznete zajímavé informace od alergologů a dalších odborníků, kteří chtějí sdílet a šířit pravdivé a vědecké informace o potravinové alergii.

Brožurka o kojení
Doporučený produkt
lacto+
Nové

Od narození

BEBACARE MAMA LACTO+, pískavice řecké seno, 20,9 g
5
4.9/5
Registrace
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.

akvizice
Bavilo vás čtení? Nechte si posílat články na míru!

V Nestlé Baby&me klubu posíláme každé mamince obsah přímo pro ni a její miminko. Užijte si ho také.